به گزارش صبح توس؛  نگرانی از سرنوشت کوهستان پارک مشهد، وجود ٣٠ هزار باغ‌ویلای بدون مجوز در مشهد، ابتلای 15 استان کشور به آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تأمین 100 درصدی بنزین یورو 4 مشهد تا پایان دی‌ماه، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

نگرانی از سرنوشت کوهستان پارک مشهد

نگرانی های مردم از احتمال تغییر کاربری کوهستان پارک شادی مشهد بار دیگر به اوج رسید. به گزارش خراسان رضوی، طی دو روز گذشته   با انتشار آگهی مزایده کوهستان پارک شادی، علاوه بر بازتاب این موضوع در فضای مجازی، برخی از مردم مشهد نیز در تماس با روزنامه خراسان و ارسال پیام به سامانه تلگرامی حرف مردم روزنامه خراسان رضوی، خواستار بررسی موضوع و جلوگیری از تغییر کاربری پارک نوستالژی مشهد شدند. به گزارش خراسان رضوی، با انتشار نودمین مزایده املاک مازاد سیستم بانکی کشور، بار دیگر نام «کوهستان پارک شادی مشهد» در فهرست فروش املاک مازاد بر نیاز بانک دی قرار گرفت و صحبت هایی درباره احیا و راه اندازی دوباره یا خطر تغییر کاربری این مجموعه تفریحی مطرح شد. موضوعی که اگرچه رئیس شورای شهر مشهد بر تغییر نیافتن کاربری آن تاکید می کند اما کارگزار استانی فروش اموال مازاد بانک ها، نظارت بر آن را وظیفه دستگاه های نظارتی استان می داند.

این بار 300 میلیارد

به گزارش خراسان رضوی، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت فام (فروش اموال مازاد بانک ها)، این شرکت در نظر دارد املاک مازاد بر نیاز بانک دی و شرکت های تابعه در تهران، تبریز، مشهد و کیش را از طریق مزایده عمومی به فروش برساند. در فهرست منتشر شده از سوی این شرکت، کوهستان پارک شادی مشهد با عرصه 591هزار و 600 مترمربع ، با قیمت پایه 300 میلیارد تومان برای فروش تعیین شده است. در اطلاعات مربوط به مزایده کوهستان پارک شادی، نوع کاربری «تفریحی-توریستی» قید و در توضیحات آن نیز اعلام شده است که این ملک تخلیه بوده و زمین آن دارای پروانه و سند قطعی است.

دومین مزایده طی 2 سال

پس از مزایده سال 94 ، حالا بار دیگر مزایده فروش این مجموعه منتشر شده است و باید دید سرنوشت آن چه خواهد شد. سرنوشتی که در صورت حضور سرمایه گذاران و حفظ تمام و کمال کاربری این مجموعه، می تواند پایانی بر شش سال تعطیلی (از سال 91 تا به امروز) آن باشد و بار دیگر به چرخه تفریحی این کلانشهر باز گردد.

قانونی بودن فروش بر اساس اطلاعات ارائه شده

کارگزار شرکت فام در خراسان رضوی، درباره جزئیات این مزایده می گوید: بر اساس اطلاعاتی که در کارتابل شرکت فام وجود دارد و در اختیار ما قرار گرفته است، این ملک دارای سند قانونی به نام بانک دی است و مشکلی برای واگذاری آن وجود ندارد. «مجید چاکری» می افزاید: مزایده فروش کوهستان پارک شادی یک بار دیگر نیز در سال 94 برگزار شده بود و حالا مجدد آگهی فروش آن منتشر شده است و مراحل خود را طی خواهد کرد.

کاربری مشخص است، نظارت بعدی با ناظران

چاکری در پاسخ به این سوال که «با توجه به قید شدن کاربری تفریحی- توریستی کوهستان پارک، آیا می توان گفت خیال مردم از ثابت ماندن کاربری آن راحت باشد؟» می گوید: طی ساعات سپری شده از انتشار مزایده کوهستان پارک شادی مشهد، واکنش ها و بازتاب هایی در فضای مجازی ایجاد شد و این تصور به وجود آمد که فروش این مجموعه باعث تغییر کاربری آن خواهد شد اما کاربری این مجموعه کاملا مشخص است و در آگهی مزایده نیز به آن اشاره شده است. وی با اشاره به این که با توجه به شرایط موجود، نمی توان گلایه کرد که این مجموعه به فروش گذاشته شده است، تصریح می کند: ورود سرمایه گذاران می تواند این مجموعه را احیا کند، البته طبیعتا پس از واگذاری، فرایند تغییر کاربری دیگر به ما ارتباطی نخواهد داشت و مسئولیت آن بر عهده خریداری که برنده مزایده می شود و همچنین نهادهای نظارتی از جمله شهرداری و شورای شهر مشهد است تا در این مجموعه تغییر کاربری رخ ندهد. چاکری ادامه می دهد: به عنوان مثال طبیعتا در این مجموعه امکان ساخت و ساز وجود ندارد اما مسئولیت نظارت بر آن، به عهده نهادهای نظارتی است.

