به گزارش صبح توس؛ در پی اغتشاشات اخیر در کشور، نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام برای مدتی از دسترس خارج شد. فیلتر تلگرام به دلیل نقش این پیام‎‌رسان در آشوب‌ها بود.

 

در مدت فیلتر تلگرام برخی‌ها سراغ فیلترشکن‌ها رفته و فعالیت خود را در این فضا ادامه دادند.

 

هر چند استفاده از فیلترشکن‌ها نیز معایب و مشکلاتی برای کاربران داشت اما مانع عدم استفاده از این نرم‌افزار نشد. برخی‌ها نیز در این مدت به سراغ پیام‌رسان‌های داخلی رفتند؛ اما هنوز با این نرم‌افزار آشنا نشده خبر رفع فیلتر تلگرام مخاطبان را بار دیگر به سمت این پیام‌رسان می‌کشاند.

 

فیلتر تلگرام منتقدان بسیاری داشت اما از آن طرف نیز منتقدان رفع فیلتر نیز اعتراضات بسیاری کرده و راهکارهای دیگری  را پیشنهاد دادند.

 

مسئولان همچنان در حال نقد یکدیگر هستند که فرصت‌ها لحظه به لحظه به نفع این پیام‌رسان پیش می‌رود و در حال حاضر تلگرام به راحتی در دسترس مخاطبان قرار دارد.

 

حصاری به نام تلگرام!

 

یاسر سلیمانی، کارشناس فضای مجازی در گفت‌وگو با صبح توس، با اشاره به اینکه کشور ما در برخورد با تلگرام شتاب زده عمل کرد، اظهار داشت: زمانیکه ما دغدغه‌ کاهش سرعت وایبر را داشته و به دنبال ظرفیت‌ها و امکانات مختلف پیام رسان جدید شدیم موجب شد عملا در حصاری به نام تلگرام گرفتار شویم.

 

وی با بیان اینکه بیشترین ترافیک کشورمان را صرف این نرم‌افزار کرده‌ایم، تصریح کرد: بسیاری از امور اداری و حرفه‌ای شرکت‌هایمان وابسته به این نرم افزار شده در نتیجه تلگرام از ساختار یک پیام‌رسان اجتماعی که عملا یک کار حاشیه‌ای و غیر اصلی است به یک ابزار اصلی تبدیل شد.

 

 

وی خاطرنشان کرد: با فیلتر شدن تلگرام، این ابزار حاشیه‌ای تبدیل به یک دغدغه برای قشر عظیمی از مردم شد، چه آن‌ها که پایه‌های کاری و حرفه‌ای‌شان را روی تلگرام گذاشته یا کسانی که به صورت معمول از تلگرام برای ارتباطاتشان استفاده می‌کردند.

 

اعتماد به اخبار تلگرام

 

کارشناس فضای مجازی به افراط استفاده از تلگرام اشاره کرد و بیان داشت: تلگرام توانسته بود به شدت میان کاربران ایرانی نفوذ کرده به عنوان مثال آنقدر تلگرام را به عنوان رسانه قبول داشتیم که دیگر صدا و سیما را دنبال نمی‌کردیم و رسانه‌های دیگر را در دسترس نمی‌دانستیم که بخواهیم از آن استفاده کنیم.

 

سلیمانی تلگرام را یک رسانه در دسترس عنوان کرد که همه می‌توانستند به راحتی از آن استفاده کرده و اخبارش را نیز موثق می‌دانستند.

 

فیلترینگ مختص ایران نیست

 

وی با بیان اینکه زمانیکه یک کانال سیاسی بسته می‌شد هر ابزاری را بسیج می‌کردند تا بتوانند به آن کانال دسترسی داشته باشند، بیان کرد: این شعار که فیلتر کردن راهکار نیست شاید در ابتدا جمله خوشایند و کاربردی به نظر برسد اما فیلترینگ نه در ایران، بلکه در همه جای جهان یک بحث معمول است یعنی هر کشوری با توجه به شرایط و قوانین خود و حتی با توجه به شرایط مقطعی مثلا اعتراضات مردمی به طور کل از دسترس خارج می‌کنند.

