به گزارش صبح توس؛ ورودی هر شهر، سیمای آن شهر و در حقیقت ویترین و نماد آن منطقه محسوب می شود و مسافران و افرادی که برای اولین بار پا به شهر می‌گذارند از همان ابتدا با دیدن وضعیت ورودی، سیمایی از وضعیت کلی آن شهر از جمله معماری، وضعیت نظافت و پاکیزگی، خدمات شهری و سلیقه هنری مردمانش را در ذهن متصور می‌شوند و ناخودآگاه به قضاوت می‌نشیند، بنابراین لازم است در این راستا توجه ویژه ای به موضوع ساماندهی ورودی ها شود.

 

ورودی هر شهر باید طبق ضوابط شهری به گونه‌ ای طراحی شود که با جذابیت تمام نشان دهنده ویژگی های آن شهر باشد، اهمیت ورودی های شهر آن قدر زیاد است که هر ورودی با نماد و ویژگی های خاص خود می تواند ایجاد حس تعلق و هویت در میان ساکنان و تازه واردان به شهر را ایجاد کند؛ اما متأسفانه تاکنون برای ورودی ها و خروجی های شهر خلیل‌آباد اقدام ملموسی صورت نگرفته است، هر چند که نمی توان منکر روشنایی نصب شده در روبروی بیمارستان خاتم الانبیاء بود ولی توجه مسئولان مربوطه نسبت به ساماندهی ورودی شهر و تدوین راهکارهایی برای زنده کردن مفهوم ورود به شهر، در آستانه سال نو و افزایش حجم تردد مسافران و زائران علی بن موسی الرضا(ع) ضروری به نظر می رسد.

 

ساختمان های خرابه، بساط دست فروشان، ابزار آلات مغازه ها، تابلوهای نامتعارف کسبه ورودی شهر، وجود شغل های مزاحم، درخت های در حال خشک شدن و غیره راوی ورودی های نازیبای خلیل‌آباد هستند.

وضعیت بلوار ورودی و خروجی شهر خلیل‌آباد در خور شأن نیست

 

یکی از شهروندان خلیل‌آباد در خصوص ورودی شهر و تأثیر آن بر جذب گردشگر اظهار داشت: همواره هنگامی که در سفر یا گذر از جاده یا محله ای از شهری هستیم با دیدن آن مسیر ناخداگاه شمایی کلی از آن شهر در ذهن آدمی جلوه می کند و به همین منظور است که دست اندرکاران شهری آن منطقه سعی می کنند آن مسیر را طوری طراحی و مبلمان سازی کنند که علاوه بر زیبا شدن جلوه شهری آن اعم از نورپردازی، فضای سبز و نمای شهری، معرف آن شهر از لحاظ قدمت، بزرگان، دانشمندان و محصولات کشاورزی و صنعت آن شهر نیز باشد.

 

وی با بیان اینکه شهر خلیل‌آباد بین دو شهر کاشمر و بردسکن و همچنین محل عبور عده کثیری از زائرین حرم مطهر رضوی از دیگر استان های کشور واقع شده است، تصریح کرد: ولی متأسفانه وضعیت فعلی بلوار ورودی و خروجی شهر اصلاً در خور شأن شهروندان چه از بُعد شهر سازی و چه از ابعاد اجتماعی، فرهنگی و غیره نیست.

 

این شهروند با تأکید بر اینکه این موضوع می طلبد دست اندرکاران مربوطه، مطالعه و ساماندهی هر چه سریع‌تر این بلوار را آغاز و اجرا کنند، بیان کرد: امیدواریم این اقدام باعث توقف تعداد کثیری از گردشگران و زائران در شهر و رونق بازار شهر شود.

 

ایجاد شهرک صنعتی برای انتقال شغل‌های مزاحم ورودی شهر ضروری است

 

یکی دیگر از شهروندان در این خصوص گفت: ورودی شهر باید کاری کند که رهگذر هنگام ورود به شهر حتی اگر قصد ایستادن ندارد کمی تأمل کند و المان های ورودی در ذهنش نقش ببندد.

 

وی همچنین در خصوص شغل های مزاحم در ورودی و خروجی شهر خلیل‌آباد افزود: ایجاد یک شهرک صنعتی در خلیل‌آباد برای انتقال شغل های مزاحم به آن مکان ضروری به نظر می رسد.

 

شهر زیبا تأثیر مستقیمی بر جذب گردشگر دارد

 

در همین خصوص حمیدرضا محمودی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی با بیان اینکه اولین برخورد گردشگر و مسافر در بدو ورود به هر شهری فضاها و کالبد ورودی هر شهری است، اظهار داشت: ورودی هر شهر نمایانگر و نماینده تمامیت کالبدی شهر است که می توان از آن به عنوان کلیدی ترین عنصر شهری در بیان هویت و ذات وجودی شهر و مردمان آن به گردشگر نام برد.

 

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: رمز موفقیت کشورها و شهرها در حوزه گردشگری ایجاد بسترهای مناسب برای گردشگرانبه منظور بالا بردن زمان ماندگاری گردشگر است که آن هم در گرو ایجاد فضاها و ارائه خدمات جذاب برای گردشگران است.

 

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه نقش ورودی ها و خروجی ها به عنوان نقاط عطف و‌ کلیدی در جذب گردشگران است، تصریح کرد: در حوزه شهرسازی رابطه ای وجود دارد که در آن از شهر زیبا و تأثیر مستقیم آن بر جذب سرمایه گذار و گردشگر بحث می شود.