امروز، جلسه با نمایندگان بانک دی در استان

کارگزار شرکت فام در خراسان رضوی، همچنین در پاسخ به این سوال که «آیا با واگذاری کوهستان پارک شادی مشهد، وسایل شهربازی نیز واگذار خواهد شد یا خیر؟»، می گوید: تا جایی که من اطلاع دارم، در مزایده سال 94 که توسط خود بانک دی برگزار شد، قرار بود مجموعه کوهستان پارک شادی همراه با وسایل و لوازم شهربازی آن واگذار شود اما هم اکنون بانک دی اطلاعات جزئی تری درباره مزایده جدید ارائه نکرده است البته احتمالا همان شرط گذشته لحاظ خواهد شد، البته روز شنبه (امروز) جلسه ای با مسئولان بانک دی خواهیم داشت و جزئیات مزایده مشخص خواهد شد.

 

روزنامه شهرآرا؛

٣٠ هزار باغ‌ویلای بدون مجوز در مشهد

چهارمین نشست هم‌اندیشی مدیریت شهری با سازمان‌های مردم‌نهاد که در خانه هنرمندان برگزار شد، به موضوع پروژه‌های ارتفاعات جنوب مشهد اختصاص داشت.

مدیر طرح سامان‌دهی حریم مشهد در این جلسه گفت: امروز مشهد با ٣٠ هزار باغ‌ویلای بدون مجوز، بیش از هزار و ۵٠٠ واحد صنعتی فاقد مجوز، پنج هزار واحد صنفی بدون مجوز، ١٠ هزار هکتار اراضی آماده‌سازی‌شده برای احداث باغ‌ویلا و حداقل هزار هکتار زمین سوخته مواجه است. قربانعلی عباس‌زاده از افزایش سه‌برابری حریم شهر با ابلاغ طرح جامع خبر داد و اظهار کرد: وسعت حریم شهر مشهد در سال ٩۵ در مقایسه با قبل از آن سه‌برابر شده است، بدین معنا که پیش از این، ۶٠ هزار هکتار حریم از محدوده نودهزارهکتاری‌ای که با ابلاغ طرح جامع در سال ٩۵ به شهرافزوده شد در حوزه مدیریت شهری مشهد قرار نداشت. به همین علت، امروز شاهد نابسامانی‌های اجتماعی، حقوقی، کالبدی و غیره هستیم. وی بیان کرد: در طرح‌های قبلی هیچ برنامه منسجم و نظام‌مندی برای حریم مشهد اندیشیده نشده بود و امروز شاهد بروز مشکلات متعددی هستیم. عباس‌زاده با بیان اینکه در ۵٠ سال گذشته ٨٠ نقطه روستایی به شهر مشهد پیوند خورده است افزود: این نقاط معضلات خاص خود را دارند و امروز هسته مرکزی بافت‌های فرسوده شهر را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به تأثیرات حریم و محدوده بر یکدیگر تصریح کرد: برای رشد کالبدی شهر، به ارائه خدمات و توسعه پایدار شهر نیاز است و باید پیش‌بینی‌ها و مداخلات لازم را در سطوح راهبردی برنامه‌ریزی انجام دهیم. تلاش شده است امور را با همکاری مردم در چهارچوب سازمان‌های مردم‌نهاد پیش ببریم و برای حریمی که با معضلات بسیاری مواجه است، مداخله متفاوتی در سطوح مختلف تبیین کنیم. مدیر طرح سامان‌دهی حریم مشهد حفاظت و صیانت را گام اول در رفع مشکلات حریم شهر دانست و گفت: بهبود در مرحله بعدی راهکاری است که در دستور کار قرار دارد. عباس‌زاده با بیان اینکه مساحت محدوده مشهد ٣۵ هزار هکتار و مساحت حریم شهر ٨۶ هزار و ۵۵٩ هکتار است افزود: تهیه طرح کمربند سبز مشهد، طرح نجات کشف‌رود و انتقال صنایع آلاینده از جمله طرح‌های در حال پیگیری است. وی ادامه داد: ٢۵ درصد اراضی جنوب شهر کوهستانی است. این امر دارای اهمیت است و می‌توان با مدیریت صحیح این مجموعه، به حفظ موقعیت بوم‌شناختی آن کمک کرد. خوشبختانه می‌توان گفت امروز به‌جز دخالت برخی سازمان‌ها و دستگاه‌ها ارتفاعات جنوب مشهد در مقایسه با سایر نقاط شهر در وضعیت بهتری قرار دارد و خصوصیات بوم‌شناختی آن حفظ شده است.

