به گزارش صبح توس؛ هلیا باغبانی فرزند علی متولد ۲۵ شهریور ۱۳۷۶ که تحصیلات ابتدایی را در دبستان مادر و نرجس تربت حیدریه، راهنمایی را در مدرسه  لاله های انقلاب، اول دبیرستان را دبیرستان شاهد ریحانه و دوم و سوم دبیرستان را در هنرستان هوانوردی فراز تهران گذراند.

 

او در سال 1393 در رشته خلبانی وارد دانشگاه صنعت هوانوردی تهران شد و طی هفت ترم کارشناسی مهندسی فناوری خلبانی را به عنوان جوان ترین دختر خلبان ایران در سن بیست سالگی به اتمام رساند.

 

در همین سال ها دوره های ppl و cpl و  ir را درآموزشگاه خلبانی پارسیس گذرانده و گواهینامه خلبانی هواپیمای شخصی و تجاری و ریتینگ instrument با نمرات A (بالاترین نمره) از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرد.

 

این دختر جوان در13 آذر سال ۹۶ به عنوان یکی از ۱۰ نماینده ایران برای حمل مشعل المپیک زمستانی پیونگ چانگ کره جنوبی ۲۰۱۸ برگزیده و در تاریخ 26 آذر مشعلدار المپیک 2018 بود.

 

هلیا از سن شش سالگی با حمایت پدر و مادر رشته ورزشی کاراته را به عنوان رشته ورزشی مورد علاقه اش شروع کرد و در هفت سالگی مقام اول مسابقات کشوری کاراته را در تهران به خود اختصاص داد.

 

بعد از آن نیز به مدت شش سال مقام کشوری کاراته  را کسب کرد و به مسابقات جهانی سوئد نیز دعوت شد؛ اما متاسفانه به دلیل هزینه های بالا و عدم حمایت مادی و معنوی از طرف اداره تربیت بدنی شهرستان از شرکت در این مسابقات باز ماند.

 

علاوه بر این وی دارنده بیش از ۲۰ مقام قهرمانی و نایب قهرمانی مسابقات در سطح استان خراسان و شهرستان تربت حیدریه است.

 

هلیا باغبانی در رشته تئاتر نیز سال ۹۰ در مسابقات استانی تئاتر و نمایش صحنه ای با تئاتر درباره هملت به کارگردانی مژگان سلطانی مقام اول را کسب کرد و به مسابقات کشوری راه یافت.

 

نگارش: آرزو علومی بایگی نویسنده کتاب در دست تدوین دانشنامه مشاهیر و مفاخر شهرستان تربت حیدریه

 انتهای پیام/