به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مظفر تاجی در خطبه‌های نماز جمعه چناران اظهار داشت: نهاد نماز جمعه در ایران اسلامی بعد از انقلاب اسلامی دورانی جدید را تجربه کرده است. در زمان حکومت‌های طاغوت، ایران از نعمت نماز جمعه باکیفیت و کمیت کنونی بی‌بهره شده بود. ازاین‌جهت ما باید قدردان نعمت نماز جمعه باشیم که از برکات انقلاب اسلامی ایران بوده است.

نماز جمعه اولین دستور عبادی و سیاسی رسول‌الله (ص) بود

وی ادامه داد: نهاد نماز جمعه اولین نهادی است که رسول خدا (ص) هنگام تشکیل حکومت اسلامی آن را تأسیس کردند به‌نحوی‌که آن حضرت در ابتدای ورودشان به مدینه و شکل‌گیری حکومت اسلامی، اولین دستور عبادی و سیاسی را که مطرح کردند، حکم نماز جمعه و اقامهٔ آن بود.

نماز جمعه یک قرارگاه است

 وی افزود: از منظر رهبر معظم انقلاب، نباید نماز جمعه را صرفاً یک عبادت ساده و گرد هم آیی هفتگی مؤمنان دانست که به نماز ختم شود بلکه نماز جمعه یک نهاد مبارک اسلامی است که قرارگاه فرهنگی اسلامی در منطقه و شهر خود است، «نماز جمعه یک قرارگاه است؛ قرارگاه ایمان، قرارگاه تقوا، قرارگاه بصیرت، قرارگاه اخلاق.»

حجت‌الاسلام تاجی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر در برابر فتنه گری‌های دشمن، شاهد نقش جدی نماز جمعه برای وحدت و عبور از بحرانها بوده‌ایم. نقش نمازهای جمعه در مقابله با فتنهٔ ۸۸ و در ایجاد حماسهٔ عظیم ۹ دی ۱۳۸۸ فراموش شدنی نیست. همچنین در فتنهٔ اقتصادی اخیر نیز شاهد آن بودیم که دشمنان، امامان جمعه و مراکز نماز جمعه را یکی از هدفهای دشمنی خود معرفی کرده بودند و نمازهای جمعه اثری جدی در مقابله با فتنه گران جدید داشت.

جهان اسلام اجازه ندهد جنایات صهیونیست‌ها علیه مسلمانان فراموش شود

 وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار میهمانان سیزدهمین اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی با ایشان گفت: دنیای اسلام در وضعیت کنونی خود، مسائل مهم و حیاتی‌ای دارد که عدم توجه به آن‌ها و مشغول شدن به مسائل کم اهمیت می‌تواند آثارزیانباری برای کشورهای اسلامی در پی داشته باشد.

امام‌جمعه چناران بیان داشت: دشمن تلاش می‌کند که مسلمین مسائل اصلی خود را فراموش کنند و به مسائل حاشیه‌ای و کم‌اهمیت مشغول شوند و این‌کار را با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای خود انجام می‌دهد. مشغول کردن مسلمین به درگیری با یکدیگر و یا فراموشی مسائل مهمی که پیکر جهان اسلام را زخمی کرده است، از محورهای اصلی تلاش‌های دشمن است.

وی عنوان کرد: جهان اسلام نباید بگذارد که جنایات صهیونیست‌های تحت حمایت آمریکا علیه مسلمانان فراموش و یا کم‌رنگ شود. موضوع فلسطین از مسائل مهمی است که مایهٔ وحدت جهان اسلام و تأکید بر آن موجب پیروزی امت خواهد شد.

حجت‌الاسلام تاجی ادامه داد: آمریکا با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای قوی و پرکار خود تلاش می‌کند که واقعیت رفتار خود را در اذهان ملت‌ها تغییر دهد وخود را مدافع حقوق بشر و دشمن تروریسم معرفی کند. شعارآزادی و دیگر شعارهای مقدس انسانی نیز به همین صورت مورد سوء استفادهٔ آمریکا قرار می‌گیرد. از این جهت یکی از فعالیت‌های ما باید افشای ادعاهای دروغین آمریکا باشد.

وی افزود: نکتهٔ دیگری که باید به آن توجه داشت این است که در میان کشورهای اسلامی، برخی از سران کشورها در حال خیانت به ملت خود و همراهی با دشمن هستند. متاسفانه حاکمان سعودی اکنون در همپیمانی صریح و روشن با دشمن قرار گرفته و علیه ملت‌های مسلمان دست به جنایت می‌زنند.

هرگونه گمانه زنی درباره حادثه سانچی قبل از کشف اطلاعات جعبه سیاه کشتی، نارواست

 خطیب جمعه چناران ضمن تسلیت حادثه غمبارتصادم کشتی سانچی ومرگ 32 خدمه این نفتکش را که جان باختگان در راه انجام وظیفه و خدمت به کشور بودند، گفت: بدون شک علل تصادم نفتکش تحت مدیریت ایران با کشتی فله بر هنگ کنگ باید هرچه سریعتر مشخص شود، این فقط خواسته خانواده بازماندگان سانچی نیست، این خواست یک ملت است. اما این خواسته نباید مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و بدخواهان مردم ایران قرار گیرد.

