حسین اصلاحی در گفتگو با صبح توس؛ ضمن اشاره به اهمیت تفرجگاه پارک ملی تندوره از لحاظ موقعیت ویژه گردشگری این مکان، تصریح کرد: با توجه به اینکه تفرجگاه چهلمیر در محدوده پارک ملی تندوره قرار گرفته و پارک های ملی در بالاترین درجات حفاظتی محیط زیست قرار دارند، می توان گفت این محل، یکی از مهمترین و جذاب ترین مناطق گردشگری شهرستان و حتی کشور محسوب می شود و از جمله مکانهایی است که به دلیل حساسیت بالای منطقه، باید برنامه های خوبی برای آن پیش بینی شود.

 

وی تشریح کرد: در همین راستا پیشنهادی مبنی بر قرار گرفتن طرح مطالعاتی تفرجگاه چهلمیر در دستور کار اداره کل حفاظت محیط زیست به استان ارسال شد که خوشبختانه این پیشنهاد مورد موافقت قرار گرفت و اکنون در دست اقدام است.

 

رئیس پارک ملی تندوره عنوان کرد: در این طرح در نظر داریم تفرجگاه چهلمیر را از حالت گردشگری متمرکز به حالت گسترده تبدیل کنیم به همین منظور برنامه های خوبی از قبیل بوم گردی، طبیعت گردی و اشتغالزایی بسیار بزرگی را برای مردم منطقه پیش بینی کرده ایم.

 

اصلاحی خاطرنشان کرد: انشالله این اتفاق به زودی رخ خواهد داد و مبلغ پیش بینی شده را جذب می کنیم، ولی تا زمانی که طرح مطالعاتی تکمیل نشود قادر نخواهیم بود این محل را به پیمانکاران بخش دولتی یا خصوصی واگذار کنیم.

 

وی افزود: پیش بینی زمان افتتاح مجدد تفرجگاه چهلمیر امکان پذیر نیست؛ چراکه در جریان سیل اخیر، بسیاری از زیرساخت ها به شدت تخریب شده و بازسازی آن احتیاج به هزینه زیادی دارد.

 

رئیس حفاظت محیط زیست درگز تبیین کرد: البته در این مدت تلاش های زیادی شده و سعی کرده ایم وضعیت حاکم بر محیط را به حالت اول برگردانیم و شرایط نابسامان موجود را بهبود بخشیم.

 

اصلاحی ضمن بیان اینکه سیل چهلمیر خسارتهای بی شمار و بعضا غیر قابل جبرانی را به محل وارد کرد که بعضی از آنها به راحتی قابل جبران نیستند، توضیح داد: شکسته شدن درختان و پراکنده شدن آنها توسط سیل، شکستن آسفالت و ایجاد شدن حفره در زمین، واژگونی تیرهای برق و از بین رفتن سرویس بهداشتی و سکوهای استراحت گردشگران از جمله مصادیق این خرابی ها هستند.

 

وی افزود: اگر این مشکلات مرتفع نشود و اوضاع به حالت اول برنگردد مطمئنا برای وسایل نقلیه و افرادی که در محل حضور پیدا می کنند، خطر ساز خواهد شد.

 

این مسئول در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه با تلاش های شبانه روزی عوامل محیط زیست و مشارکت های مردمی و ادارات شهرستان موفق شده ایم این اوضاع را به صورت نیمه متعادل برسانیم ولی تا برطرف نشدن کامل مشکلات، امکان استفاده گردشگران از این تفرجگاه وجود نخواهد داشت.

 

انتهای پیام/