به گزارش صبح توس؛ یکی از نمازهای مستحبی، نماز استسقاء (نماز باران) است، استسقاء از باب استفعال به معنی طلب باران و آبیاری از خداوند است و این نماز در وقت کم شدن آب چاه‌ها و چشمه‌ها و نباریدن باران، مستحب است طلب باران از خداوند از طریق دعا و نماز انجام می‌شود.

 

مردم روستای عمیدی شهرستان رشتخوار با توجه به خشک‌سالی‌های چندین ساله در سطح این شهرستان و کاهش شدید منابع آب زیرزمینی با حضور در دل طبیعت با برپا کردن نماز باران از خداوند درخواست رحمت الهی کردند.

 

باوجود گذشت بیش از 23 روز از فصل زمستان در سال 96 بارندگی در سطح شهرستان رشتخوار در زمستان امسال صفر بوده است، این در حالی است که گزارش‌های اداره هواشناسی شهرستان رشتخوار نیز میزان بارندگی سال زراعی 96 در این شهرستان را تنها 1.5 میلی‌متر اعلام کرده است.

 

از طرفی دیگر نیز خبرها حکایت از کاهش شدید و افت بی‌سابقه منابع آبی در تنها سد واقع در سطح شهرستان رشتخوار یعنی سد شهید یعقوبی را می‌رساند، که این موضوع نشانگر وضعیت نامطلوب بارندگی در سطح شهرستان رشتخوار دارد.

 

شهرستان رشتخوار با جمعیتی بالغ‌بر 60 هزار نفر است، که شغل حدود 80 درصد مردم در این شهرستان دام‌پروری و کشاورزی است، عدم بارش باران طی چند سال اخیر دام‌پروری در سطح شهرستان رشتخوار را با مشکلاتی عدیدی مواجه کرده است.

 

محمد قادری یکی از اهالی روستای عمیدی در رابطه با اقامه نماز طلب باران توسط اهالی این روستا گفت: بیش از 100 نفر از اهالی روستا زن و مرد با حضور روحانی روستا و در دل طبیعت، در پی کاهش بارندگی‌ها و در جهت فرهنگ‌سازی این اقدام خداپسندانه نماز طلب باران را خواندند تا مورد لطف و رحمت خداوند متعال قرار گیرند.

 

روستای عمیدی در بخش آستانه شهرستان رشتخوار با جمعیت تقریبی حدود 1000 نفر در 25 کیلومتری مرکز شهرستان رشتخوار و در جوار بزرگ‌ترین دهستان این شهرستان دهستان باسفر قرار دارد.

 

انتهای پیام/