به گزارش صبح توس؛  مصوبه کاهش آلودگی هوا روی هوا!، تایید اشتباهات فاحش داوری فینال کشتی پهلوانی، جمعی از نمایندگان قصد دارند از رئیس مجلس شکایت کنند، تحقق٨١هزار شغل جدید در۶ماه، در مشهد کودک کارتن خواب وجود ندارد و بیش از 80 درصد بازار داخلی کفش در دست تولیدات داخلی است، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که نیم نگاهی به آنان خالی از لطف نیست.

 

روزنامه خراسان؛

مصوبه کاهش آلودگی هوا روی هوا!

بحران آلودگی هوای مشهد دیگر به خوبی خودی نشان داده است تا شاید مردم و مسئولان آن را جدی بگیرند و برای درمانش چاره ای بیندیشند. آلودگی بی سابقه هوای مشهد در پایان هفته گذشته و ثبت شاخص 171 برای این شهر، شرایط را به وضعیت قرمز رساند و ایستگاه امامیه با شاخص 271 و رسیدن به وضعیت بنفش رکورددار آلودگی هوا در مشهد شد. البته این وضعیت نگران کننده در کنار همه مشکلات، یک ثمره خوب هم داشت و اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای استان را در تعطیلی عصر جمعه گرد هم آورد تا بنشینند و بیندیشند و شاید چاره ای بیابند که با این بحران، مقابله کنند. با تصمیم این کارگروه، تمامی مدارس مشهد روز گذشته تعطیل اعلام شد و ادارات نیز با دو ساعت تاخیر شروع به کار کردند، اتفاقی که موثر هم واقع شد و هوای مشهد را از وضعیت بغرنج خارج کرد. اما واقعیت این است که این تصمیم ها و راهکارهای مقطعی، تنها در کوتاه مدت اثرگذار خواهد بود و باید به فکر اجرای طرح های دایمی بود. از جمله این طرح ها می توان به مصوبه اجرای طرح محدوده کم آلاینده (Low Emission Zone) اشاره کرد که در کلان شهرها الزامی شده است اما اجرای آن در مشهد هنوز راه به جایی نبرده است. 25 مرداد امسال شورای هماهنگی ترافیک استان برای کاهش آلودگی هوای مشهد طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن خودروهای فاقد معاینه فنی در صورت ورود به محدوده طرح ترافیک، از طریق دوربین های نظارتی 50 هزار تومان جریمه شوند. قرار بود این مصوبه که در قالب طرح ملی کاهش آلودگی هوا در شورای عالی ترافیک کشور به تصویب رسیده است، از ابتدای آبان در کلیه کلان شهرهای کشور اجرایی شود اما به گفته رئیس پلیس راهور استان، کارکرد دوربین هایی که در محدوده طرح ترافیک مشهد استفاده می شود، فقط اعمال قانون برای تخلف در ورود خودروها به محدوده طرح زوج و فرد است و استفاده از آن ها برای جریمه خودروهای بدون معاینه فنی امکان پذیر نیست و عملا این طرح، اجرایی نمی شود.

امکان ثبت خودروهای فاقد معاینه فنی وجود ندارد

سرهنگ «علیرضا حاجی زاده» رئیس پلیس راهور استان با بیان این که طرح کاهش آلودگی هوای مشهد مصوبه شورای هماهنگی ترافیک کشور و ابلاغیه وزارت کشور را دارد، اظهار می کند: از اول مهر، سازمان های مرتبط از جمله شهرداری و پلیس راهور، اطلاع رسانی های لازم را انجام داده اند و هم اکنون نیز این اطلاع رسانی ادامه دارد. وی با اشاره به تعویق ایجاد شده در اجرای این طرح می افزاید: دوربین های کنترلی طرح اکنون فقط تخلفات ورود به محدوده زوج و فرد را ثبت می کند و امکان بررسی و ثبت خودروهای فاقد معاینه فنی را ندارد. حاجی زاده ادامه می دهد: اکنون اجرای فراگیر این طرح ممکن نیست و پلیس برای خودرو های بدون معاینه فنی ، حضوری و به صورت دستی اعمال قانون می کند.

