به گزارش صبح توس؛ وجود دکل‌های مخابراتی در پشت بام منازل مسئله‌ای است که جنجال بسیاری در جامعه بوجود آورده و نظرات مختلفی پیرامون آن ارائه می‌شود.

 

برخی‌ها از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون و دیگر عوارض صحبت می‌کنند؛ برخی‌ها نیز معتقد هستند هیچ ضرری افراد را تهدید نمی‌کند.

 

از آنجا که روز به روز بر شمار استفاده کنندگان تلفن همراه افزوده شده و شمار مشترکین دارنده چند خط نیز زیاد شده است، بنابراین افزایش آنتن‌ها به منظور افزایش خدمات دهی بهتر ضروری به نظر می‌رسد؛ اما باید چاره‌ای برای آن سوی قضیه که سلامت مردم را تهدید می‌کند، اندیشیده شود.

 

اجاره بام به چه قیمتی؟!

 

مسئله‌ای دیگر که در این رابطه وجود دارد بحث اجاره بام منازل برای نصب این دکل‌ها است. اجاره‌هایی میلیونی که ممکن است صاحبان خانه را وسوسه کند تا چشم بر مضرات این دکل‌ها پوشانده و منافع مادی را ترجیح دهند.

 

یکی از معترضان نصب دکل‌های مخابراتی در پشت‌بام منازل به خبرنگار صبح توس، می‌گوید: من در مجتمعی زندگی می‌کنم که چهار بلوک دارد و 32 نفر اهالی آن هستند. سال‌هاست که یکی از اپراتورها بر روی پشت بام بلوک «یک» اقدام به نصب دکل کرده است. آن زمان که می‌خواستند این دکل را نصب کنند ما با ساکنان بلوک یک صحبت کردیم و نسبت به امواج مضر این دکل‌ برای همسایه‌ها هشدار دادیم؛ اما آنان نپذیرفتند و گفتند پیش از نصب دکل تحقیقات لازم را در این رابطه انجام داده‌اند.

 

وی ادامه می‌دهد: کمی بعدتر متوجه شدیم که این اپراتور بابت نصب این دکل مبلغ بالایی اجاره به بلوک یک پرداخت می‌کند؛ آن موقع بود که دلیل مقاومت بلوک یک را نسبت به درخواست همسایگان برای عدم نصب دکل متوجه شدیم.

 

یکی دیگر از همسایگان ساکن بلوک دو به خبرنگار ما می‌گوید: مدت‌هاست که اعضای خانواده دچار سردردهای مداوم می‌شوند و من احتمال قوی می‌دهم که علت، همین دکل روی پشت بام است؛ چراکه پیش از آن هیچ مشکلی نداشتیم.

 

وقتی اجاره‌های میلیونی بر حق همسایگی ارجحیت پیدا می‌کند!

 

وی می‌گوید: آیا این درست که اجاره نصب دکل را دیگران بگیرند و امواج مضرش نصیب همسایه‌ها شود؟ آیا این حق‌الناس نیست؟ حق همسایگی کجا رفته است؟ آخر ما شنیده‌ایم مضرات امواج دکل برای افرادی که در حاشیه آن زندگی می‌کنند بیشتر از مضراتی است که ساکنان بلوک را تهدید می‌کند.

 

فرد دیگری ساکن بلوک 3 نیز به خبرنگار صبح توس می‌گوید: من از طرف ساکنان این مجتمع 32 نفری نامه‌ای تهیه کرده و در آن نسبت به وجود این دکل با وجود مضراتش اعتراض اهالی اینجا را به گوش نهادهای مسئول رسانده‌ام؛ هر چند که گمان می‌کنم تاثیری نداشته باشد؛ اما تنها کاری بود که می‌شد انجام داد؛ آخر چرا 24 نفر باید فدای منافع مادی 8 نفر ساکن بلوک یک شوند.

 

وی با اشاره به رکود مسکن، بیان می‌کند: چنانچه بخواهیم خانه خود را فروخته و از اینجا برویم باز هم باید تاوان بودن این دکل را بپردازیم؛ چراکه وجود این دکل قیمت خانه‌ها را نیز پایین می‌آورد.

 

مضرات دکل‌ها هنوز اثبات نشده/ محیط زیست در حال پیگیریست

 

در همین رابطه مرتضی شیرزور، کارشناس محیط زیست به خبرنگار صبح توس می‌گوید: وجود اشعه‌های مضر که ساکنان و همسایگان دکل‌های مخابراتی را تهدید کند موضوعی است که هنوز به صورت قطعی اثبات نشده؛ اما با توجه به حساسیتی که در این رابطه وجود دارد در دستور کار ریاست سازمان محیط زیست و معاونت ریاست جمهوری بوده و در کارگروه‌های مختلف نیز در حال پیگیری است.

 

رییس اداره حفاظت محیط زیست طرقبه- شاندیز تصریح می‌کند: اگر این موضوع به قطعیت ثابت شود بلافاصله به اطلاع مردم و افرادی که در این حوزه دست‌اندرکار هستند، می‌رسد.

 

وی بیان می‌کند: استانداردهای مختلفی در این رابطه وجود دارد که تاییدیه‌ها بر اساس آن اندازه‌گیری می‌شود و تاثیرات امواج بر انسان یا بر حیوان و یا بر محیط زیست بر اساس آن انجام می‌شود.