 

مبلمان شهری مناسبت کمکی به رونق اقتصاد مبتنی بر گردشگری است

 

وی با اشاره به اینکه مبحث دیگر نیز تأثیر مستقیم کالبد شهر و نقش عناصر بصری بر روح و روان مردم و مسافران است، اذعان کرد: در این مورد نیز چنانچه ورودی های هر شهر عاری از فضاهای مغشوش و به هم ریخته، شلوغ و سردرگم و کاربری های ناسازگار، باشد و بر عکس کالبدی آراسته، زیبا با فضاهایی که کاربری های خدماتی گردشگری در راستای معرفی پتانسیل های شهر باشد، داشته باشد می توان در جذب گردشگر تأثیر گذار و موفق بود.

 

محمودی همچنین در ادامه عنوان کرد: استفاده از المان ها، بناهای یاد بود و مبلمان شهری مناسب چه در روز و چه در شب با ارائه خدمات مورد نیاز گردشگر می تواند به ماندگاری مسافر و ایجاد خاطره ای خوش برای گردشگر و در نهایت اقتصاد مبتنی بر گردشگری کمک نماید.

 

لزوم ایجاد پایگاه اطلاع رسانی در ورودی شهر

 

وی تشریح کرد: با توجه به اهمیت گردشگری به عنوان یک صنعت پول‌ساز و رقابت کشورها در این حوزه و نقش فضاهای شهری در جذب گردشگر، ورودی ها می توانند با تغییر کارکرد سابق آن به عنوان معبر، می بایست نقش و عملکرد معرفی و هدایتگر و جاذب گردشگر را به عنوان مقصد بازی کنند.

 

این مقام مسئول در ادامه تأکید کرد: به همین منظور ایجاد پایگاه اطلاع رسانی به عنوان مرکزی برای ارائه اطلاعات ملزوم به گردشگران و مسافران در کنار فضاهایی چون بوستان و پارک ها، سرویس های بهداشتی تمیز، نمازخانه، فروشگاه های مواد غذایی، رستوران ها، فروشگاه های عرضه سوغات و محصولات محلی لازم به نظر می رسد.

 

مدیریت‌های شهری توجه‌ای به معماری مبتنی بر گردشگری در ورودی شهر خلیل‌آباد نداشته است

 

وی با بیان اینکه ورودی شهر خلیل‌آباد نمایانگر این است که مدیریت های شهری توجه ای به معماری و شهرسازی مبتنی بر گردشگری در این شهر نداشته اند، ابراز کرد: نه تنها گردشگری، بلکه مردم داری و مردم سالاری، امنیت روانی، بهداشت روحی، اقتصاد و معیشت هم در کاربری ها و فضاهای موجود دیده نمی شود.

 

محمودی همچنین با تأکید بر اینکه یکی از مباحث مهم دیگر در ورودی های شهرها وجود گرافیک بصری و تابلو های معرفی است که باعث هدایت گردشگر می شود، بیان کرد: که این مورد هم بر امنیت و هم بر اقتصاد تأثیر گذار است و خود می تواند در راستای زیبا سازی و مبلمان شهری، جذب و هدایت گردشگر به مقاصد مورد هدف با گرافیک مناسب تأثیر گذار باشد.

 

 

زیباسازی بلوار ورودی شهر مناسب با نوروز 97 در دستور کار است

 

هادی گوهریان در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی اظهار داشت: با توجه به اینکه ایام نوروز سال 97 نیز در پیش است اصلاح بلوارهای ورودی و خروجی شهر نیز جزو اولین اولویت های اجرایی شهرداری قرار دارد.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه خارج بودن ورودی ها از محدوده شهری نیز مشکلی است که در بحث فضای خدماتی وجود دارد، خاطرنشان کرد: چنانچه محدوده وصل به حوزه دهیاری ها می بود مشکلی وجود نداشت، ولی قانونگذار فواصلی را پیش بینی کرده است و این معضلاتی را نیز در مسیر اصلاح به وجود می آورد.

 

شهردار خلیل‌آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: برنامه هایی در اولویت شهرداری وجود دارد که بتوانیم با یک سری اقدامات بزرگ‌تری نظیر توسعه محدوده شهر این مشکلات را رفع کنیم که مشمول زمان می شود.

 

وی اذعان کرد: ولی برای فضای موجود نیز حتی‌الامکان از بُعد فضای سبز و مسائل عمران، معماری و شهر سازی نیز اقدام خواهیم کرد تا افرادی که در نوروز 97 از این مسیر تردد می کنند بتوانند استفاده بهتری ببرند و معرفی و پیشانی خوبی برای شهر باشد.

 

مجتمع اقامتی و مرکز اطلاع رسانی در ورودی شهر ساخته می‌شود

 

غلامرضا توکلی در گفت و گو با خبرنگار یار خراسانی در این خصوص تشریح کرد: اصلاح ورودی و خروجی شهر قطعاً در دستور کار قرار دارد تا یک تغییر اساسی در مبلمان شهری داشته باشیم.

 

رئیس شورای شهر خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه یکسری از املاک در این محدوده باید عقب نشینی داده شود و توافق با مالکان نیز در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: قسمت هایی نیز خارج از محدوده شهر قرار دارد که تلاش می شود با هماهنگی هایی که با بخشداری و دهیاری های روستاهای دهنو و نصرآباد صورت می گیرد بتوانیم دیوارهای گلی که ساختار فیزیکی غیر مناسب در ورودی شهر دارد جمع آوری شود.

 

وی از احداث مجتمع اقامتی در ورودی شهر خلیل‌آباد خبر داد و تأکید کرد: توافق خوبی با میراث فرهنگی انجام شده است تا با احداث یک مجتمع اقامتی و مرکز اطلاع رسانی در پارک بنفشه بتوانیم در بحث جذب گردشگر اقدام کنیم.

 

انتهای پیام/