به گزارش صبح توس؛ به نقل از اداره کل روابط عمومی استاندار خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان امروز در بیست و چهارمین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری خراسان رضوی گفت: در نیمه نخست امسال 81 هزار و130 شغل جدید، معادل بالغ بر نیمی از اشتغال هدف گذاری شده برای استان در سال 96 محقق شد.

 

وی افزود: هدف گذاری امسال در استان تحقق 160 هزار اشتغال جدید بوده است که امید معادل این رقم و یا بیشتر با توجه به واحدهای صنعتی، کشاورزی و بهداشتی که در پاییز بهره برداری شده و نیز پروژه هایی که همزمان با دهه فجر افتتاح می شود محقق گردد.

 

 استاندار خراسان رضوی با بیان این که در سال گذشده هم 96 هزار و700 فرصت شغلی جدید ایجاد شد؛  آمار جویندگان کار در استان را بر اساس برآوردها 320 هزار نفر اعلام کرد.

 

رشیدیان تصریح کرد: با توجه به ظرفیت های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی، گردشگری و خدماتی استان؛ هدف گذاری خوشبینانه ای برای ایجاد 160 هزار شغل تعیین شد که به صورت  بین بخشی و بین دستگاهی توزیع و تفکیک و حتی تقسیم بندی شهرستانی هم شد تا به تناسب ظرفیت هر منطقه اقدام شود.

 

وی اظهار کرد: در این راستا 240 میلیارد یارانه سود تسهیلات توسعه شاخص های اقتصادی به منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت در اختیار استان قرار گرفته و تفاهم نامه مربوطه نیز بین دستگاه ها و بانک ها به امضا رسید.

 

استاندار خراسان رضوی گفت: براساس برش استانی برنامه ششم توسعه، 123 هزار اشتغال جدید برای استان تعیین شده اما امید است امسال به 160 هزار اشتغال جدید برسیم زیرا همچنان بر اساس آمارهای ارائه شده در صورت تحقق این رقم 240 هزار جوان، جویای کار هستند  که باید برای اشتغال آن ها تلاش گسترده تری صورت گیرد.

 

رشیدیان با تاکید بر این که باید همه بخش ها و دستگاه ها به موضوع اشتغال ورود پیدا کنند و تحقق این مهم صرفا مسئولیت دستگاه های اجرایی نیست؛ افزود: تداوم همراهی بخش خصوصی هم برای رسیدن به این تعهد ضروری و تعیین کننده است.

 

وی با اشاره به این که آمار اشتغال ایجاد شده به طور نسبی مطلوب است؛ گفت: دلیل این که همچنان در خانواده ها دغدغه اشتغال مشهود می باشد؛ این است که 48 درصد جویندگان کار استان، دانش آموختگان دانشگاهی هستند و بیکاری آنان در جامعه بیشتر احساس می شود.

 

 استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه در این راستا اقداماتی آغاز شده؛ تصریح کرد: از جمله ورود دانشگاه ها به این موضوع و بررسی علل بیکاری دانش آموختگان خود و ارائه راهکارها و انجام اصلاحات در آموزش های می باشد تا ضمن تحقق تحول در حوزه دانشگاهی و آموزش های مربوطه، امکانات آنها را به سمت و سوی اشتغال دانش آموختگان سوق دهیم.

 

رشیدیان گفت: در طرح کارورزی دانش آموختگان در استان هم در حال حاضر آمارها نشان دهنده شرایط مطلوبی نیست و باید در این حوزه همت بیشتری برای اشتغال پایدار دانش آموختگان دانشگاهی صورت گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه استفاده از این توان و ظرفیت، فرصت خوبی را برای ارتقا کیفیت و افزایش بهره وری صنایع فراهم می کند، اظهار داشت: سهمیه پیش بینی شده برای استان در این حوزه پنج هزار و 300 مورد بود.

 

 استاندار خراسان رضوی عنوان کرد: از 15 هزار نفردانش آموخته ثبت نام شده فقط با 138 نفر قرارداد منعقد شد که با این وضعیت نیاز است تلاش بیشتر و گسترده تری برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این حوزه صورت بگیرد.

 

رشیدیان با بیان اینکه هنوز تا هدف ایجاد اشتغال برای 240 هزار جوینده کار، فاصله معناداری وجود دارد، گفت: این رقم زیبنده استان نیست و امید است با هدف گذاری صورت گرفته به ویژه در حوزه اشتغال دانش آموختگان به شرایط مطلوب و مورد نظر برسیم.

 

وی با تاکید بر این که بزرگترین رسالت انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی، توزیع متوازن و توام با عدالت، اشتغال و یرنامه ریزی و تلاش برای شکل گیری حیات طیبه است، افزود : باید محور اشتغال برای توسعه متوازن به سمت مناطق محروم و روستایی باشد.

 

استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه طی 5 ساله اخیر علی رغم این که در کشور نرخ جمعیت روستایی روند کاهشی داشته در استان هر چند اندک اما رشد داشته است که یکی از علل آن توجه به روستاها علی رغم مشکلات بی آبی وخشکسالی و غیره است.

 

رشیدیان با اشاره به ضرورت توسعه اشتغال روستایی، گفت : پایین ترین رقم سود تسهیلات حوزه اشتغال برای مناطق روستایی و مرزی است که هفت و چهار درصد می باشد.

 

وی عملکرد دستگاه ها در حوزه جذب تسهیلات حوزه روستایی را قابل قدردانی دانست و گفت: با جذب 360 میلیارد ریال برای مناطق روستایی، خراسان رضوی جایگاه نخست را کسب کرد و در راستای سیاست های تشویقی سهم تسهیلات استان به 500 میلیارد ریال افزایش یافت.

 استاندار خراسان رضوی در ادامه تاکید کرد: دستگاه ها نسبت به پیگیری طرح ها و جذب تسهیلات حوزه اشتغال در بخش های مختلف از تبصره 16، توسعه شاخص ها و غیره  اقدام کرده و تمام توان خود را به کار بندند.

 

رشیدیان با اشاره به عملکرد و همکاری مطلوب بانک ها در این حوزه طی پارسال، افزود: در ماه های باقیمانده تا انتهای سال هم در این راستا بسیج همه جانبه داشته باشند تا بر اساس ظرفیت های تعیین شده، استان از تسهیلات مربوطه به ویژه حوزه کشاورزی و روستایی و عشایری استفاده مطلوب شود.

 

 وی همچنین با تاکید بر نقش فنی و حرفه ای در رابطه با طرح های اشتغال زا هم گفت: توجه بیشتربه حوزه آموزش های فنی و حرفه ای در طرح های اشتغالزا ، بهره وری بیشتر و اثرپذیری بالاتری  را محقق می کند.

انتهای پیام/