حجت‌الاسلام سید حمید روحانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛ در رابطه با 26 دیماه، سالروز فرار شاه معدوم، اظهار کرد: 26 دیماه، روز فرار طاغوت از ایران است و امت سربلند و عزتمند ایران در طول تاریخ ثابت کردند و نشان دادند که حاکمان ظالم و فریب کاران و نیرنگ بازان و در یک کلمه طاغوتیان نمی‌توانند با یک سلسله تزویر و نیرنگ قدرت خودشان را برای همیشه جاویدان کنند.

 

مؤسس و رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی بیان داشت: رژیم شاه عمری با نیرنگ و تزویر و فریب سعی کرد که خود را به عنوان خدمتگزار ملت معرفی کند و توطئه‌هایی ضد اسلامی و ضد مردمی‌اش را در پشت خدمت به ایران، اجرا کند؛ اما دیدیم که به مصداق آیه‌ی «و مکروا و مکر الله والله خیر الماکرین» این تزویر و این نیرنگ نتوانست او را نجات ببخشد و مردم را فریب دهد.

 

وی گفت: ملت آگاه ایران وقتی که راه اسلام ناب و راستین را به درستی دریافتند با همه قدرت در مقابل ظلم و ستم ایستادند و توانستند آن رژیم طاغوتی ضد مردمی و ضد اسلامی را برای همیشه منقرض کنند.

 

حجت‌الاسلام روحانی ابراز کرد: امروز هم در دنیا حاکمانی که راه شاه را دنبال می‌کنند و با ظلم و تزویر و با نیرنگ سعی می‌کنند توطئه‌های ضد اسلامی و ضد مردمی را به نحوی توجیه کنند، بدانند که سرنوشت شاه همیشه برای آنها خواهد بود و به گونه‌ایی نیست که بتوانند با نیرنگ و تزویر خودشان را نجات دهند.

 

وی بیان داشت: نه نقشه‌های شوم فریب کارانه می‌تواند طاغوتیان را که راه طاغوت را ادامه می‌دهند نجات دهد و نه نقشه‌هایی که علیه اسلام به کار می‌گیرد و اهانت‌هایی که به مقدسات اسلامی می‌کنند می‌تواند مایه‌ی نجات آنها باشد.

 

این مورخ انقلاب اسلامی گفت: امروز می‌‌بینیم که دشمنان اسلام با شیوه‌های مختلف سعی می‌کنند اسلام راستین را کنار بزنند و اسلام دروغین را حاکم کنند؛ یک روز می‌گویند اسلام فقط دین صلح است، البته درست است و اسلام دین صلح است؛ اما دین سازش و کرنش نیست.

 

وی ادامه داد: اسلام هم دین صلح و هم دین دفاع و هم دین جهاد و شهادت است؛ اما هر کدام از این مفاهیم در جای خودش معنا می‌دهد این جور نیست که بتوان با نیرنگ و تزویر اسلام ناب محمدی(ص) را کنار زد؛ آنهایی که در طول تاریخ سعی کردند با اسلام اموی، اسلام سعودی، اسلام سرمایه‌داری و اسلام اشرافی‌گری به اسلام راستین ضربه بزنند هرگز نتوانستند ریشه اسلام را از بیخ و بن برکنند و یک اسلام زورمدارانه را جایگزین کنند.

 

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: قدرت طلب‌ها و زورمدارها نمی‌توانند کارایی داشته باشند؛ آنهایی که قدرت و شهرت و شهوت و مقام، چشم آنها را کور کرده و نمی‌توانند حقایق را ببیند روزی بیدار می‌شوند که دیگر راه بازگشت نیست و نابودی و روسیاهی برای آنها خواهد بود.

 

وی گفت: بنابراین روز 26 دی ماه، روز فرار شاه برای همه کسانی است که راه ظلم و ستم و راه تزویر و نیرنگ و راه قدرت طلبی و راه ضد انقلاب را دنبال می‌کنند هشداری است که راه انحرافی و راه ظلم و طاغوتی نمی‌تواند باعث نجات آنها باشد.

 

مؤسس و رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در پاسخ به کسانی که سعی می‌کنند بر روی جنایات شاه سرپوش بگذارند و حکومت پهلوی را خدوم ملت ایران معرفی کنند، ابراز داشت: باید در نظر گرفت آیا کسی که با دلار آمریکا، کودتای ننگین 28 مرداد را علیه ملت ایران راه انداخت می‌تواند در خدمت مردم باشد؟! و به مردم خدمت کند؟!.

 

وی بیان کرد: شاه نوکر آمریکایی‌ها بود و هر آنچه را که آمریکا می‌خواست اجرا می‌کرد؛ خاندان پهلوی چه رضا خان و چه پسر رضا خان در طول حکومت پنجاه ساله‌شان، ایران را به اندازه 500 سال عقب بردند؛ کاری کرده بودند که ملت ایران حتی بخاطر یک سوزن محتاج به بیگانگان بود و کسی که می‌خواست حتی لوزه‌اش را عمل کند باید به خارج می‌رفت.