پیگیری برای رفع مشکل دوربین ها

وی تصریح می کند: در جلسات شورای هماهنگی ترافیک شهرستان، این مشکل طرح شده و به دنبال ساز و کار آن هستیم تا مشکل دوربین ها رفع و اعمال قانون به صورت مکانیزه انجام شود، ضمن این که این اقدام نیاز به مجوز ناجا دارد. رئیس پلیس راهور استان در پاسخ به این سوال که این طرح بالاخره چه زمانی اجرایی خواهد شد؟ اظهار می کند: قصد قانون گذار از اعلام زمان اجرای این طرح این بود که مردم برای رفع نقص خودروهای خود اقدام کنند، برای اجرایی شدن طرح نیز موضوع را از ناجا پیگیری کرده ایم تا مشکل نرم افزاری دوربین ها حل شود، اما نمی توانیم بازه زمانی برای حل این مشکل اعلام کنیم.

جریمه 65 هزار خودروی بدون معاینه

رئیس پلیس راهور استان  ازعملکرد فعلی پلیس در برخورد با خودروهای فاقد معاینه فنی هم گزارشی ارائه می کند و می گوید: از اول سال تاکنون بیش از 39 هزار خودرو در استان و 26 هزار خودرو در مشهد به دلیل نداشتن برگ معاینه فنی اعمال قانون شده اند.

شهرداری آماده همکاری است

«سید مهدی امامی» مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد نیز درباره اجرای طرح کاهش آلودگی هوا می گوید: برای احراز هر تخلفی ثبت پلاک خودرو مهم است و ما روزانه آمار پلاک خودرو ها را ثبت می کنیم و برای اعمال قانون در اختیار پلیس راهور قرار می دهیم. وی تصریح می کند: اما این که این خودروها معاینه فنی دارد یا ندارد یا این که عوارض آن ها پرداخت شده یا خیر را ما تشخیص نمی دهیم. امامی می افزاید: تاکنون هر تجهیزاتی که پلیس راهور نیاز داشته ما در اختیارشان قرار داده ایم و برای اجرای این طرح هم هر کمکی نیاز داشته باشند ما آماده همکاری هستیم.

تایید اشتباهات فاحش داوری فینال کشتی پهلوانی

جلسه ویژه داوری برای بررسی قضاوت جنجالی فینال سنگین وزن رقابت‌های کشتی پهلوانی قهرمانی بزرگ سالان کشور در مشهد، روز گذشته در تهران برگزار شد. به گزارش فارس ، با توجه به اعتراض رسمی هیئت کشتی استان خراسان رضوی به رای داوران در مسابقه فینال سنگین وزن کشتی پهلوانی کشور در روز 21 دی ماه در مشهد، فیلم کشتی مذکور از سه زاویه، چندین بار توسط اعضای حاضر در جلسه بررسی شد و پس از بحث و تبادل نظر نتایج زیر به جمع بندی اعضای مذکور رسید:1-- کشتی‌گیر دوبنده قرمز زودتر از سوت آغاز مسابقه، اقدام به زیرگیری کرد که باید از سوی داور وسط، کشتی متوقف و مجدد در شرایط قانونی آغاز می‌شد.2- اشتباه داور وسط و تعجیل در اعلام آغاز مسابقه، قبل از استقرار کامل دو کشتی‌گیر در وسط تشک مطابق ضوابط جاری.3- اشتباه کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی و تاخیر در اعلام چلنج (بیش از 5 ثانیه مطابق ضوابط) برای اعتراض به اقدام کشتی‌گیر دوبنده قرمز به زیرگیری پیش از سوت داور.4- اشتباه رئیس تشک و نبود مدیریت مناسب کشتی پس از انجام اشتباه داور وسط، از طریق قطع کشتی و آغاز مجدد آن.5- اشتباه رئیس تشک و استفاده نکردن از فرصت چلنج اعلام شده توسط کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی، برای بازنگری در رای اعلامی.6- اشتباه سرپرست فنی مسابقات و نبود مدیریت مناسب کشتی پس از اعلام چلنج از سوی کادر فنی کشتی‌گیر دوبنده آبی، برای باز نگری در رای اعلامی.7- برخلاف مصوبه کمیسیون داوران، هیچ یک از داوران بین‌المللی دارای درجه یک ویژه در مسابقات قهرمانی کشور کشتی پهلوانی سال1396، حضور نیافتند و اشتباه مذکور متوجه رئیس کمیسیون داوران است.8- برخلاف مصوبه کمیسیون داوران، محمدابراهیم امامی به عنوان نماینده کمیسیون داوران در کشتی پهلوانی در مسابقات مذکور حضور نیافت. با توجه به نتایج فوق الذکر و به منظور احترام به تمامی علاقه مندان به کشتی کشور و همچنین ارج گذاری به اصل عدالت در قضاوت در مسابقات کشتی، فدراسیون کشتی ایران در خصوص بندهای یادشده و عوامل اجرایی مسئول تصمیم‌گیری خواهد کرد.

