مصاحبه اختصاصی پایگاه خبری صبح توس؛ شما را به مصاحبه زیبا و جالب با یکی از کارآفرینان برتر شهرستان رشتخوار و استان خراسان رضوی، در زمینه قالیبافی و فرش دستباف سرکار خانم نجمه اخلاقی دعوت می کنم.


از فعالیت های خانم اخلاقی احیای هنر صنعت فرش‌بافی در منطقه رشتخوار است، لازم به ذکر است که با آموزشهای پیگیر و مستمرخانم اخلاقی در روستاها این هنر دیرینه که کاملا به دست فراموشی سپرده شده بود مجدد در سطح این شهرستان در حال گسترش است.


استفاده از ابزار بهداشتی، مواد اولیه مرغوب و همچنین استفاده از نقشه های مدرن عددی وصوتی به جای نقشه‌های سنتی قدیمی از دلایل رشد این هنر صنعت در بین اهالی شهرستان رشتخوار می‌باشد چنان که در ابتدا تنها با دوتا سه هنر جو شروع به کار کرده اند ولی اکنون بالغ بر 150 بافنده به صورت دائم و فصلی با آموزشهایی که از خود شرکت تعاونی دیده اند مشغول به این حرفه می‌باشند.

 لطفا خودتان را معرفی کنید؟

نجمه اخلاقی هستم متولد 1364، از روستای فتح آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان رشتخواراز چه سالی و چگونه کار خود را آغاز کردید؟
 

شروع فعالیتم به صورت غیر رسمی از سال 1390 در روستا آغاز شد و پس از طی دو سال در سال 1392 با اخذ گواهی نامه گلیم بافی و قالی بافی فعالیت حرفه ای خودم را از روستا آغاز کردم.مشوق شما چه کسی یا کسانی بودند؟

راستش اینجا جاداره از مادرم تشکر کنم ایده این کار را مادرم به من دادند. من هم با امید به خدا پیش رفتم البته هرکاری سختی خودش را دارد اول کار با سه نفر در یک مغازه کوچیک شش متری شروع کردیم وکم کم غیر از روستای خودمان این کار به اکثرنقاط شهرستان کشیده شد والان درحال حاضر کارگاه ما ۱۰۰متری زیربنا شامل دفتر و کارگاه یادگیری وانبار را شامل میشود.چه برنامه ها و افتخاراتی داشتید و در چه نمایشگاهایی تاکنون شرکت کردید؟

تعاونی نمونه استانی دریازدهمین جشنواره تعاونی های برتر استان خراسان رضوی در سال 1395، غرفه برتر یازدهمین همایش ملی و دومین جشنواره فرهنگ و مدیریت جهادی 22 و 23 آذر ماه 1396، کارگر نمونه سال ۹۴از تعاونی گنجینه هنر، شرکت در نمایشگاهای سطح شهرستان ومیراث فرهنگی شهرستان، شرکت درکلاسهای مختلف پرداخت وگلیم بافی، شرکت درنمایشگاه تعاون شهریور۹۴درمصلای تهران، شرکت در هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی و هنرهای سنتی 27آذر ماه لغایت 1دی ماه 1396 مشهد از جمله برنامه ها و افتخارات گنجیه هنر بوده است.توصیه شما به افراد خصوصا خانم های جویای کار چیست؟

 

البته من کوچیکتر از آن هستم که بخواهم به کسی توصیه کنم ولی خواستن توانستن است، هرکس بخواهد میتواند شروع کند وموفق باشد، کارهم در مملکت زیاد است، مهم خود فرد است که بخواهد انجامش بدهد، قرار نیست همه پشت میز بشینند هرکس میتواند با یک ایده خوب کاری بزرگ انجام دهد که متاسفانه ما در شهرستان کسی که بخواهد دنبال ایجاد اشتغال برای چند نفر باشد کم داریم.

 

 در پایان حرفی اگر برای گفتن دارید بفرمایید؟

 

 در آخر از کمکهای مستمر همسرم که ایشان واقعا از جان و دل مایه گذاشتند و در حمل و نقل و شرکت در نمایشگاها پابه پای من همه جا بودند، تشکر فراوان دارم.


 

انتهای پیام/