وی بیان داشت: رسانه‌هایی که خط و ربط آن‌ها معلوم است، موضوعاتی بدیهی همچون مقصد نفتکش سانچی، هدف از این سفر، پرچم کشتی و... را به عنوان شبهه در فضای حقیقی و مجازی منتشر کردند و کوشیدند چنین القا کنند که این کشتی در حال انتقال نفت به کره شمالی بوده و خدمه کشتی هم قربانی این موضوع شده‌اند.

 حجت‌الاسلام تاجی اظهار کرد: هرگونه قضاوت درباره علت حادثه تا خواندن و کشف اطلاعات جعبه سیاه کشتی که حدوداً یک ماه زمان می‌برد، گمانه زنی و قضاوتی نارواست. باید اجازه داد مسؤولان نظارتی و حقوقی مسیرهای قانونی را طی نمایند و با ارائه گزارشی شفاف و کارشناسی شده، همه افراد و دستگاههایی که در این حادثه و مراحل پس از آن دچار قصور، تقصیر و کم کاری بوده‌اند را به مردم و محاکم قضایی معرفی نمایند و با مقصران این حادثه برخورد قاطع شود.

ترامپ بازهم تحریمهای چندجانبه ضد ایرانی را گسترش داد

 وی با اشاره به تمدید مجدد تعلیق تحریم‌های آمریکا در رابطه با ایران توسط ترامپ گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از چندین روز فضاسازی رسانه‌ها در مورد خروج احتمالی این کشور از معاهده بین‌المللی اتمی با جمهوری اسلامی ایران موسوم به برجام، یکباره با تمدید مجدد تعلیق تحریم‌های آمریکا عملاً حضور کشورش در این معاهده را تثبیت کرد.

وی افزود: با این حال اما باز هم شاهد بودیم که ترامپ بار دیگر بر طبل اقدامات ضد ایرانی و محبوب لابی‌های صهیونیست کوبید و تحریمهای چندجانبه ضد ایرانی را گسترش داد به طوری‌که بر اساس بیانیه کاخ سفید، ۱۴ شخصیت و نهاد حقیقی و حقوقی ایرانی را به لیست سیاه تحریم‌ها افزود که رئیس دستگاه قضایی کشور و همچنین شورای عالی فضای مجازی ازجمله آن‌ها هستند زیرا از منظر کاخ سفید، ایران یکی از «خطرناک‌ترین کشورها برای منافع آمریکا و ثبات در منطقه» است و این دست تحریم‌ها موجب کنترل این کشور می‌شود.

اهمیت راهبردی برجام برای آمریکا

وی ادامه داد: با توجه به تمدید مجدد حضور آمریکا در برجام این سؤال مطرح است، چرا ترامپ از برجام خارج نشد و آیا وی در آینده اقدام به نقض برجام خواهد کرد یا خیر؟ گویا اهمیت راهبردی برجام برای آمریکا بیش از هر توافق بین‌المللی برای کشور است زیرا در حالی که بر اساس آمارها بیشترین هجمه‌های ترامپ بر علیه این توافق بین‌المللی بوده است باز هم آمریکا نسبت به حفظ آن علاقمند است و منافع خود را در حفظ برجام می‌بیند زیرا این توافق اتمی یک مسأله اقلیمی یا مانع تعرفه‌ای نیست بلکه یک مسأله مهم امنیت هسته‌ای برای آمریکا و شرکای بین‌المللی آن محسوب می‌شود که عبور از آن می‌تواند تبعات اتمی زیادی برای منطقه و جهان داشته باشد.

آمریکا به خروج از برجام تن نخواهد داد

امام‌جمعه چناران بیان کرد: بعید است که آمریکا در دوره ترامپ و حتی پس از آن تن به خروج از برجام دهد ولی باید این نکته را هم مد نظر داشت که آمریکای تحت رهبری ترامپ به‌شدت تحت فشار ایران‌هراسان و لابی‌های رژیم صهیونیستی است که به هر شکل ممکن مقابله با ایران را خواستارند و عقب نشینی ترامپ از موضع ضد ایرانی‌اش را برنمی تابند لذا به تبع این فشارها در ماه‌های اخیر، شاهدیم که دولت ترامپ در تلاش برای تنبیه و تحریم ایران به دلایل دیگری ازجمله حقوق بشر و توان موشکی است تا جایی که "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا مدتی قبل صریحاً اعلام کرد که «ایران مثل سابق حامی عمده تروریسم است و برای این فعالیت‌ها از راهکارهای متفاوت استفاده می‌کند.»

