به گزارش خبرنگار صبح توس؛ به اذعان مسئولان شهرستان سرخس هم‌اکنون ۳۷ روستای «شهرستان گاز خیز سرخس» گاز ندارند و همچنان باید چشم‌انتظار باشند تا از این نعمت شاید به بهره‌ای برسند؛ نعمتی که خود تولیدکننده آن هستند.

 

امروز مشعلی در شمال شرقی‌ترین نقطه ایران روشن است و نورافشانی می‌کند که گرمابخش خانه‌های هفت استان کشور است؛ اما گویا قرار نیست این مشعل برای تولیدکنندگانش گرمایی داشته باشد.

 

۳۷ روستای «شهرستان گازخیز سرخس» همچنان فاقد گاز!

 

حسین سنجرانی، فرماندار سرخس ۲۴ دی ۱۳۹۶ در گفتگو با یک رسانه کشوری درباره آخرین وضعیت گازرسانی به روستاهای شهرستان سرخس؛ اظهار کرد: ۳۷ روستای شهرستان سرخس فاقد گاز هستند که هشت روستا قرار است تا شش ماه آینده گازرسانی شود که این میزان ۱۷ هزار نفر جمعیت را پوشش می‌دهد و مابقی برای انتهای سال ۹۷ باقی می‌مانند.

 

فرماندار سرخس افزود: برای بیش از ۲۳ روستا در سرخس طرح گازرسانی آماده شده و امید می‌رود به‌زودی اجرایی شود، البته باید این را در نظر گرفت که این روند نیاز به تزریق اعتبارات دارد که با این منوال تخصیص اعتبارات ممکن است قدری زمان نیاز داشته باشد.

 

بیشترین تعداد روستاهای بدون گاز شهرستان سرخس در بخش مرزداران این شهرستان قرار دارد؛ علی نصیریان، بخشدار بخش مرزداران شهرستان سرخس درباره آخرین وضعیت گازرسانی به روستاهای این بخش به خبرنگار صبح توس، می‌گوید: عملیات گازرسانی به سه روستا در بخش مرزداران در حال اجرا است و گازرسانی به روستاهای زالوغال، چکودر و شورلق وارد فاز عملیاتی شده است.

 

طرح مطالعاتی گازرسانی به ۲۳ روستای بخش مرزداران سرخس به اتمام رسیده است

 

بخشدار بخش مرزداران شهرستان سرخس افزود: طرح مطالعاتی گازرسانی به ۲۳ روستای دیگر بخش مرزداران سرخس نیز به اتمام رسیده است.

 

نصیریان با اشاره به عملیات اجرایی گازرسانی به روستاهای زالوغال، چکودر و شورلق خاطرنشان کرد: در روستای زالوغال تقریباً شبکه‌گذاری تمام شده و در داخل روستا شبکه‌گذاری گاز به اتمام رسیده است و فقط بحث احداث «ایستگاه برداشت» است که عملیات احداث آن در حال انجام است.

 

وی عنوان کرد: عملیات گازرسانی به روستای چکودر نیز آغاز شده و اجرای این پروژه در این روستا تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت داشته است.

 

بخشدار بخش مرزداران شهرستان سرخس بابیان اینکه عملیات گازرسانی به روستای شورلق نیز حدود ۲۰ درصد اجرا شده است، تصریح کرد: طرح مطالعاتی ۲۳ روستای دیگر در دهستان پل خاتون به اتمام رسیده؛ اما قولی برای انجام عملیات گازرسانی داده نشده است.

 

نصیریان بیان داشت: اجرای عملیات گازرسانی به روستاهای دیگر نیازمند دریافت مجوز برداشت و تصویب اعتبار از منابع ملی است که این اقدامات از طریق نماینده مردم سرخس در مجلس صورت می‌گیرد.

 

وی اظهار کرد: شرکت پیمانکار قول داده است در مدت ۳۶۵ روز عملیات گازرسانی به روستاها یعنی هم عملیات ایستگاه برداشت و هم عملیات شبکه گازرسانی را به پایان برساند.

 

بخشدار بخش مرزداران شهرستان سرخس خاطرنشان کرد: حدود دو ماه است که کار پیمانکار در بخش مرزداران سرخس شروع شده است.

 

۳۱ روستا در بخش مرزداران شهرستان سرخس بدون گاز هستند

 

نصیریان در پاسخ به سؤالی درباره تعداد روستاهایی که از نعمت گاز برخوردارند، یادآور شد: در بخش مرزداران روستاهای بغبغو، بزنگان، آب دراز و کلاته عوض فقط گاز دارند و بقیه روستاها در این بخش از این نعمت خدادادی محروم‌اند.

 

وی در پایان تصریح کرد: ۳۱ روستا در بخش مرزداران شهرستان سرخس بدون گاز هستند که از این تعداد عملیات گازرسانی به سه روستا شروع شده است.

 

به گزارش این پایگاه خبری، واحدهای عملیاتی مجتمع گازی شهید هاشمی نژاد سرخس روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌کنند و واحد ذخیره‌سازی شوریجه به‌عنوان یک مجتمع پشتیبان گاز تولیدی این شرکت را بر عهده دارد که از گاز ذخیره شده در فصل زمستان بهره‌برداری می‌شود.

 

گاز به‌عنوان ثروت ملی حق تمام مردم ایران اسلامی است و مطمئناً مردم سرخس به‌عنوان تولیدکننده این نعمت خدادادی از این حق مسلم باید سال‌ها  پیش برخوردار می‌شدند؛ اما تاکنون ۳۷ روستای این شهرستان ثروتمند و گازخیز از این نعمت بی‌بهره مانده‌اند.

 

مصائب مردم شهرستان سرخس در عرصه گاز

 

شهرستان گازخیز سرخس که گاز آن گرمابخش خانه‌های هفت استان کشور است، گوگرد آن برند جهانی است و از بیرون به‌عنوان یک شهرستان ثروتمند دیده می‌شود، در حقیقت شهرستانی ثروتمند نماست که مردم روستاهای آن چشم‌انتظار روشن شدن مشعل گاز در خانه‌هایشان هستند؛ می‌بینند که گازی که صاحبش هستند از کنار دستشان به استان‌های دیگر منتقل می‌شود و خودشان نصیبی از آن ندارند.

 

مصائب مردم شهرستان سرخس در عرصه گاز فقط به گازرسانی به روستاهای این شهرستان خلاصه نمی‌شود و این شهرستان ثروتمند نما فقط یک جایگاه سی ان جی دارد و آن هم با نیمی از توان کار می‌کند؛ پیگیری‌های خبرنگار این رسانه درباره خدماتی که این شهرستان گازخیز باید به مردمش ارائه بدهد، ادامه دارد.

 

گزارش از علیرضا علی صوفی و احسان بابائی

انتهای پیام/