به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام محمدعلی دستجردی، ظهر امروز در اولین جلسه مجمع سلامت قوچان در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان که با حضور مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد، اظهار داشت: در موضوع بهداشت و درمان، پیشگیری بر درمان مقدم و مورد تاکید اسلام بوده و جامعه ای را می توان ایداه آل و متمدن دانست که پیشگیری و خوددرمان باشد.

وی با تجلیل از عملکرد خوب مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی، ادامه داد: مجمع خیرین سلامت نباید دولتی و سیاسی شود، زیرا دولتی و سیاسی کردن آن، اشتباهی فاحش است و موجب دلسردی خیرین خواهد شد.

وی فرهنگ سازی و مشارکت مردم در حوزه سلامت را ضروری دانست و افزود: تا زمانی که مردم وارد میدان نشوند، بسیاری از مشکلات قابل حل نخواهد بود و باید اعتراف کنیم که ما مسئولین نتوانسته ایم اقدامات خوبی در حیطه فرهنگ سازی سلامت در جامعه انجام دهیم.

دستجردی تصرح کرد: سونامی سرطان و امراض مختلف در ایران در حال گسترش است که فقط با ورد مردم به عرصه بهداشت و سلامت و مشارکت آحاد جامعه قابل کنترل و مدیریت است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی قوچان با اشاره به کمبود ها و مشکلات حوزه بهداشت و درمان قوچان خاطر نشان کرد: در ظاهر سه بیمارستان در قوچان وجود دارد اما ارائه خدمات درمانی با مشکلاتی مواجه بوده و تعداد تخت های بیمارستانی در این شهرستان متناسب با جمعیت و نیاز مردم نیست و این در حالیست که دستگاه سی تی اسکن بیمارستان موسی بن جعفر قوچان معیوب شده و طی 10 روز گذشته بیماران برای انجام آزمایشات با آمبولانس به شهرهای مجاور مراجعه می کردند که فارغ از هزینه های گزاف مادی، خطرات زیادی به همراه داشته و دارد.

وی نبود پزشک سونوگرافیست خانم و تعطیلی سونوگرافی در روزهای پنج شنبه و جمعه و همچنین کمبود مراکز و درمانگاه های خصوصی را یکی دیگر از مشکلات این حوزه دانست و یادآور شد: ساختمان غربالگری سرطان و شیمی درمانی قرار بود قبل از سال تجهیز شود اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی برای تجهیز و راه اندازی آن صورت نگرفته است.

امام جمعه قوچان با تاکید بر ضرورت احداث دانشگاه علوم پزشکی در قوچان و اعلام حمایت بسیاری از پزشکان و خیرین برای کمک به این موضوع، گفت: طی سال های گذشته، شهرستان قوچان به دنبال تاسیس دانشگاه علوم پزشکی است که برای عملیاتی شدن ان نیازمند حمایت ویژه دانشگاه علوم پزشکی خراسان رضوی و وزارت بهداشت و درمان است.

انتهای پیام/