محمدجواد آرین منش در گفتگو با صبح توس؛ با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام بعید به نظر می‌رسد، گفت: عدم همراهی و موافقت جامعه جهانی و مخصوصاً جامعه اروپا و قدرت‌های بزرگ مثل چین و روسیه با این تصمیم، مخالفت سیاستمداران داخلی و دوستان نزدیک ترامپ در دولت آمریکا و تعدادی از چهره‌های شاخص دموکرات از جمله دلایلی است که چنانچه آمریکا تصمیم به خروج از برجام گیرد، انزوایش در صحنه بین‌الملل را رقم خواهد زد.

 

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی ادامه داد: با مطرح‌شدن این موضوع ممکن است آمریکا دچار اختلافات شدید داخلی شود که همه این موارد موجب رسوایی آمریکا در دنیا و سلب اعتماد جامعه بین‌الملل از این کشور و درنتیجه انزوای بیشتر آمریکا خواهد شد.

 

آمریکا برای خروج از برجام استدلال قابل‌قبول ندارد

 

وی یادآور شد: آمریکا برای خروج از برجام باید استدلال قابل‌قبول داشته باشد تا بتواند دوستان خود را متقاعد به این امر کند.

 

آرین منش تصریح کرد: یکی از دلایلی که آمریکا برای خروج از برجام بر آن تأکید دارد عدم پایبندی ایران به این معاهده بین‌المللی بوده؛ این در حالی است که پایبندی ایران به برجام را باید جامعه جهانی و سازمان‌هایی که متولی این امر هستند تائید کنند که همه آن‌ها به‌اتفاق پایبندی ایران به برجام را تائید کرده‌اند.

 

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی در ادامه سخنان خود ضمن بیان اینکه ترامپ اعلام کرده که در برجام موضوع موشکی ایران مغفول مانده است، افزود: این ادعا خنده‌دار است؛ چراکه به‌واقع قرار نبود که در برجام به مسئله موشکی اشاره‌ای شود که حال بخواهد مغفول بماند!.

 

مسکوت ماندن مسئله موشکی هیچ ارتباطی به برجام ندارد

 

این فعال سیاسی با تأکید بر این نکته که مسکوت ماندن مسئله موشکی هیچ ارتباطی به برجام ندارد، در پاسخ به این سؤال که چنانچه اروپا از تصمیم خروج آمریکا از برجام حمایت کرد چه خواهد شد؟، گفت: اروپایی‌ها بارها مواضع خودشان را در این زمینه اعلام و تأکید کرده‌اند که بر تعهدات خود پایبند خواهند ماند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تأکید مقامات ایرانی در صورت خروج آمریکا از برجام اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر روابط اروپا و آمریکا همچون گذشته نیست و به‌طور حتم در شرایط فعلی اروپایی‌ها منافع خودشان را بر هر چیزی ترجیح می‌دهند.

 

دبیر حزب موتلفه اسلامی در خراسان رضوی اضافه کرد: اروپا به سمت استقلال و به سمت رها شدن از اقتصاد آمریکا حرکت می‌کند و به دنبال هویت مستقل و منافع خودش است، بنابراین اروپای امروز اروپای سابق نیست و حتی متحدان آمریکا یعنی انگلیس و فرانسه هم مثل سابق دنباله‌روی سیاست‌های اقتصادی و سیاسی آمریکا نیستند.

 

آرین منش تأکید کرد: در صورت خروج آمریکا از برجام بااینکه جمهوری اسلامی ایران مجوز خروج از برجام را با توجه به قانون تصویب‌شده مجلس در مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا دارد و دولت مکلف است در جهت احقاق حقوق ملت همکاری‌های داوطلبانه را متوقف کند و در جهت توسعه سریع زمینه بازگشت شرایط هسته‌ای ایران ظرف دو سال اقدام کند؛ اما تصمیم نهایی را به شورای عالی امنیت ملی واگذار کرده و به نظر می‌رسد که شورای عالی امنیت ملی در صورت خروج  آمریکا، مسئله خروج ایران از برجام را در دستور کار قرار بدهد؛ چراکه این مسئله باعث می‌شود که حقانیت جمهوری اسلامی ایران در صورت خروج آمریکا از برجام به جهانیان ثابت شود.

 

این فعال سیاسی ضمن یادآوری این موضوع که شورای عالی امنیت ملی منافع کلان کشور را در نظر خواهد گرفت، بیان کرد: مسئله آسیب ندیدن روابط سیاسی و اقتصادی ایران با اروپا برای ما حائز اهمیت است و با توجه به اینکه در حال حاضر هم آمریکایی‌ها با ما روابط اقتصادی چندانی ندارند و اکنون هم که قرارداد لغو نشده، آمریکایی‌ها همراهی لازم را در جهت اجرایی شدن برجام ندارند، بنابراین خروج آمریکا چیزی را تغییر نمی‌دهد.

 

انتهای پیام/