 

شیرزور با بیان اینکه برخی تاثیرات آنی نیست، عنوان می‌کند: اشعه‌هایی که از دکل‌ها ساطع می‌شود، قاعدتا لحظه‌ای نیست و یک بازه زمانی را طلب می‌کند تا ببینیم افرادی که در کنار این دکل‌ها زندگی  و با این امواج برخورد می‌کنند آیا تغییراتی در بدنشان بوجود خواهد آمد یا نه.

 

کارشناس محیط زیست عنوان می‌کند: تاکنون مشکلی در این رابطه عنوان نشده؛ اما تحقیقات باید انجام و کامل شود تا بتوان پیرامون آن نظر داد و به دنبال راه حل بود.

 

باز هم جوسازی رسانه‌ای!

 

وی گفتن این مطالب و بیان کردن مضرات آن را پیش از قطعی شدن، جوسازی رسانه‌ای می‌داند و بیان می‌کند: ما می‌دانیم که رسانه‌ها دغدغه سلامت مردم را دارند؛ اما متاسفانه برخی اخبار از جاهایی نشات می‌گیرد که نظر کارشناسی روی مسئله داده نشده است.

 

محمد حاجیان شهری، رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار می‌کند: در قانون لایحه هوای پاک که جدیدا توسط مجلس تصویب شده است، بحث پارازیت ها و امواج رادیویی را به عهده سازمان محیط زیست گذاشته است.

 

وی تصریح می‌کند: در قانون جدید آمده است که آیین‌نامه‌ای در این رابطه نوشته و استانداردها را مشخص کنند و به اطلاع عموم برسانند.

 

پاسخ شورای شهر: تکلیف بر عهده محیط زیست است

 

رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد بیان می‌کند: قانونگذار تکلیف را بر عهده سازمان محیط زیست گذاشته است و این سازمان باید استاندارد و آیین نامه دهد تا یک بار برای همیشه بحث پارازیت‌ها و تاثیر امواج بر موجودات زنده حل شود.

 

حاجیان به مسئله تجمیع دکل‌های مخابراتی نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: این مسئله در کمیسیون خدمات شهری مطرح شده و همچنان در دستور کار کمیسیون است.

 

عضو کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد ادامه می‌دهد: بحث تجمیع دکل‌های مخابراتی توسط مخابرات مورد تایید قرار نگرفته است هر چند خود لایحه مشکل ندارد؛ اما اداره مخابرات در بحث تجمیع این اپراتورها مشکل داشته و این قضیه را قبول نکرده است.

 

وی تصریح می‌کند: مکاتبه‌ای صورت گرفته؛ اما جمع‌بندی نهایی آماده نشده است چون بحث در کمیسیون‌ها همچنان ادامه دارد.

 

حاجیان متذکر می‌شود: این بحث در کمیسیون حقوقی نیز که مطرح شد مورد خاصی به لحاظ آیین‌نامه‌ای که فاوا آورده بود وجود نداشت؛ اما تجمیع اپراتورها روی یک دکل را اداره کل مخابرات به لحاظ فنی رد کرد.

 

مضرات پارازیت‌ها؛ در دستور کار مجلس

 

بهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار می‌کند: در رابطه با بحث مضرات دکل‌های مخابراتی سیستم‌های بهداشتی کشور به عنوان مسئولان و متولیان اصلی به منظور پیش‌گیری از بیماری‌ها و مشکلات جسمانی و روانی روی این مسئله کار کرده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه مستنداتی در این رابطه فراهم شده؛ اما قانونی پیرامون آن وضع نشده است، تصریح می‌کند: در سطح جهان نیز روی این مسئله مانور بسیاری داده‌اند و بررسی‌هایی انجام شده؛ اما هنوز پاسخ قاطع و یکدستی حاصل نشده که آیا این پارازیت‌ها اشکال دارد یا ندارد.

 

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه می‌دهد: مسائلی نظیر مشکلات روحی، عصبی، سقط جنین، سردردهای مزمن، از عوارض این دکل‌ها عنوان می‌شود؛ اما همه اینها در حد تئوری و ایده‌پردازی بوده و هنوز اثبات نشده است.

 

وی بیان می‌کند: یکی از مباحثی که در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به دنبال آن هستیم و در دستور کار کمیسیون قرار دارد همین بحث پارازیت‌ها است که بعد از بحث بودجه کمیسیون قرار است اطلاعات را در این زمینه جمع‌آوری کند و مسئولان ذی ربط همچون وزرات بهداشت نیزدعوت شده و روی این مسئله بحث می کنند.

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان می‌کند: چنانچه اثبات شود این امواج برای مردم و افرادی که در حواشی دکل‌های مخابراتی زندگی می‌کنند، مضر است باید راه چاره‌ای فراهم شود و سیستم‌های مخابراتی باید به دنبال این باشند تا سریعا راه حلی برای امنیت و سلامت مردم فراهم کنند.

 

به هر حال با وجود تکذیب مسئولان بر مضر بودن دکل‌های ارتباطاتی؛ اما متخصصان پزشکی نظری دیگر دارند. مطالعات علمی نشان داده دکل های BTS که در مناطق مسکونی تعبیه شده اند، امواج الکترومغناطیسی فراوانی را از خود ساطع می کنند که این امر می تواند موجب بروز مشکلات خونی و مغزی برای ساکنانی که در میدان مغناطیسی تاثیر گذار این امواج زندگی می کنند، شوند.

 

با این وجود اگر باز هم مسئولین اصرار دارند بگویند این پارازیت‌ها هیچ تهدیدی بر سلامت افراد ندارد پس بهتر است این موضوع را با قطعیت اعلام کنند تا دغدغه مضرات دکل‌ها برای همیشه تمام شود.

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/