به گزارش صبح توس؛ در دو ماه اخیر اتفاقات ناگواری برای شورای جدید شهر جدید گلبهار رقم خورده است. عملکرد ضعیف محمود قهروی در مدیریت امور شهر به‌ویژه در بخش مدیریت درآمد و مشکلاتی که از این سمت برای شهر پیش آمده بود، منتخبین مردم را بر آن داشت که به فکر تغییر شهردار باشند و در همین راستا حکم قهروی از شهرداری به سرپرستی تغییر کرد تا به‌طور موقت و تا انتخاب شهردار، امور شهرداری را پیگیری کند.

 

نارضایتی از مدیریت شهر با سرپرست

 

اداره شهر با سرپرست، مشکلات عدیده‌ای را برای مردم، پیمانکاران و بستانکاران شهرداری ایجاد کرده است؛ چراکه اختیارات شهردار با سرپرست تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای دارد. موضوعی که موجب نارضایتی‌هایی شده است.

 

شورای جدید شهر گلبهار ادعا دارد که مصمم بر انتخاب شهرداری درخور شان مردم این شهر است و در همین جهت ۱۰ شاخص برای انتخاب شهردار تعریف کرده است.

 

شاخص‌های انتخاب شهردار از دید اعضای شورا، علاوه بر تدین، انقلابی و سالم بودن در کار، داشتن سابقه شهرداری یا داشتن مسئولیت در شهرداری، بومی بودن و یا ساکن شدن با خانواده در این شهر، دارا بودن مدرک تحصیلی مرتبط، خلاقیت و نوآوری در انجام کار، توانایی جذب سرمایه‌گذار با بررسی سوابق، روابط عمومی خوب و تعامل با مردم و مسئولین، مدیریت بحران، داشتن انگیزه و توان لازم برای خدمت بیشتر و بهتر، شورا باور بودن و توانایی مدیریت هزینه و درآمد، است که تمام اعضای شورا بر این ۱۰ شاخص اتفاق‌نظر داشتند.

 

اولین ناکامی؛ شهردار منتخب از تصدی مشاغل حساس محروم شد

 

شورا در آخرین روزهای مهلت سه ماه تعیین شهردار، «محمد امینی فر»، شهردار سابق سرخس را به‌عنوان شهردار تعیین و معرفی کرد؛ اما ازآنجاکه امینی فر در سازمان بازرسی استان، دارای پرونده بود، هیئت رسیدگی به تخلفات اداری استان، وی را به مدت یک سال از تصدی مشاغل حساس منع کرد و وی به‌ناچار، نیامده وادار به کناره‌گیری از سمت شهرداری شد.

 

دوراهی بازرگان ماندن و شهردار شدن

 

پس‌ازاین ناکامی شورا در انتخاب شهردار، نمایندگان شورای شهر گلبهار بالاتفاق و بدون رأی مخالف، عباس کاظمی، شهردار سابق قوچان را به‌عنوان شهردار جدید این شهر جدید انتخاب کردند.

 

 کاظمی، شهردار سابق قوچان بوده و دو دوره عضویت در شورای اسلامی شهر شیروان (دوره‌های سوم و چهارم) را در کارنامه دارد.

 

حالا که همه چشم‌انتظار آمدن شهردار هستند و امیدوار به سامان یافتن امور دارند، از محافل غیررسمی شنیده می‌شود کاظمی به گلبهار نمی‌آید.

 

وی یکی از متمکنین و ملاکان بزرگ قوچان و شیروان محسوب می‌شود که کار اصلی‌اش تجارت و بازرگانی است، تصدی شهرداری را مانع تجارت خود دیده و به شورای گلبهار گفته که ازنظر قانون، شهردار نمی‌تواند کار بازرگانی انجام دهد و اگر هم کار واردات و صادرات نکند کارت بازرگانی‌اش باطل می‌شود، لذا حاضر به قبول این سمت نشده است.

چند سؤال

 

با این وصف، چند سؤال در ذهن مردم و نخبگان شهر جدید، شکل گرفته؛ اول این که کاظمی چند ماه پیش (در دوره شورای قبل) شهردار قوچان بوده و به نظر می‌رسد کارت بازرگانی وی نیز مربوط به این چند ماه اخیر نیست. آیا او از قانون اطلاع نداشته و یا خلاف آن عمل می‌کرده و یا اینکه شاید این قانون، جدید است؟

 

دوم اینکه با فرض عدم ممنوعیت قانونی، آیا شهردار شهر جدیدی که خروار خروار کار انباشته و بر زمین مانده دارد، ممکن است که کنار کار شهرداری بتواند کار دیگری انجام دهد که حالا به خاطر به مخاطره افتادن آن شغل، از پست شهرداری چشم‌پوشی می‌شود و اصلاً یک سؤال اساسی تر؛ در ذهن منتخب شورا شغل اول چیست و کار دوم کدام است؟ شهرداری در کنار بازرگانی یا بازرگانی فرع بر تصدی کرسی شهرداری؟

 

همچنین با توجه به ارتباط نزدیک و نسبت خانوادگی کاظمی با رحمانی فضلی، وزیر کشور آیا این شایعه که او به دلیل ارائه پیشنهاد سمتی بالاتر از شهرداری، به شهرداری گلبهار پشت پا زده است، متصور است یا که خیر؟

شورا گزینه دیگری را برای شهرداری پیشنهاد می‌کند

 

جانعلی زاده، رئیس شورای اسلامی گلبهار در گفتگو با صبح توس در خصوص این سؤالات اظهار داشت: شورا آقای کاظمی را به‌عنوان شهردار انتخاب کرد؛ اما ایشان کارت بازرگانی دارد و طبق قانون اگر شهردار شود آن کارت را باطل می‌کنند.

