به گزارش خبرنگار صبح توس؛ یوسف امینی شب گذشته در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب سال و آغاز به کار اولین دوره «شب‌های فرهنگی سرخس» اظهار کرد: آغاز به کار اولین دوره شب‌های فرهنگی همزمان با افتتاح نمایشگاه کتاب سال سرخس، نشان می‌دهد که این نمایشگاه پس از ۱۲ دوره برگزاری به یک بلوغ رسیده و علاوه بر فرهنگ مکتوب به نیازهای دیگر مردم در حوزه فرهنگ نیز پرداخته است.

 

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل ارشاد خراسان رضوی بابیان اینکه در گذشته‌های بسیار دور این شهر و این منطقه کانون علم و فرهنگ و تمدن بوده است، افزود: دامنه فرهنگی سرخس همیشه از دامنه سیاسی فراتر بوده و بالاتر از مرزهای سیاسی قرار گرفته است.

 

وی تصریح کرد: در سفرنامه ابن‌بطوطه به جایگاه سرخس اشاره شده که چه مساجد، مدارس، بیمارستان‌ها و کتابخانه‌های بزرگی در این شهرستان در گذشته وجود داشته است.

 

امینی بابیان اینکه مردم سرخس وارث یک تاریخ و فرهنگ بسیار عظیم هستند، تصریح کرد: ما امروز میراث دار گذشتگانی هستیم که سهم خودشان را در ارتقای فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی به‌خوبی ایفا کردند.

 

معاون فرهنگی و مطبوعاتی اداره کل ارشاد خراسان رضوی اظهار داشت: یکی از مسائلی که در حوزه فرهنگی باید به آن توجه داشته باشیم، بحث استمرار در کار فرهنگی است.

 

وی نمایشگاه کتاب سال سرخس را مصداق استمرار کار فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: نمایشگاه کتاب سال ۱۳ سال است که در شهرستان سرخس برگزار می‌شود و این نشان می‌دهد که این کار فرهنگی مستمر بوده است.

 

رشد ۲۸ برابری انتشار کتاب در ایران

 

در ادامه این مراسم جواد محقق به مقایسه وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۱۳۵۵ همه کتاب‌هایی که در ایران منتشر شده، یعنی در طول یک سال در همه حوزه‌ها دو هزار و ۵۰۰ عنوان برای یک جمعیت ۳۵ میلیون نفری بوده است درحالی‌که این تعداد در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به ۵ هزار عنوان رسید.

 

دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر افزود: امروز به‌غیراز کتاب‌های کمک‌درسی، بالای ۶۵ تا ۷۰ هزار عنوان کتاب در سال در کشورمان منتشر می‌شود، یعنی حدود ۲۸ برابر انتشار کتاب در ایران نسبت به قبل از انقلاب رشد داشته و این در حالی است که جمعیت کشور دو برابر شده است.

 

وی تصریح کرد: به نسبت پیشینه و تمدن فرهنگی که داریم، کتاب‌خوانی در بین خانواده‌های ما کم است و متأسفانه در بسیاری از خانواده‌ها امر مهم کتاب‌خوانی رواج ندارد.

 

محقق اظهار داشت: آشپزخانه و کباب خانه در منزل داریم اما کتابخانه نداریم؛ در جهیزیه دخترانمان تمامی ملزومات زندگی را می‌گذاریم؛ اما جایی ندیدیم که یک قفسه کوچک کتابخانه جزو بساط جهیزیه قرار داده شود.

 

دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر با تأکید بر اینکه امروز علاوه بر تغذیه جسمی به تغذیه فکری و فرهنگی هم نیازمندیم، عنوان کرد: در سال‌های قبل از انقلاب در حوزه کودکان تعداد نویسندگان از عدد انگشتان دست تجاوز نمی‌کرد، اما در حال حاضر نویسندگان حوزه کودک بیش از ۸۰۰ نفر هستند که به‌عنوان شاعر و نویسنده و مترجم برای کودکان کار می‌کنند.

 

وی بیان داشت: قبل از انقلاب اسلامی در عرصه شعر تنها سه شاعر داشتیم که در حوزه کودکان کار می‌کردند، اما امروز فقط در خراسان ۳۰ نفر شاعر شناخته‌شده داریم که در حوزه کودکان و نوجوانان فعالیت می‌کنند.

 

محقق خاطرنشان کرد: تعداد مطبوعات کودکان و نوجوانان قبل از انقلاب اسلامی به ۷ تا ۸ مورد می‌رسید، اما در این سال‌ها بیش از ۵۰ نشریه برای کودکان منتشر می‌شود.

 

دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر اضافه کرد: باوجود تحریم‌ها، جزو ۱۰ کشور دنیا هستیم که صنعت فیلم‌سازی داریم، همچنین جزو ۱۵ کشور دنیا هستیم که بیشترین فیلم‌ها را در طول سال تولید می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: در حوزه انتشار کتاب نیز در مقایسه با کشورهای منطقه مانند ترکیه و مصر که مشابه خودمان هستند، انتشار کتاب در این دو کشور به‌مراتب از ما کمتر است.

 

محقق در ادامه با تأکید بر اینکه کارهای نکرده در عرصه فرهنگ و کتاب زیاد داریم، تصریح کرد: اگر کتاب‌خوانی در کشور ضعیف شود در کنار آن در بسیاری از عرصه‌ها دچار ضعف می‌شویم.

 

دبیر علمی دوازدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر در پایان با تأکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه کتاب سال سرخس باید استمرار داشته باشد، خاطرنشان کرد: امروز به سه نوع مطالعه «اعتقادی»، «شغلی» و «ذوقی» نیازمندیم.

 

انتهای پیام/