به گزارش صبح توس؛ امروزه در حالی که وجود سگ‌های ولگرد در معابر عمومی و داخل شهر سبب رعب و وحشت کودکان یا سایر افراد می‌شود جامعه ما با معضلی همانند سگ گردانی در معابر و نگه‌داری حیوانات مواجه است در حالی که این حیوانات می‌توانند به‌آسانی ناقل هرگونه آلودگی باشند.

 

گسترش زندگی شهرنشینی و ورود انسان در محدوده زندگی حیوانات سبب شده است که حیوانات در سطح شهر و معابر عمومی آزادانه حضور داشته باشند، در حالی که روزانه افرادی در روستا یا شهرها شکایات خود را در مورد مشکلاتی که از وجود حیواناتی نظیر سگ برایشان ایجاد شده به شهرداری یا نهادهای دولتی ارائه می‌کنند.

 

خلیل پاریاب، مدیر شبکه بهداشت و درمان درگز با اشاره به فواید وجود سگ در سطح شهر و روستا تصریح کرد: اگر تعداد سگ ها در اطراف شهر در حد قابل قبولی باشد نه تنها مایه اشکال نیست، بلکه منافع زیادی هم دارد که از جمله آن‌ها می توان به دفع موجودات وحشی از قبیل گرگ و روباه و شغال اشاره کرد.

 

وی افزود: اما وجود بیش از حد این موجودات، باعث دردسر و ایجاد مزاحمت و انتقال انواع بیماری‌ها برای افراد و مخصوصا کودکان می‌شود که متاسفانه امروز در شهرستان درگز شاهد آن هستیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان درگز عنوان کرد: اگر حیواناتی همچون سگ یا گربه مبتلا به هاری باشند، با یک گزش کوچک، ویروس از طریق بزاق دهان آن‌ها وارد بدن می‌شود و در صورتی که فرد اقدام به واکسیناسیون و پیشگیری از این بیماری نکند و علائم بیماری هاری در او مشاهده شود، محکوم به مرگ خواهد بود و این یکی از مهمترین علت‌های تاکید بر جمع آوری سگ‌های ولگرد و کنترل و قلاده‌گذاری سگ‌های خانگی است.

 

پاریاب تبیین کرد: از دیگر بیماری‌هایی که توسط سگ ها انتقال می یابد سالک خشک یا شهری است؛ چراکه سگ مخزن بیماری سالک بوده و اگر پشه خاکی که از آن به پشه سالک یاد می‌شود، سگی را گزیده و به دنبال آن انسانی را نیش بزند، بیماری سالک به فرد انتقال می‌یابد و بعد از چندین هفته یا چند ماه زخم خشکی بر روی پوست او ایجاد شده و به مرور زمان بزرگتر می‌شود.

وی اظهار کرد: البته نوعی دیگر از سالک وجود دارد که به آن سالک روستایی می‌گویند، در این نوع بیماری موش‌های صحرایی مخزن ویروس بوده و برای دفع بیماری باید آن‌ها را از بین برد.

 

 مدیر شبکه بهداشت درگز خاطرنشان کرد: بیماری قابل انتقال دیگر کیست هیداتیک است که عامل بیماری از طریق مدفوع سگ منتقل شده و ممکن است سبزیجات را آلوده کند. ویروس این بیماری با مصرف سبزیجات آلوده، از طریق خوردن وارد بدن افراد شده و در تمام بدن به ویژه ناحیه کبد و شش ها ایجاد کیست‌های هیداتیک می کند. این کیست‌ها درمان فوق العاده سختی دارند و در بیشتر اوقات باید با عمل جراحی برداشته شوند.

 

پاریاب تاکید کرد: برای نگه داری سگ و گربه در منزل حتما باید بهداشت حیوان رعایت شده و واکسن هاری و چندگانه به طور مرتب تزریق شود؛ چراکه حیوانات خانگی علی الخصوص گربه می‌توانند ناقل انگلی شوند که برای خانم‌های باردار خطرناک بوده و منجر به ناهنجاری‌های جنینی، بینایی و مغزی می‌شود.

 

تنها علت هجوم سگ ها به داخل شهر گرسنگی است

 

توحید غلامی، رئیس شورای اسلامی شهر درگز  عنوان کرد: برای جمع آوری سگ های ولگرد اگر بخواهیم طبق قانون عمل کنیم، باید در محلی به مدت سه روز از این حیوانات نگه‌داری کرده و اگر در این مدت صاحبی برای آنها پیدا نشد، به وسیله آمپول آن‌ها از بین ببریم ولی امروزه این روش جوابگو نیست؛ چراکه گرفتن سگ ها کار بسیار مشکلی است و فقط افراد چیره دست می‌توانند این کار را انجام دهند و در قبال این کار هزینه‌ای بالغ بر 20 هزار تومان به ازای هر سگ دریافت می‌کنند.

وی افزود: مشکل دیگری که وجود دارد نحوه شناسایی صاحبان این موجودات است، چراکه با سرد شدن هوا و جمع شدن بساط چرای گوسفندان در مراتع، سگ ها به علت گرسنگی و نبود غذا در روستا به داخل شهرها هجوم می‌آورند و ممکن است پس از سیر شدن دوباره به محل قبلی خود بازگردند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر درگز تشریح کرد: اخیرا و در راستای جمع آوری سگ‌های ولگرد، اطلاعیه‌ای از سوی شهرداری منتشر شده است که به موجب آن صاحبان سگ‌های اهلی موظف هستند ظرف مدت مشخصی سگ خود را از سطح شهر جمع‌آوری کنند.

غلامی با بیان اینکه تنها علت هجوم سگ ها به داخل شهر گرسنگی است، تببین کرد: از مردم عزیز خواهش می کنیم سگ‌های خود را در سطح شهر رها نکنند و زباله های خود را به موقع مقابل منزل قرار دهند؛ چراکه سگ ها شامه بسیار قوی دارند و در صورت استشمام بوی مواد غذایی به سمت پلاستیک زباله رفته و با پاره کردن آن اقدام به خوردن مواد داخل پلاستیک می‌کنند.

 

یکی از همشهریان درگزی در گفتگو با درگز خبر بیان کرد: مدتی است این معضل کل شهر را فرا گرفته و حضور سگ‌های ولگرد در سطح شهر و محله ها زیادتر شده است به طوری که در اوایل صبح و اواخر شب شاهد حضور گله ای سگ های ولگرد در خیابانها و میادین اصلی شهر هستیم.

 

ابوالفضل عرفانیان عنوان کرد: اگرچه بسیاری از این سگ های ولگرد مزاحم بقیه نیستند و با کسی کار ندارند ولی صرف حضور آنها در سطح شهر وجهه گردشگری و زیبای شهر را به هم ریخته و موجب رعب و وحشت همشهریان مخصوصا خانمها و کودکان شده است.

وی اظهار کرد: متاسفانه در پاره ای از اوقات وقتی با خودروی شخصی در حال عبور از خیابان هستیم، باید در مقابل سگ ها ترمز زده و شاهد عبور آنها از عرض خیابان باشیم که این مساله واقعا در خور شان و شخصیت مردم شهرستان و شهر تاریخی و گردشگری درگز نیست و نشان از عدم توجه و پیگیری مسئولان نسبت به مقوله سگ‌های ولگرد دارد.

 

انتهای پیام/