 

وی ادامه داد: او استخدام دولت نیست و کارش صادرات و واردات است و اگر شهردار شود کارتش باطل می‌شود، البته این قانون مربوط به کارمندان رسمی دولت است و آن‌ها نمی‌توانند واردات و صادرات داشته باشند؛ اما می‌گویند چون شهردار هم مزایای کارمندان رسمی دولت را دریافت می‌کند نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

 

جانعلی زاده بابیان اینکه قبلاً در قوچان سختگیری خاصی برای این مسئله وجود نداشت، گفت: اگر کاظمی مشکلش حل نشود، شورا گزینه دیگری را برای شهرداری پیشنهاد می‌کند.

قانون ممنوعیت واردات و صادرات برای شهردارها

 

عباس کاظمی، شهردار سابق قوچان و منتخب شورای اسلامی شهر گلبهار در خصوص تصدی شهرداری شهر جدید گلبهار نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار ما که انتخاب شورا با هماهنگی و کسب موافقت شما انجام شده است، آیا هم‌اکنون اتفاق غیرمترقبه افتاده که نظر شما در خصوص هدایت شهرداری گلبهار تغییر کرده است؟ گفت: شهرداری‌ها مراکز نیمه‌دولتی هستند و بخشی از بودجه را دولت پرداخت می‌کند، بنابراین خصوصی محسوب نمی‌شوند و طبق استعلامی که گرفته‌ام مشخص شد شهردار، نمی‌تواند کار بازرگانی انجام دهد و ممنوعیت قانونی برای انجام کارهای بازرگانی وجود دارد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا چند ماه پیش که شهردار قوچان بودید نیز کارت بازرگانی داشتید؟ بیان داشت: در قوچان، شورای شهر موافقت کردند که مقداری حقوق ترمیمی (جبران حقوق) به ما بدهند که الحمدالله من آن را نگرفتم و بعدها سازمان بازرسی گفت که اگر این پول را می‌گرفتید کار غیرقانونی انجام می‌دادید.

 

قانون می‌گوید یا شهردار باش یا بازرگان

 

وی خاطرنشان کرد: صحبت از کارت بازرگانی نیست، بلکه موضوع کار بازرگانی است. در قوچان فکر می‌کردیم که ممنوعیتی برای انجام کار بازرگانی در کنار تصدی شهرداری وجود ندارد؛ اما طبق استعلامی که اخیراً انجام دادیم، دیدیم که این کار ممنوع است. گفته‌اند که یا باید شهردار باشم یا کار بازرگانی را انجام دهم لذا از این بابت عذرخواهی کردم.

 

شهردار وقت نمی‌کند کار بازرگانی کند

 

وی در پاسخ به این پرسش که با فرض نبود ممنوعیت قانونی آیا شهردار شهرهایی مانند قوچان و گلبهار فرصت می‌کند کنار هدایت شهرداری، کار بازرگانی هم انجام دهد؟ گفت: مسلماً خیر و به همین دلیل من تصدی شهرداری گلبهار را قبول نکردم.

 

خبرنگار صبح توس در ادامه توضیح بیشتر از کاظمی خواست و به موافقت اولیه وی زمان انتخاب شهردار منتخب توسط شورا اشاره کرد و کاظمی بیان داشت: این بیشتر مربوط به مسائل و مشکلات شخصی من است و ورود به این مسائل ورود به حریم خصوصی بنده است. قبول نکردن تصدی شهرداری، مربوط به مشکلات کاری و شخصی خودم است.

 

تاکنون پیشنهاد مدیریتی خاصی به من ارائه نشده/ شایعه رد سمت شهرداری به خاطر عنوان شغلی بالاتر کذب است

 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است رحمانی فضلی، وزیر کشور، سمت و مسئولیت بالاتری نسبت به شهرداری گلبهار را برای شما در نظر بگیرد و شما به خاطر آن مسئولیت، حاضر نشدید شهردار گلبهار شوید؟ گفت: این مسئله صحیح نیست؛ چراکه تاکنون پیشنهاد مدیریتی خاصی به من ارائه نشده است.

 

شهردار سابق قوچان خاطرنشان کرد: من در چند مجموعه کشاورزی نمونه کشوری دارم. در قوچان کار شهرداری را انجام می‌دادم و بیشتر از مقداری که باید وقت می‌گذاشتم، کار انجام دادم؛ اما کارهای بازرگانیم را با افراد دیگر انجام می‌دادم. کارت بازرگانی به نام من است؛ اما دیگران می‌توانند با آن کار را انجام دهند.

 

قانون ابطال کارت بازرگانی در صورت عدم فعالیت، جدید است

 

کاظمی بیان داشت: طبق قانون، شهردار نباید کار بازرگانی انجام دهد و طبق قانون جدید اگر کارت بازرگانی داشته باشیم و با آن کار بازرگانی انجام ندهیم بعد از یک سال کارت باطل می‌شود و قابل تمدید نیست.

 

وی در پایان گفت: گلبهار شهری روبه‌ پیشرفت است و جای زیادی برای کار دارد و دوست داشتم در کنار دوستان شورا به این مردم خدمت کنم و تجربیاتم را منتقل کنم و البته اگر کاری از دستم بر بیاید و مشاوره خاصی شورا نیاز داشته باشند، دریغ نخواهم کرد.

 

انتهای پیام/