جمعی از نمایندگان قصد دارند از رئیس مجلس شکایت کنند

نماینده مردم سبزوار در مجلس گفت: جمعی از وکلای ملت قصد دارند از رئیس مجلس به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کنند.

حسین مقصودی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم، با بیان این که برای پیگیری مطالبات مردم از موسسات مالی و اعتباری راهی جز سوال از رئیس جمهور برای نمایندگان باقی نمانده است، اظهارکرد: حدود 185 نماینده از سه فراکسیون ولایی، امید و مستقلان ولایی طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند.

وی با بیان این که طرح سوال از رئیس جمهور روند قانونی خود را طی می کند و به هیئت رئیسه مجلس تقدیم شده است، افزود: رئیس مجلس مانع به جریان افتادن این سوال شده و اعلام کرده در شرایط فعلی سوال از رئیس جمهور به صلاح کشور نیست.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با اشاره به این که اقدام علی لاریجانی رئیس قوه مقننه خلاف قانون است، ادامه داد: اگر آقای لاریجانی در روزهای آینده مانع به جریان افتادن سوال از رئیس جمهور شود، جمعی از نمایندگان تصمیم گرفته اند از وی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کنند.

 

روزنامه شهرآرا؛

تحقق٨١هزار شغل جدید در۶ماه

هدف‌گذاری برای ایجاد ١۶٠ هزار شغل تا پایان سال و رسیدن به آمار ٨١١٣٠ دفترچه اولی طی ۶ ماه ابتدای سال ٩۶ مهم‌ترین آماری بود که در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان مطرح شد. در این جلسه موارد مربوط به طرح‌های کارورزی، روستا تعاون، آموزش در محیط کار واقعی، مشوق‌های بیمه‌ای، تسهیلات ٢٠ هزار میلیاردی مربوط به بندهای الف و ب تبصره ١٨، تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایر، برنامه‌های اشتغال حمایتی کمیته امداد و بهزیستی و مشاغل خانگی بررسی شد و سازمان‌هایی که در هر کدام از این طرح‌ها ذی‌نفع بودند با ارائه آماری از روند ایجاد اشتغال طی سال ٩۶ ایراداتی به طرح‌های مختلف گرفتند.

مهم‌ترین بندی که برخی از سازمان‌ها روی آن اعتراض داشتند نحوه پرداخت تسهیلات مربوط به تبصره ١٨ بود. بر اساس این طرح به ازای ایجاد هر شغل ۵٠ میلیون تومان تسهیلات از سوی دستگاه بانکی پرداخت می‌شود، اما برخی سازمان‌ها معترض بودند که بهتراست برای در نظر گرفتن ۵٠ میلیون برای هر شغل، با ارائه تعدادی سهمیه به هر دستگاه، این رقم به صورت میانگین محاسبه شود.

استاندار خراسان رضوی هم به عنوان رئیس کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری استان دستور داد تا ایرادات سازمان‌ها چه در سطح استان و چه در سطح ملی پیگیری شود.

