به گزارش صبح توس؛ جواد سخدری عصر امروز در جلسه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خلیل آباد که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: جمعیت روستایی خلیل آباد از جمعیت شهری آن بسیار بیشتر است و این می تواند یک مزیت برای این شهرستان باشد.

 

وی با بیان اینکه طبق گفته برخی کارشناسان در تدوین استراتژی توسعه استان نیز معتقدند که نرخ بیکاری خلیل آباد در 1404 منفی می شود، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی های خلیل آباد این است که فرهنگ کار در این شهرستان به نسبت توسعه یافته تر است.

 

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی مشهد همچنین در ادامه تصریح کرد: طرح هایی که انجام می شود چون رویکردهای کارآفرینی در آن نبوده یا نوآوری کمتر در آن لحاظ شده است به نتیجه لازم نرسیده و نتایج لازم ملموس را نداشته و تدوین برنامه ها از بالا به پایین بوده است.

 

وی با تأکید بر اینکه رویکرد این طرح نیز کارآفرینی با روش ارزیابی مشارکتی است، اذعان کرد:تمام ذی نفعان در این طرح نظیر دهیار، بخشدار، مسئولان شهرستان باید در این طرح مشارکت جدی داشته باشند.

 

سخدری با بیان اینکه سعی شده در این طرح کلیه متخصصان علمی در جهت توسعه روستایی در حوزه های مختلف به کار گرفته شوند، عنوان کرد:کارگروه های مختلف نظیر کشاورزی، صنعت، میراث فرهنگی و گردشگری در روستاها برای اجرای این طرح تشکیل شده است.

 

وی با اشاره به اینکه دانش و فناوری باید در روستاها توسعه یابد تا بتوانیم بهره وری را در روستاها افزایش دهیم، تشریح کرد: به همین منظور کارگروه جدیدی تحت عنوان کسب و کارهای جدید مبتنی بر فناوری تشکیل شده است.

 

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی مشهد همچنین در ادامه بیان کرد:90 درصد از وقت مدیران ما به برنامه های عملیاتی روزانه صرف می شود و کمتر به برنامه ریزی برای آینده اختصاص پیدا می کند.

 

وی با بیان اینکه در گام اول باید مشخص شود اگر قرار است بیکاری یک نرخ مطلوب داشته باشد چند درصد است، تأکید کرد: در گام بعدی باید بدانیم که شغل هایی که قرار است ایجاد شود در کدام حوزه ها ایجاد خواهد شد.

 

سخدری با تأکید بر اینکه باید زنجیره های ارزش را شناسایی کنیم، ابراز کرد: ایده ها در این حوزه ها باید شناسایی شود و در چهار مرحله بازار، فنی، مالی، اجتماعی و محیط زیستی اولویت گذاری شود.

 

وی با اشاره به اینکه روستائیان مهارت های لازم را باید داشته باشند که بتوانند از این ظرفیت ها استفاده کنند و در این حوزه، بخش آموزش باید فعال باشد، اظهار کرد: اغلب منابع توسعه ای مبتنی بر منابع مالی دولت بوده و هیچ‌گاه به منابع خود روستائیان توجه نشده و این یکی از اشکالات هر طرحی محسوب می شود.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه حداقل منابع دولتی باید در این طرح درگیر شود، تصریح کرد: خیلی از قوانین بازدارنده هستند و باید در این خصوص شفاف سازی قوانین را مدنظر قرار دهیم.

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه 56 روستا در استان خراسان رضوی نیز از پتانسیل گردشگری برخوردار هستند، تشریح کرد: روستاهایی که انتخاب می‌شوند باید در فاز یک پایلوت حداقل پتانسیل توسعه را داشته باشد.

 

سند توسعه و اشتغال زایی از دل ظرفیت های هر روستا استخراج می شود

 

سید جواد حسینی در ادامه با بیان اینکه استفاده بیشتر از ظرفیت روستائیان نیز از جمله اهداف اجرای طرح تدوین توسعه و اشتغال زایی روستایی است، عنوان کرد: دولت مکلف شده است که هر ساله 5 هزار روستا را هدف گذاری کند.

 

وی با اشاره به اینکه این طرح در روستاهای بالای 20 خانوار اجرا می شود، بیان کرد: در طی این 5 سال باید برای هزار و 645 روستا سند توسعه تهیه شود.

 

کارشناس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: طرح سند توسعه اشتغال زایی روستایی نیز جنبه مشارکتی دارد و از دل روستا و مزیت هایی که در خود روستا وجود دارد استخراج می شود.

 

انتهای پیام/