به گزارش صبح توس؛ یکی از بزرگترین دغدغه های مردم در هنگام وقوع زلزله یک مکان امن است که این مکان امن میتواند بسیاری از مشکلات و به خصوص مشکلات روانی را تسکین دهد.

 

در کمتر نشستی میتوان مطرح کرد که ستاد بحران چه کمکی میکند و مدیر اعلام نکند هیچ، و از آن جایی که حس میشود این سازمان فقط یک اسم است و خدمات آن باید فراگیر باشد ولی متاسفانه خدمات آن البته اگر خدماتی داشته باشد فقط شامل مناطق زلزله زده میشود پس بهتر است این سازمان یک تغییر اسم کوچک داشته باشد یعنی به "سازمان مدیریت پس از بحران" تغییر نام کند چون سازمانی که پس از چهار سال یک سوله را به حالت نیمه رها واگذار کند و نتواند بسازد خودش یک بحران است و نیاز است به واکاوی بحران در سازمان مدیرت بحران کشور دارد.

 

در هر صورت بجستان یک سوله ستاد بحران دارد که مسئولان بجستان باید درصدد جشن تولد 5 سالگی اسکلت آن باشند!

 

متاسفانه همیشه در مقوله تامین اعتبار برای پیشگیری از بحران عقبیم و هیچ وقت به درجه ای نخواهیم رسید تا بودجه ما از حوادث طبیعی پیشی بگیرد، تا کمی هم در راستای پیشگیری هزینه کنیم. در هر صورت این دولت است که باید تدابیری اتخاذ کند، تا مردم این شهر در هنگام وقوع زلزله برای چند شب در یک مکان امن سپری کنند و این تنها و اولین خواسته و مطالبه مردم این شهر از ستاد بحران استان و کشور است.

 

مردم بجستان نیز در واکنش به نبود فضای امن برای لحظات بحرانی در این شهر واکنش نشان دادند و گفتند: خدا نکند زلزله بیاید، اگر آمد با شرایط فعلی و استحکام بناها فکر نکنیم کسی زنده بماند که فکری برای بعد آن داشته باشد ولی اگر هم خدا با ما یار بود و ماندیم به یک پناهگاه باید بریم که متاسفانه از داشتن آن همچون دیگر امکانات دیگر محروم هستیم.

 

پس باید در خیابان ها سپری کرد، حال زمستان باشد و یا تابستان، سوله بحران تنها اقدامی است که ستاد بحران میتواند برای یک شهری مثل بجستان انجام دهد که متاسفانه در قدم اول متوقف شده و هنوز اقدامی صورت نگرفته است و شاید مسئولان منتظر زلزله هستند بیاید و بعد از آن اقدامی برای این سوله و احداث آن انجام دهند.

 

اگر این سوله تکمیل شود بسیاری از دغدغه های مردم را کاهش میدهد و میتواند در مواقع زلزله کمک شایانی به مردم کند و یا حداقل با اسکان زن و فرزند دلگرمی برای ما باشد، این سوله در حالی تکمیل نمیشود که هزینه آن از هزینه خسارت وارده زلزله بر مردم و نظام که همین سوله میتواند در زلزله پیشگیری کند به مراتب کمتر است.

 

در ادامه این گزارش به سراغ حسین ابراهیمی، فرماندار بجستان رفتیم و نظر و چرایی توقف سوله بحران بجستان را جویا شدیم ابراهیمی در این گفت‌وگو ضمن اشاره به اوضاع سوله های نیمه تمام بحران در استان اظهار کرد: برای تکمیل این سوله باید اعتبارات از ماده 10 و 12 ستاد بحران تخصیص پیدا کند که متاسفانه چند سالی است هیچ گونه اعتباری تخصیص پیدا نکرده و با توجه به زلزله های اخیر و درگیری این ستاد در غرب کشور بدور از انتظار است در این خصوص تخصیص اعتباری داشته باشیم هرچند ما نیز پیگیر های خود را انجام خواهیم داد و حتی المکان از دیگر سرفصل ها استفاده خواهیم کرد تا ان شالله در راستای تخصیص بودجه قدمی برداریم.

 

در این خصوص حمید بنایی، نماینده مردم بجستان و گناباد در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل سوله ستاد بحران بجستان نیاز به همت مدیران شهرستانی دارد و مدیران شهرستان با تعامل و ما نیز در مجلس کمک میکنیم تا ان شالله این سوله به بهره برداری برسد. اگر مسئولان کارها را کمی راحتر بگیرند روند رشد تسریع می‌شود.

 

علی روحبخش، معاون شهردار بجستان در گفت و گو با خبرنگار ما به کم وکیف سوله نیمه تمام بحران بجستان پرداخت و وجود این سوله را در بجستان حیاتی دانست و بیان کرد: این سوله در سال 91 آغاز به کار کرد و بعد از یک سال با پیشرفت 25 درصدی با توجه به عدم تخصیص بودجه تعطیل و متاسفانه تا به امروز هیچ گونه اقدام و حرکتی در خصوص تکمیل این پروژه صورت نگرفته است.

 

روحبخش ادامه داد: در سال جاری و از محل تملک دارای 50 میلیون تومان بودجه دیده شده است که هنوز به حساب شهرداری واریز نشده است و بعد از واریزی این مبلغ، شهرداری وارد خواهد شد و با توجه به اینکه این پروژه تا تکمیلی بیش از یک میلیارد تومان هزینه لازم دارد، و این 50 میلیون تومان مبلغی برای این پروژه نیست ما نیز از محل بودجه شهرداری مبالغی را برای اینکه حداقل قدمی بتوان برای این سوله برداشت تخصیص خواهیم داد.

 

معاون شهردار بجستان خاطرنشان کرد: با توجه به گذشت پنج سال از شروع این پروژه باید هر چه سریع تر به بهره برداری برسد و با توجه به رها شدن سوله به این شکل تخریب آن سرعت می‌گیرد و زودتر از زمان خود به حالت یک سوله فرسوده تبدیل خواهد شود و قبل از اینکه به بهره برداری برسد شاهد فرسودگی آن خواهیم بود، شرایط میطلبد این موضوع را جدی گرفته و در خصوص اتمام آن نهایت تلاش را انجام داد و بی شک مجموعه شهرداری در حد توان خود برای اتمام این پروژه تلاش می‌کند.

 

انتهای پیام/