هادی حق‌شناس معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در گفتگو با صبح توس؛ در پاسخ به موضوع تعویق عمدی امدادرسانی چینی‌ها به نفت‌کش ایرانی اظهار کرد: هیچ تعویق عمدی در این زمینه وجود ندارد و چیزی که برای ما مهم است از روز ابتدایی نجات جان خدمه بوده است.

وی افزود: طبیعی است که برای چینی‌ها موضوعات ایمنی و زیست‌محیطی دارای اهمیت است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: شرایط اطفای حریق در وضعیت بد جوی از دیگر نکات قابل‌توجه است، چراکه چینی‌ها در ساعات روشنایی روز بیشتر فعالیت امدادی انجام می‌دهند و همین تفاوت دیدگاه میان ما و چینی‌ها بوده است.

وی با بیان اینکه از تمامی کشورهای اطراف ازجمله کره و ژاپن نیز درخواست کمک کرده‌ایم افزود: از شب‌های گذشته در امدادرسانی به نفت‌کش ایرانی کشور ژاپن نیز وارد عمل شد و هم اکنون در حال فعالیت هستند.

حق‌شناس تصریح کرد: در حال حاضر کشتی‌های زیادی در اطراف کشتی «سانچی» هستند و همه در حال کمک‌رسانی هستند و تلاش برای امدادرسانی ادامه دارد.

وی افزود: علاوه بر تیم تجسس و نجات چینی‌ها تیم نجات تکاوران نیز وارد صحنه شده‌اند و در حال حاضر سوار یدک‌کش شدند و به‌طرف کشتی در حال حرکت هستند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تأکید بر اهمیت جان خدمه نفت‌کش خاطرنشان کرد: از لحظه وقوع تا امروز همه فشارهای بین‌المللی و سیاسی و فنی را پای‌کار آورده‌ایم تا از وضعیت خدمه با خبر شویم و امیدواریم تا فردا که تیم امداد و نجات ایرانی به محل می‌رسند بتوانیم از وضعیت خدمه کشتی مطلع شویم.

وی در پایان ضمن اشاره به پیگیری‌های دولت در این موضوع افزود: به دلیل اینکه مالک نفت‌کش مجموعه وزارت رفاه است و با توجه به اینکه رئیس‌جمهور تیم سه نفره دراین‌باره اعم از وزیر رفاه، وزیر نفت و آقای آخوندی تشکیل دادند بنا به تصمیم اخذشده آقای ربیعی مسئول این کمیته شده است.

انتهای پیام/