به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سیدکاظم طباطبایی امروز در دیدار با بخشدار مرکزی کاشمر و دهیاران روستاهای این بخش اظهار داشت: همان نقشی را که فرماندار برای شهرستان و بخشدار برای بخش دارد، دهیار نیز برای روستا دارد و حتی می‌توان گفت آسیبی که نبودن دهیار به یک روستا وارد می‌کند از آسیبی که نبودن فرماندار به شهرستان می‌زند هم بیشتر است.

امام جمعه کاشمر گفت: یک روستا نباید خود را کمتر از یک شهرستان و حتی یک استان بداند و لذا وظیفه سنگینی بر عهده دهیاران است و دهیار باید تعریف روستا را به خوبی بداند و به وظیفه خود آگاه باشد.

وی ادامه داد: بهترین و مهمترین کاری که دهیار و اعضای شورای روستا باید انجام دهند شناسایی و مکتوب کردن قابلیت‌ها و ظرفیت‌های مختلف روستا در جنبه استعدادهای طبیعی مانند منابع آب، کشاورزی، مرغوبیت زمین، زمینه‌های موجود برای تولید و اشتغال و... و نیز  استعدادهای هر روستا در زمینه منابع انسانی است.

طباطبایی با بیان اینکه دهیاران باید وقت کافی برای انجام وظیفه خود صرف کنند و از طرف دیگر حق و حقوق کافی نیز به آن‌ها پرداخت شود اظهار داشت: اطلاعاتی را که مسئولان، اعم از بخشدار، فرماندار، استاندار و حتی رییس جمهور نیاز دارند باید توسط دهیاران تهیه و در اختیار گذاشته شود و این دهیاران هستند که باید با دقت اعلام کنند که به عنوان مثال یک روستا چقدر جوان تحصیلکرده، بیکار، خانواده بدون سرپرست و... دارد.

امام جمعه کاشمر با تأکید بر لزوم توجه به روستاها خاطرنشان کرد:‌اگر می‌خواهیم کشور آباد شود باید بدانیم که آبادی کشور از روستا آغاز می‌شود و اگر روستا آباد نشد باور نکنید که کشور بتواند به آبادانی و پیشرفت دست پیدا کند چرا که کشور از همین اجزاء و روستاها تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه ما هم اکنون در کشور با مشکلات زیادی مواجه هستیم گفت: امروز گفته می‌شود که 30 میلیون نفر در کشور بدون اینکه نیاز داشته باشند یارانه دریافت می‌کنند که این نشان دهنده ضعف ما است که اطلاعات کافی نداریم تا بدانیم در بین جمعیت کشور چه کسانی محتاج دریافت یارانه هستند نه اینکه فردی مدیرکل است و باز هم 45 هزار تومان یارانه را دریافت می‌کند و لذا شناسایی افراد نیازمند و بسیاری دیگر از مشکلات و معضلات باید با همکاری دهیاری‌ها صورت گیرد چرا که بیشتر مشکلات اقتصادی در روستاها و حاشیه شهرها مشاهده می‌شود.

طباطبایی تصریح کرد: هر اقدامی که مدیران بخواهند انجام دهند باید اطلاعات کافی را در اختیار داشته باشند و لذا باید مدیران در روستاها حضور پیدا کنند و حتی شایسته است برخی جلسات شورای اداری در روستاها برگزار شود تا مسئولان از نزدیک با مشکلات و وضعیت روستاها و مردم آشنا شوند اما اینکه همیشه در شهر بنشینیم و جلسات را در سالن‌های اجتماعات برگزار کنیم فایده چندانی ندارد بلکه باید فرماندار به همراه تمامی مسئولان در روستاها حاضر شوند.

امام جمعه کاشمر با بیان اینکه امروز روز فکر و فناؤری است گفت: امروزه با مشکلاتی مواجه هستیم که نیازمند توجیه و همراهی مردم می‌باشیم به عنوان مثال ما نه با بحران بلکه با فاجعه بی‌آبی روبرو هستیم و لذا دیگر نمی‌شود به کشاورزی سنتی و شیوه آبیاری غرقابی ادامه داد بلکه باید روستاییان و کشاورزان توجیه شوند و از آن‌ها خواسته شود که به سمت کشت محصولاتی که نیاز اندکی به آب دارند و نیز شیوه‌های علمی آبیاری حرکت کنند.

وی تأکید کرد: شهر نباید بر سر روستا منت بگذارد بلکه این روستا است که بر سر شهر منت دارد چرا که تکیه‌گاه شهر و تولید‌کننده مایحتاج شهر، روستاها هستند و لذا باید دهیاران به مشکلات مردم رسیدگی و به حل گرفتاری‌های آن‌ها کمک کنند.

انتهای پیام/