اهمیت استراتژیکی غزه برای مسلمانان

وی با اشاره به روز غزه، گفت: غزه به دلیل این‌که خط مقدم مسلمانان در مقابله با اسرائیل است و همچنین نزدیک‌ترین مکان برای ضربه زدن به پیکره رژیم اسرائیل است برای همه مسلمانان اهمیت استراتژیکی دارد. نوار غزه به دلیل نزدیکی به مصر که شاهراه انرژی و امنیت اسرائیل بوده و از طرفی هم آن‌ها با تصرف این منطقه می‌توانند کل فلسطین را اشغال کنند و دغدغه آسیب پذیری خود را از بین ببرند، برای اسرائیل هم دارای اهمیت فراوانی است.

وی تصریح کرد: پیروزی‌های غزه در جنگ ۸ روزه و ۲۲ روزه به مردم دنیا نشان داد که قدرت ایمان در مقابل تجهیزات نظامی و ساز و برگ ارتش دوم دنیا پیروز شد و هیمنه پوشالی اسرائیل را از بین برد.

لزوم ارائه سریع سیاست‌های کلان شورای عالی فضای مجازی/ رها کردن فضای مجازی باعث شده تهدیدهای آن بر فرصت‌هایش پیشی بگیرد

 حجت‌الاسلام تاجی با اشاره به عدم نظارت برفضای مجازی و فعالیتهای بی دروپیکر شبکه‌های اجتماعی گفت: متأسفانه رشد و توسعه روزافزون فضای مجازی، تهدیدهایی که در کنار فرصت‌های آن وجود دارد و رها شدن این فضا در کشور ما سبب شده تهدیدهای آن بر فرصت‌هایش پیشی بگیرد و در شرایطی هستیم که در سریع‌ترین زمان ممکن شورای عالی فضای مجازی باید سیاستگذاری کلان ارائه کند؛ مجلس به سرعت قوانین لازم را به تصویب برساند و قوه قضاییه در رسیدگی به جرائم به سمت کنترل و کاهش آسیب‌ها برود چراکه درغیراین صورت قطعاً زمانی خواهد رسید که برای مهار آسیب‌ها و زیان‌هایی که از این فضا متوجه جامعه می‌شود، دیر شده باشد.

هیچ چارچوبی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی نداریم

امام‌جمعه چناران خاطرنشان کرد: همه نهادهای دخیل در این زمینه اقداماتی داشته‌اند اما نکته اینجاست که مباحث اصلی نه طرح شده و نه برای آن تصمیم‌گیری شده است. به‌عنوان مثال هیچ چارچوبی برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی نداریم و در حال حاضر شبکه‌های رایج در کشور و مورد استفاده میلیون‌ها ایرانی، متعلق به کشورهای خارجی و در اختیار آن‌هاست. این بدین‌معناست که جدا از اطلاعات شهروندان و حریم شخصی آن‌ها، اطلاعات ملی ما هم در اختیار بیگانگان قرار دارد.

وی ادامه داد: شاید ندانیم که چه میزان اطلاعات از طریق این شبکه‌ها در دسترس صاحبان شبکه‌های اجتماعی قرار می‌گیرد اما می دانیم این اطلاعات قابل پردازش است و می‌توانند بهره‌های بسیار از این اطلاعات کلان استخراج کنند؛ به اندازه‌ای که حتی امنیت ملی کشور مورد تهدید قرار بگیرد.

وی افزود: یکی از اتفاقاتی که با بهره گیری از اطلاعات شبکه‌های اجتماعی شاهدش بوده‌ایم، عضوگیری جریان‌های تروریستی و تکفیری است و می‌دانیم هدایت بسیاری از نئوتروریست ها از طریق فضای مجازی صورت می‌گیرد.

وی اظهار کرد: انواع کلاهبرداری ها، بی اخلاقی‌ها، فریب‌ها و شایعه سازی‌ها و خیلی مسائل دیگر که معمولاً به دلیل محیط مناسب برای گمنامی در شبکه‌های اجتماعی قابل پیگیری نیستند و بسیاری از مشکلات دیگری که در این شبکه‌ها برای شهروندان ایجاد شده، تنها بخشی از نابسامانی و تهدیدهای این فضاست.

حضرت زینب (س) پرستار نهضت و انقلاب حسینی بود

 وی با تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار گفت: پرستاری از بیمار (امام سجاد (ع)) یکی از کوچک‌ترین مسؤولیت‌های زینب (س) بود و هرچند پرستاری وظیفه سنگین و ارزشمندی است و پرستار متعهد باید با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملایمات برای انجام خدمتش بنماید و چنین کاری از عهده هر کس برنمی آید ولی با این حال مقام زینب (س)، آن قدر والا و عظیم است که او را پرستار نهضت و انقلاب حسینی باید بنامیم، زیرا این پرستاری به مراتب مهمتر و سرنوشت سازتر از پرستاری بود.

 انتهای پیام/