عباس‌زاده بیان کرد: تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری محدود با حفظ ارزش‌های زیست محیطی جنوب شهر است و با هر اقدامی که با تشدید حرکت‌های سودجویانه در ارتفاعات جنوب شهر همراه باشد به‌شدت برخورد می‌کنیم. مدیر طرح سامان‌دهی حریم مشهد به مخالفت با آسفالت کردن مسیر در ارتفاعات جنوب اشاره کرد و افزود: تلاش می‌شود این محدوده فضایی برای حضور مردم و تفرجگاهی برای عموم شود. وی به وجود سه هزار و ۵٨۴ حلقه چاه در حریم مشهد اشاره کرد و توضیح داد: ۴٠ درصد آب برداشت‌شده صرف شرب، ۴١ درصد در بخش کشاورزی، هفت درصد در بخش صنعتی و هشت درصد در بخش خدمات به مصرف می‌رسد. با توجه به برداشت ١۴ میلیون مترمکعب آب از سه هزار و ۵٨۴ حلقه چاه، بحران کمبود آب در آینده مشهد را تهدید می‌کند. سرپرست مدیریت حریم و ارتفاعات جنوبی شهرداری مشهد نیز در این نشست بر ضرورت بررسی همه مسائل حریم و محدوده شهر مشهد در کنار هم تأکید کرد و افزود: در طرح سامان‌دهی راهبردی حریم کلان‌شهر مشهد مرحله‌به‌مرحله و هدف‌گرا مسائل مطرح و بررسی می‌شود و تلاش می‌شود حریم شهر سامان‌دهی شود. مشهد در بستری از اراضی شمال و کشف‌رود قرار گرفته و تا ارتفاعات جنوب گسترده شده است. ضرورت دارد این کلان‌شهر و محدوده و حریم آن با هم مورد بررسی قرار گیرد. کامران وثوق مشهدی با تأکید بر اینکه باید اجازه داد مردم تصمیم‌سازی کنند بیان کرد: به همین علت، تلاش می‌شود از نظرات مردم و گروه‌های زیست‌محیطی درباره پروژه کمربندی جنوب استفاده کنیم. وی ضمن ارزش‌گذاری بر نظرات و انتقادات سمن‌های زیست‌محیطی درباره ارتفاعات جنوب مشهد گفت: بخشی از کار انتقاد است اما بخش دیگر راهبرد است. خوب است که انتقادات به اتفاقات مطرح شود اما اینکه چه پیشنهادی برای رفع مشکلات هست نیز اهمیت دارد. وثوق با بیان اینکه پروژه جنوب مشهد پیوست زیست‌محیطی ندارد اظهار کرد: خوب است با مشارکت مرجعی بی‌طرف که از دانش کامل برخوردار باشد و علاوه بر انتقاد، راهبرد نیز ارائه کند، به پیوست زیست‌محیطی رسید به طوری‌که نه‌تنها نقطه‌ضعف‌های موجود پوشش داده شود بلکه راهگشای مسیر نیز باشد.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

ابتلای 15 استان کشور به آنفولانزای فوق حاد پرندگان

احمد شریعتی ظهر امروز 28 دی‌ماه در نشست خبری خود با خبرنگاران شهرستان کاشمر با اشاره به چهار وظیفه اصلی دامپزشکی گفت: حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور، کنترل بهداشتی فرآورده‌های خام دامی، مبارزه و کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان و نظارت بر ذبح شرعی از جمله وظایف اساسی دامپزشکی است.

وی با بیان اینکه طبق آمار بعد از نفت اولین سرمایه از نظر ریالی و نقشی که در اقتصاد و اشتغال دارد مربوط به سرمایه دامی است، از وجود حدود 150 میلیون واحد دامی در کشور خبر داد و گفت: حدود 15 میلیون واحد دامی کشور در خراسان رضوی است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان‌رضوی با اعلام اینکه 10 درصد سرمایه دامی کشور مربوط به استان خراسان رضوی است، اظهار کرد: این سرمایه دامی نیازمند مراقبت، حفاظت و... است.