 

کارشناس فضای مجازی با تاکید بر اینکه فیلترینگ مخصوص ایران نیست، یادآور شد: در حوادث و فتنه اخیر که یک فتنه از قبل برنامه‌ریزی شده بود تلگرام یکی از ابزارهای اطلاع رسانی بود.

 

متقاضیان بی‌شمار فیلترشکن

 

سلیمانی فیلتر تلگرام را یکی از ابزارهای پیشگیراننده عنوان کرد و افزود: اینکه عده‌ای با فیلترشکن وصل می‌شوند راهکاری است که وجود دارد اما ما نمی‌توانیم فیلتر نکنیم چون فیلترشکن وجود دارد. فیلتر تلگرام حداقل موجب کاهش سرعت اتصال شد.

 

وی با اشاره به وقایع پس از فیلتر شدن تلگرام، خاطرنشان کرد: تلگرام به عنوان یک ابزار حیاتی در جامعه جا افتاده بود لذا در ایام فیلترینگ مردم برای خرید فیلترشکن و وی‌پی‌ان صف می‌کشیدند تا از این طریق سریعا خود را به تلگرام برسانند.

 

کارشناس فضای مجازی ادامه داد: این مسئله برای جامعه‌ای که دغدغه‌های ملی، استانی و فردی‌اش بسیار زیاد است به هیچ عنوان درست نیست که ما خود را آنقدر به این نرم افزار وابسته کنیم که حاضر باشیم برای رسیدن به آن صف ببندیم.

 

رویکرد دولت در برخورد با تلگرام نمایشی بود

 

سلیمانی رویکرد دولت را در برخورد با تلگرام یک رویکرد نمایشی دانست و افزود: مسئولان ابتدا خودشان عنوان کردند که تلگرام را فیلتر کنیم بعد خودشان گفتند نه تلگرام را از فیلتر درآوریم؛ و به جای دغدغه‌مندی در امور اصلی کشور حواس مردم را به سمت دیگر بردند که به جای مطالبه‌گری پیرامون مسائل اقتصادی باید درگیر فیلتر بودن یا نبودن تلگرام می‌شدند.

 

جولان کانال‌های معاند

 

وی بیان کرد: در این میان کانال‌های معاند نظام چون پیش‌بینی کرده بودند که تلگرام بسته می‌شود لذا شبکه‌سازی را از قبل انجام داده و از مردم اطلاعات تماس گرفته و یا ربات‌هایی را طراحی کرده بودند که بتوانند اطلاعات تماس مردم را بگیرند که پیامک داده و یا روی سایت پسورد دهند که اطلاعات فیلترشکن‌های مختلف را برای این‌ها ارسال کنند.

 

 

کارشناس فضای مجازی در رابطه با اینکه چرا در این مدت مردم سراغ پیام‌رسان‌های داخلی نرفتند، عنوان کرد: ما در این رابطه اصلا بسترسازی نکرده بودیم؛ سال‌ها مردم از تلگرام استفاده می‌کردند؛ به یکباره فیلتر شد و تازه گفتند سراغ این پیام رسان‌ها بروید، همچنین تنها به یک سری معرفی‌های محدود از طرف صداو سیما بسنده کرده بودند که همین موجب شد استقبالی از  پیام‌رسان‌های داخلی نشود.

 

پیام‌رسان‌های داخلی کشش هجوم مردم را نداشتند

 

سلیمانی اضافه کرد: علاوه بر این، نرم‌افزارهای داخلی دیگر کشش هجوم مردم را نداشتند و گمان هم نمی‌کردند با این هجم درخواست روبه رو شوند به همین دلیل نتوانستند پشتیبانی آنی را انجام دهند.

 

وی علت مهاجرت از وایبر به تلگرام را افت سرعت وایبر عنوان کرد و افزود: قطعا مخاطبان دیگر از تلگرام به عقب برنمی‌گردند و دوباره نرم‌افزاری انتخاب نمی‌کنند که سرعت پایین‌‌تری نسبت به تلگرام داشته باشد.

 

بیشترین ترافیک تلگرام نزد ایرانیان است!

 

کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: انقدرغرق تلگرام شده‌ایم که از بسترهای بین‌المللی دور مانده‌ایم؛ دیگر توئیتر برای ما موضوعیت ندارد در حالی که تاثیرگذاری جهانی توئیتر بسیار بیشتر است.