٢۴هزار بیکار

علیرضا رشیدیان در این جلسه با اشاره به ایجاد اشتغال ١٠٠ هزار نفری در سال گذشته گفت: در ابتدای سال تعداد بیکاران استان ٢۴٠ هزار نفر برآورد شد و با توجه به تجربه خوب سال گذشته در ایجاد اشتغال، هدف‌گذاری ما برای امسال ١۶٠ هزار شغل در بخش‌های مختلف است.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به انجام برش‌های سازمانی، رسته‌ای و شهرستانی برای ایجاد مشاغل هدف‌گذاری شده در سال ٩۶ بیان کرد: خوشبختانه عملکرد ما در ایجاد شغل با ارائه آمار صدور ٨١ هزار و ١٣٠ دفترچه بیمه‌ای جدید در استان طی ۶ماهه ابتدایی خوب بوده است و امیدواریم با افتتاح طرح‌های مختلف در پاییز امسال و طرح‌های دیگری که در بهمن افتتاح خواهد شد، به هدف‌گذاری مورد نظر دست یابیم.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

در مشهد کودک کارتن خواب وجود ندارد

غلامحسین حقدادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: البته احتمالا در لایه های پنهان شهر و حاشیه آن می توان کودکان کارتن خواب را به صورت محدود پیدا کرد لذا هر یک از شهروندان می توانند با مشاهده احتمالی کودکان کارتن خواب و بی خانمان در تماس با اورژانس اجتماعی به شماره 123 مراتب را به بهزیستی اعلام کنند.

وی ادامه داد: کودکان کار دارای خانواده هستند و برای حل مشکلات خانواده فعالیت اقتصادی دارند. 75 درصد کودکان خیابانی نیز دارای خانواده و بخش محدودی از آنها بی سرپرست یا بدسرپرست هستند. نیمی از کودکان خیابانی که توسط بهزیستی از سطح شهر جمع آوری می شوند از اتباع خارجی می باشند.

معاون اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: بطور معمول تا 80 درصد کودکان خیابانی جمع آوری شده کودکان کار دارای خانواده و مشغول فعالیت اقتصادی می باشند که تحویل خانواده هایشان می شوند.

وی کودکان خیابانی را شامل گروه سنی 6 تا 18 سال ذکر و بیان کرد: مدت زمان حضور این کودکان در خیابان تا شناسایی آنان بین یک هفته تا شش ماه است. این مدت زمان باید هر چه کمتر باشد زیرا شناسایی کودکان در کمترین زمان ممکن در پیشگیری از گرفتار شدن آنان به آسیب نقش بسزایی دارد.

حقدادی افزود: خوشبختانه مدت زمان حضور در خیابان تا شناسایی این کودکان توسط نهادهای حمایتی یک هفته و در کمترین زمان ممکن است که نشانگر عملکرد خوب نظام جمع آوری و ارجاع و نیز پایین بودن میزان آسیب دیدگی این کودکان می باشد. پارسال 700 کودک خیابانی در کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد شناسایی شده بودند.

 

فارس خراسان رضوی؛

ایران رتبه دوازدهم صنعت کفش دنیا را دارد/ بیش از 80 درصد بازار داخلی کفش در دست تولیدات داخلی است

علی لشکری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، در خصوص اقدامات انجام شده در صنعت کفش در ایران اظهار داشت: در طول 10 سال گذشته درراستای وحدت میان تولیدکنندگان، تشکل‌های صنعتی و اتحادیه‌های صنفی، کارهای منسجمی انجام شده که از  آن جمله می‌توان به برگزاری نمایشگاه در شهرهای مختلف استان‌ها اشاره کرد.

وی ادامه داد: از نظر صنعت کفش ایران رتبه دوازدهم در دنیا بوده و به لحاظ مصرفی هم در جایگاه هجدهم قرار دارد، همچنین به لحاظ صادرات به طور متوسط بالغ بر 100 تا 120 میلیون دلار صادرات کفش در طول سال گذشته داشته‌ایم.

دبیرکل جامعه صنعت کفش ایران با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در سطح ملی در صنعت کفش رخ داده است، افزود: سعی بر نشان دادن توانمندی‌های صنعت چرم کفش در دنیا را داشته و واحدهای مربوطه با تلاش‌های متعدد که انجام داده اند سعی کرده‌اند تا با  موضوع تحریم‌ها مقابله کرده و هم به توانمندسازی خود کمک کنند.

لشکری متذکر شد: حدود 80 تا 85 درصد نیاز بازار داخلی کشور در مصرف و تولید کفش را از تولیدات داخلی تامین کرده و این نشان دهنده این است که کشور توانمندی‌های خوبی در این زمینه دارد.

 

انتهای پیام/