به گزارش صبح توس؛ روز شمار سی و ششمین جشنواره فیلم فجر، بزرگترین رویداد سینمایی کشور آغاز شده است. این جشنواره از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

 

 پیش‌فروش بلیت‌های جشنواره از ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۳۰ دی ماه آغاز شده و در ساعت ۲۴ دوشنبه دوم بهمن ماه به پایان می‌رسد.

 

ابراهیم حاتمی کیا، محمدحسین مهدویان، مسعود ده نمکی، مصطفی کیایی، فرزاد موتمن، پیمان معادی، هومن سیدی، بهروز شعیبی و رسول صدرعاملی از جمله کارگردانانی هستند که امسال تقاضای حضور در جشنواره فیلم فجر را دارند.

 

افشین تحفه گر، معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از اکران تمام 22 فیلم در دو سینما و اکران روزانه شش سانس و همچنین قطعی بودن پردیس سینمایی هویزه خبر داد.

 

فیلم‌های فجر 36 را بشناسید

 

«امپراطور جهنم»: این فیلم به نقد جنایات خاندان آل سعود و ریشه های رشد و گسترش گروه داعش و جریان های تکفیری و افراطی در منطقه، اروپا و آمریکا می پردازد.

 

«شعله ور»: داستان زندگی مردی را روایت می‌کند که احساس می‌کند «عددی نشده» است و این احساس او همه‌ی زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

«امیر»: یکی با کار، یکی با پول، یکی با زندگی، یکی هم با سیگار. همه خودشونو می‌کشن. فقط راه هاشون فرق می‌کنه.

 

 

«مصادره»: ایران خیلی بزرگه ولی ما هم خیلی بدشانسیم...

 

«تنگه ابوغریب»: فیلم داستان مقاومت گردان عمار در تنگه‌ای به همین نام است . در این حمله که در سال ۶۷ اتفاق افتاد دشمن حمله وسیعی در سراسر جبهه جنوب انجام داد و قصد داشت با گرفتن این تنگه به اکثر شهرها و جاده‌های کشور دسترسی پیدا کند.

 

«خجالت نکش»: مضمونی طنز دارد و زندگی زن و شوهری را به تصویر می کشد که با داشتن عروس، داماد و نوه، در سن میانسالی بچه دار می شوند.

 

«کار کثیف»: مضمونی اجتماعی دارد و به موضوع کار و مهاجرت می‌پردازد.

 

«ماهورا»: در روستایی مرزی زیباترین دختر به عنوان عروس هور انتخاب می‌شود تا یک روز در هفته خود را به آب بسپارد و هور بارور شده و قهرش نگیرد، امین معروف به سمور قاچاقچی ایرانی، عروس هور به نام ماهور را می‌دزد.

 

«بانو قدس ایران» مستندی درباره زندگی همسر امام خمینی‌(ره) است.

 

«زنانی با گوشواره‌های باروتی (مستند)»: داستان این فیلم در مورد یک روزنامه نگار زن عراقی است که در جریان جنگ، با زنان و کودکان آواره داعشی آشنا می‌شود و همراه آنها وارد کمپ خانواده‌های داعشی خارجی و داخلی (عراقی) می‌گردد.

 

«اتاق تاریک»: فرهاد و هاله فصل جدید زندگی خود را آغاز کرده اند و این سرآغاز تغییرات دیگری است که آنها را در مواجهه با مسائل جدیدی قرار می دهد.

 

«به وقت شام»: درباره داعش و تهدیدات تکفیری‌هاست.

 

«بمب»: قصه این فیلم با حال و هوای موشک باران تهران در سال ۱۳۶۶ روایت می شود.

 

«جاده قدیم»: در شب سال نو مینو به خانه باز نمیگردد .....

 

«چهار راه استانبول»: این فیلم با نگاهی متفاوت به حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو می پردازد.

 

«دارکوب»: هیچ چیز سخت تر از اون نیست که ببینى عزیزت تصمیم گرفته تنها باشه. تو از دیدنش، از شنیدن صداش لذت مى برى؛ اما اون درها رو بسته و تنهایى رو جاى تو انتخاب کرده… هیچ چیز سخت تر از اون نیست که ببینى تنها شدی. عزیزانت رو مى بینی و دوستشون داری ولى همه تو رو انکار می کنن. درها رو به روت بستن و تو تنها شدی. تنهایى باتلاقه

 

«سرو زیر آب»: راز جهانبخش کرامت فاش می شود؟ این راز خواب چیستا، ماهرو،گودرز، بهرام، جهانگیرو سرگرد پوشیاس را آشفته خواهد کرد. جهانبخش برای اثبات بی گناهی‌اش و بازگشت آرامش سفر بلندی را آغاز می کند. سفری که پایانش زندگی بسیاری از آنها را تغییر می‌دهد.