 

سلیمانی افزود: تلگرام همچون یک دیوار بلند دور کشورمان را احاطه کرده بطوریکه جماعت حاضر در این کشور با هم در ارتباط هستند و نتیجه اینکه ما درگیر بحث‌های سیاسی با خودمان می‌شویم؛ هر چند این بحث‌ها لازم است اما اگر زیاد شود ما را از پیشرفت دور می‌کند.

 

وی در پایان یادآور شد: تلگرام فیلتر شد و پس از آن رفع فیلتر هم شد؛ آنچه اتفاق افتاد این است که باز هم پیام‌رسان‌های داخلی به حاشیه رفته و دیگر پتانسیل‌هایشان معرفی نمی‌شود زیرا همه اقدامات مقطعی شده و تنها وقتی به چالش برمی‌خوریم به دنبال راهکار هستیم.

 

مردم بدانند! فیلتر تلگرام بر اساس تصمیم شخص رییس جمهور بود

 

حجت‌الاسلام نصراله پژمانفر، نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با «صبح توس»، با بیان اینکه مردم بدانند فیلتر تلگرام بر اساس تصمیم شخص رییس جمهور بود، اظهار کرد: مسائل پیرامون تلگرام در شورای عالی فضای مجازی مطرح می‌شود اما به دلیل مباحث امنیتی که اخیرا در تلگرام اتفاق افتاد رئیس جمهور بر اساس دستوری که خود به شورای امنیت ملی داد تلگرام فیلتر شد.

 

 

وی تصریح کرد: چند سال است که بحث لزوم راه‌اندازی و توسعه  پیام‌رسان‌های داخلی مطرح است و دولت مکلف است زیرساخت‌های لازم را در این زمینه فراهم کند اما متاسفانه کوتاهی‌ها ادامه دارد.

 

دولت اقدامی برای توسعه پیام‌رسان‌های داخلی نکرده است

 

نائب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: علی‌رغم نیاز کشور، دولت اقدامی برای توسعه پیام‌رسان‌های داخلی انجام نداده است لذا نتیجه این می‌شود که گران‌ترین، ناامن‌ترین و بی‌کیفیت ترین اینترنت امروز در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 

پژمانفر در پایان خاطرنشان کرد: این مسئله در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده و در هفته‌های آینده پیگیری‌های لازم در این رابطه انجام می‌شود.

 

نامه 170 نماینده مجلس به روسای قوا

 

خاطرنشان می‌شود، روز سه‌شنبه 26 دی‌ماه یکصد و هفتاد نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رؤسای قوا، جایگزینی پیام رسان‌های داخلی به جای خارجی را خواستار شدند.

 

در این نامه آمده است: همانطور که مستحضر هستید در چند ماه گذشته بدخواهان و دشمنان ملت ایران با سوءاستفاده از برخی زمینه های داخلی حداکثر بهره را از پیام رسان‌های خارجی برای ایجاد ناامنی، فساد و آشوب در شهرهای ایران را برده‌اند.

 

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به منظور حفظ و استقلال سیاسی و فرهنگی کشور و پیشگیری ناامنی و تجاوز به حریم خصوصی آحاد جامعه و صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و تامین حقوق شهروندی با آزادی های مشروع  و امنیت و آسایش مردم و نیز حمایت از فناوری بومی و توانمندی داخلی از شما رؤسای قوا خواستاریم ضمن حمایت از پیام رسان های داخلی دستور فرمایید این پیام رسان‌ها جایگزین پیام رسان های خارجی شود و نسبت به ساماندهی فیلترشکن ها اقدام عاجل  به عمل آید.

 

آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید

 

همچنین روز گذشته سردار نقدی، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران ادر نامه‌ای خطاب به رییس جمهور نوشت: همین امروز راه را بر ظرفیتهای بیشمار داخلی باز کنید و آنها را جایگزین اجانب نمایید که فردا دیر است. آقای رئیس جمهور! نپسندید که ملت ایران به بردگی برود! شما به پاسداری از عزّت و منافع ملت ایران قسم خورده اید. آقای رئیس جمهور به بردگی ملت ایران رضایت ندهید.

 

گزارش: سارا آویشی

 

انتهای پیام/