 

حجت‌الاسلام روحانی گفت: در دوره حکومت پهلوی در ایران نه ابتکاری بود و نه اختراعی و نه خلاقیتی؛ ملت ایران را اینگونه باورانده بودند که توانایی و استعداد خودشان را باور نداشتند؛ جوانان ما را به طور کلی بی‌تفاوت بار آورده و اقتصاد مملکت را فلج کرده بودند و تمام سرمایه عظیم ایران را آمریکا به یغما می‌برد و غارت می‌کرد و اگر پولی هم به دست می‌آمد در بانک‌های خارجی از طرف شاه انباشته می‌شد.

 

وی ابراز کرد: در آن دوره مردم از گرسنگی می‌مردند، به روزنامه‌های سالهای 40 الی 50 که مراجعه کنید خودشان به این مهم اعتراف کردند؛ در همان مقطعی که شاه جشن تاج گذاری و جشن 2500 ساله شاهنشاهی برگزار می‌کرد و بودجه یکسال مملکت را صرف ریخت و پاش‌های جشن می‌کرد در همان مقطع مردم در سیستان و بلوچستان از فقر و گرسنگی جان می‌دادند.

 

این مورخ انقلاب اسلامی گفت: نه تنها مردم در آن مقطع در وضع بسیار اسف باری به سر می‌بردند و کارتن خواب بودند، بلکه از گرسنگی جان می‌دادند و در بیمارستانها، کودکان و جوانان مردم از بی دوایی و بی دارویی می‌مردند.

 

وی ادامه داد: وضع بسیار اسف باری بود، گرانی و تورم کمر مردم را شکسته و مشکلات مردم سراسر کشور را فرا گرفته بود و یک مسأله‌ای که باید به آن توجه داشت این است که می‌گویند امروز هم فساد هست، بله امروز هم فساد هست؛ اما در دوران پهلوی فساد از دربار شروع می‌شد و سعی می‌کردند جوانان را به عشرتکده‌ها بکشانند و به هوسرانی و به عیش و نوش سرگرم کنند که نتوانند بفهمند مملکت را چه کسی چپاول می‌کند؟ چه کسی دارد غارت می‌کند؟ اما امروز فساد حربه‌ای است در دست دشمن برای دور کردن نسل جوان از نظام جمهوری اسلامی ایران.

 

حجت‌الاسلام روحانی بیان داشت: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چند سال پیش در کنگره آمریکا صحبت می‌کرد و می‌گفت تنها راه مبارزه با نظام جمهوری اسلامی ایران این است که فساد را هر چه بیشتر در میان ملت ایران رواج و گسترش دهیم؛ امروز دشمن بزرگترین حربه‌ایی که علیه اسلام و انقلاب ایران در پیش گرفته این است که سعی می‌کنند فساد را در میان جوانان ما به نحوی گسترش بدهند که جوانان ما به کلی از هویت انسانی و از شخصیت و کرامت انسانی و ایرانی خودش دور شود.

 

وی گفت: رضا شاهی که نه سواد داشت و نه عقل و نه نبوغ داشت چطور می‌توانست در جهت منافع مردم حرکت کند؟! بلکه هر کار و هر قدمی که برداشت در جهت منافع بیگانگان بود؛ در زمان رضاخان دانشگاه را راه انداختند فقط برای اینکه نسل جوان ما را به کلی از اسلام دور کنند و جوانان را به فساد و فحشا بکشند؛ دانشگاه بهانه‌ایی بود برای اینکه بتوانند اندیشه‌های غربی و فرهنگ غربی را در کشور ما و در میان ملت ما حاکم سازند و ملت ایران را فریب خورده‌ی غرب و فرهنگی مآب بار بیاورند.

 

مؤسس و رئیس بنیاد تاریخ پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی ابراز کرد: سیاستشان سیاست نابودی بود و اگر خدایی نخواسته این رژیم ادامه پیدا می‌کرد امروز ملت ایران در فقر و بدبختی قرار می‌گرفت و نمی‌توانست حتی کوچکترین حرکتی در جهت پیشرفت این کشور کند، آمریکا هم همین افراد را می‌خواست و بخاطر همین آنها را به قدرت رساند.

 

وی در پاسخ به خبرنگار ما که پرسید ملت ایران در برابر ظلم و استبداد ستم شاهی ساکت ننشست و با رهبری امام خمینی(ره) انقلاب کردند به نظر شما بزرگترین درسی که مردم ما با انقلاب خود به ملت‌های مظلوم جهان دادند چیست؟ گفت: انقلاب اسلامی ایران بزرگترین درسی که به ملت‌های جهان داد درس مقاومت، درس تسلیم ناپذیری و درس ایستادن در مقابل ظلم و بیگانگان بود؛ ملت ایران با انقلاب خودش توانست به آزادی خواهان جهان و محرومان جهان این نکته را یادآوری کند که در سایه مقاومت می‌توان بزرگترین ابرقدرت را به زانو در آورد و به چالش کشید.

 

حجت‌الاسلام روحانی یادآور شد: ملتی که اراده کند که آزاد و سربلند زندگی کند می‌تواند با اراده خودش همه‌ی قدرت‌ها را به چالش بکشد و از سرنوشت خودش دور سازد و درس مقاومت، ایثار، ایستادگی و تسلیم ناپذیری در مقابل دشمنان اسلام بزرگترین درسی بود که انقلاب اسلامی ایران به مردم و جهانیان داد.

 

گفت‌و‌گو از: حوریه صادقی زیرک آباد

انتهای پیام/