 

«فیلشاه» (انیمیشن): در جنگلی در آفریقا رقم می‌خورد. رئیس گله فیل‌ها صاحب فرزندی می ‌شود که همه انتظار دارند جانشین رئیس گله باشد، اما برخلاف تصور همه «شادفیل» بسیار دست و پا چلفتی است و هیکل گنده‌اش همیشه سبب تخریب و خرابکاری می ‌شود.

 

«لاتاری»: این فیلم به موضوع قاچاق زنان به کشورهای عربی می پردازد.

 

«مغزهای کوچک زنگ زده»، «جشن دلتنگ»، «عرق سرد»، «کامیون»، «هایلایت» و «سوءتفاهم» از دیگر فیلم های جشنواره هستند.

 

ده فیلم منتخب

 

اسامی ده فیلم منتخب هیأت انتخاب مستند سی و ششمین جشنواره فیلم فجر به شرح زیر است:

 

 

 1-«آبی به رنگ آسمان» به کارگردانی امیر رفیعی

 

2- «قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی

 

3- «ترور سرچشمه» به کارگردانی محمدحسین مهدویان

 

4- «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی، کوروش عطایی

 

5- «در گرداب انقراض» به کارگردانی فتح‌الله امیری

 

6- «رزم‌آرا، یک دوسیه‌ی مسکوت» به کارگردانی سیداحسان عمادی

 

 7ـ«زنانی با گوشواره‌های باروتی» به کارگردانی رضا فرهمند

 

8- «فریاد رو به باد» به کارگردانی عطا مهراد، سیاوش جمالی

 

۹ -«ملوانان تن‌ها به دریا نمی‌روند» به کارگردانی الله‌کرم رضایی‌زاده

 

 

 10- «وه انتیوک شاپور» به کارگردانی سودابه مجاوری

 

حضور هنرمندان مشهدی

 

رز رضوی و شعیبی با «دارکوب»

 

«دارکوب»؛ چهارمین اثر بلند سینمایی بهروز شعیبی کارگردان مشهدی است؛ سید محمود رضوی هنرمند مشهدی، تهیه کنندگی این پروژه را برعهده دارد.

 

دوبازیگر مشهدی در «اتاق تاریک»

 

‌ساره بیات و ساعد سهیلی دو بازیگر سرشناس مشهدی «اتاق تاریک» را بازی می‌کنند.

 

«لاتاری» دو سینماگر مشهدی

 

سید محمود رضوی، تهیه کننده «دارکوب» با ساعد سهیلی بازیگر «اتاق تاریک» در فیلم «لاتاری» با محمدحسین مهدویان کارگردان اثر همکاری می‌کنند.

 

 

رضا عطاران و «مصادره»

 

مهران احمدی سینماگر نیشابوری سینمای ایران با اولین اثر سینمایی خود با نام «مصادره» در بخش مسابقه سی و ششمین جشنواره ملی فیلم فجر حضور دارد. در این اثر رضا عطاران بازیگر سرشناس مشهدی حضور دارد.

 

«امیر» جوان مشهدی

 

نیما اقلیما، کارگردان جوان مشهدی به عنوان یک کارگردان فیلم اولی با «امیر» به تهیه کنندگی سیدضیاء هاشمی در این دوره از جشنواره فیلم فجر حضور دارد. «امیر» موضوع اجتماعی دارد و هادی عامل هاشمی و روشنک سه قلعه‌گی بازیگران تئاتر مشهد هستند.

 

۴ بازیگر مشهدی در یک فیلم

«ماهورا» دومین اثر سینمایی حمید زرگرنژاد است که در این دوره از جشنواره فیلم فجر با دیگر آثار سینمای ایران رقابت می‌کند. ساعد سهیلی، میترا حجار، داریوش ارجمند و احمد کاوری بازیگران مشهدی سینمای کشورمان هستند که در این اثر بازی می‌کنند.

 

تهیه کننده خراسانی اثر حاتمی کیا

«به وقت شام» جدیدترین اثر سینمایی ابراهیم حاتمی کیا است که تهیه کنندگی آن را یک هنرمند خراسانی مطرح به نام محمد خزاعی برعهده دارد.

 

انتهای پیام/