وی با اشاره به اینکه انواع بیماری‌های واگیردار و غیر واگیر جمعیت دامی کشور را تهدید می‌کند، بیان کرد: دامپزشکی نه تنها با انجام اقدامات پیشگیرانه از جمله

واکسیناسیون، مبارزه، درمان، سم پاشی، ضدعفونی و اقدامات قرنطینه‌ای توانسته نقش اساسی را در حفظ و حراست از سرمایه دامی داشته باشد بلکه توانسته اشتغال را حفظ کند.

شریعتی با بیان اینکه با توجه به مشکلاتی که در چند سال اخیر در مسائل کشاورزی و منابع آبی ایجاد شده نقش دامداری و کشاورزی بیشتر خود را نشان می‌دهد، افزود: اخیرا در مباحث مربوط به اقتصاد مقاومتی بازهم اشتغال بیشتر مربوط به دام، طیور و آبزیان است.

وی با اعلام اینکه یکی از بیماری‌هایی که در نیمه دوم سال بسیار درگیر آن هستیم مربوط به بیماری تب برفکی است، گفت: تب برفکی یکی از بیماری‌هایی است که در اپیدمی‌ها و واگیرهایی که داشته ضربات سنگینی را در تولید شیر  و تولید گوشت و گوساله‌زایی و بره زایی به صنعت دام‌پروری وارد کرده است.

مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی با اشاره به اینکه امسال دو فاز تب برفکی را در استان خراسان و شهرستان کاشمر اجرا کرده‌ایم، بیان کرد: در این طرح سعی شده بیشتر دام‌های حساس تحت پوشش قرار بگیرند.

وی از بیماری نیوکاسل، آنفولانزا و... از دیگری بیماری‌هایی که تحت نظر هستند نام برد و افزود: در این خصوص اقدامات پیشگیرانه به طور جدی انجام می‌شود.

شریعتی با بیان اینکه آنفولانزای فوق حاد پرندگان را یکی دیگر از مخاطراتی دانست که همیشه نگران آن بوده و توانسته‌ایم با انجام اقدامات شدید قرنطینه‌ای جمعیت دام و طیور را در برابر این بیماری محافظت کنیم، گفت: هم‌اکنون 15 استان کشور مبتلا به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان هستند.

 

مشهد فوری؛

تأمین 100 درصدی بنزین یورو 4 مشهد تا پایان دی‌ماه

حمید صالحی در رابطه با تشدید آلودگی هوای مشهد طی روزهای اخیر، اظهار کرد: حدود 25 درصد ترددهای سطح شهر مربوط به مدارس است، بنابراین وقتی مدارس تعطیل شود، سهم خودروها در آلودگی هوا به شدت کاهش می‌یابد.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست خراسان رضوی با بیان اینکه فعالیت‌های صنعتی را نیز به شدت کنترل کردیم، ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که وقتی هوا کمی سردتر می‌شود، شرکت گاز سهمیه گاز نیروگاهی مشهد را به شدت کاهش می‌دهد تا بتواند گاز منازل را تأمین کنند. در چنین شرایطی، معمولا در نیروگاه‌ها از سوخت مایع استفاده می‌شود که ممنوع است.

وی بیان کرد: پیگیری‌های استاندار موجب شد حدود 6 میلیون متر مکعب به ظرفیت گاز در اختیار استان اضافه شود تا کمتر قطع گاز نیروگاه‌ها را داشته باشیم. این اقدام بسیار تأثیرگذار خواهد بود و امیدواریم در روزهای آتی نیز شاهد این تداوم باشیم.

صالحی با بیان اینکه قرار بود تا اول آذرماه سال گذشته 100 درصد بنزین توزیعی در مشهد از نوع یورو 4 باشد اما تا اول دی‌ماه سال جاری این امر محقق نشد، افزود: از ابتدای این ماه با پیگیری‌هایی که انجام شد، میزان بنزین و گازوئیل یورو4 توزیعی در مشهد افزایش پیدا کرد و به حدود 90 درصد رسید.

وی تأکید کرد: البته پیگیری‌ها همچنان ادامه دارد و وزارت نفت وعده داده که تا پایان دی‌ماه این رقم به 100 درصد افزایش پیدا کند و ما دیگر بنزینی به جز بنزین یورو 4 در مشهد نداشته باشیم. امیدواریم با این اقدامات بتوانیم مواردی که در اختیار ما هست را کنترل کنیم زیرا موضوعاتی چون وارونگی هوا که معمولا در روزهای سرد رخ می‌دهد، از اختیار ما خارج است.

انتهای پیام/