به گزارش صبح توس؛ آلودگی هوای مشهد رکورد زد، امسال خشک ترین سال در 47 سال گذشته، طلب 300 میلیاردی شهرداری مشهد از مالیات، 50 درصد مدارس کشور نیاز به تخریب و بازسازی دارد و دستگاه ثبت دقیق امواج مغزی در مشهد رونمایی ش، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

با ثبت شاخص 271 در منطقه امامیه

آلودگی هوای مشهد رکورد زد

 

«پنج شنبه و جمعه هوای مشهد به شدت آلوده بود و آن طور که در تابلوهای اطلاع رسانی آلودگی هوا در سطح شهر اعلام شده بود، هوا برای تمام افراد در وضعیت ناسالم قرار داشت. چرا مسئولان دست روی دست گذاشته اند و اقدامی نمی کنند؟»

«روز جمعه که تعطیل بود و تردد زیادی در شهر نمی شد اما بازهم هوای مشهد در وضعیت هشدار برای تمام افراد بود. خواهش می کنم اطلاع رسانی کنید شاید مسئولان از خواب زمستانی بیدار شوند و برای آلودگی هوا فکری بکنند.»

کیفیت هوای مشهد روز گذشته با شاخص کلی 171 در وضعیت قرمز قرار گرفت و برای تمام افراد ناسالم بود، ضمن این که کیفیت هوا در ایستگاه امامیه مشهد نیز با قرار گرفتن شاخص آلودگی هوا درعدد 271 از وضعیت قرمز عبور کرد و با شکستن رکورد در وضعیت بنفش به معنی بسیار خطرناک قرار گرفت. افزایش شاخص آلودگی هوای مشهد و ثبت رکورد «بسیارخطرناک» در یکی از ایستگاه های شهر مشهد موجب شد که شهروندان با ارسال پیامک به سامانه حرف مردم روزنامه «خراسان رضوی» از بی توجهی مسئولان به افزایش روزافزون آلاینده های هوای مشهد گله کنند و خواستار برنامه ریزی و اقدامات لازم برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوا شوند.

وارونگی هوا آلودگی آورد

برای اطلاع از جزئیات شاخص آلودگی هوا با رضا اسماعیلی مدیراجرایی مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد گفت و گو می کنیم که وی ضمن تایید قرارگرفتن شاخص ایستگاه امامیه در عدد 271 در خصوص افزایش شدید آلودگی هوا در مشهد به «خراسان رضوی» می گوید: از عصر روز پنج شنبه به دلیل پایداری هوا شاهد افزایش غلظت آلاینده ها بودیم که این افزایش باعث بنفش شدن وضعیت هوا در ایستگاه امامیه شد که تا ظهر روز جمعه نیز ادامه یافت. وی در پاسخ به این که دلیل افزایش غیرمنتظره و شدید آلاینده ها در مشهد و به خصوص ایستگاه امامیه چیست، می گوید: روز پنج شنبه وارونگی هوا و وضعیت پایدار جوی باعث انباشت و تراکم آلاینده ها در ضخامت کمی از جو زمین شد و ترافیک شدید نیز بر تراکم آلاینده ها وغلظت آن افزود وباعث افزایش آلودگی هوا تا روز جمعه شد هرچند دلایل متعدد دیگر نیز در این زمینه در حال بررسی است. وی می افزاید: با توجه به پایداری هوا و نبود وزش باد در دو روز آینده نیز شاهد قرار گرفتن کیفیت هوا در وضعیت هشدار خواهیم بود اما غلظت آلاینده ها به شدت پنج شنبه نیست و کاهش خواهد یافت.

اقدام مسئولان؛ فقط اطلاعیه و اخطاریه!

مدیراجرایی مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی شهرداری مشهد در پاسخ به این سوال که چرا با وجود افزایش قابل ملاحظه آلودگی هوا در مشهد از سوی مسئولان برای کنترل یا کاهش آلودگی اقدامی نشده است، یادآور می شود: افزایش آلاینده ها و آلودگی هوا از پنج شنبه بعدازظهر آغاز و در این زمینه اطلاعیه واخطاریه صادر شده است.وی تصریح می کند: در زمینه کاهش آلودگی هوا با فقدان وکمبود قانون و دستور العمل روبه رو نیستیم وشرح وظایف دستگاه های اجرایی در این باره مشخص است اما در اجرای این قوانین مشکل وجود دارد ودستورالعمل ها خوب اجرا نمی شود.وی تاکید می کند: درکنار بحث توزیع سوخت استاندارد، خودروهای فرسوده زیادی در شهر وجود دارد و خودروهای تولید شده نیز از استانداردهای روز دنیا در خصوص کاهش آلاینده ها برخوردار نیست و شهروندان نیز فرهنگ زیست محیطی را رعایت نمی کنند و در روزهایی که هوا آلوده است به هشدارها توجهی ندارند و از خودروی شخصی به صورت تک سرنشین استفاده می کنند که باعث تشدید آلودگی هوا می شود.وی با اشاره به این که در کنار منابع آلاینده، شرایط آب وهوایی نیز برافزایش آلودگی هوای مشهد تاثیر داشته است، اظهار می کند: وقتی باد نمی وزد و باران نمی بارد آلودگی هوا تشدید می شود و این شرایط از کنترل انسان خارج است، البته دلیل اصلی آلودگی هوا شرایط آب وهوایی نیست بلکه این شرایط تشدید کننده آلودگی هوای مشهد است.وی تصریح می کند: هر اقدامی که لازم است در زمینه کاهش آلودگی هوا اجرا شود باید از منبع انتشار مدیریت وکنترل شود که منبع اصلی آلودگی هوا بخش حمل ونقل است و باید برای کنترل ومدیریت آن برنامه ریزی شود.

امسال خشک ترین سال در 47 سال گذشته

معاون وزیر کشاورزی: سالانه 9 میلیارد مترمکعب آب بر اثر ضایعات کشاورزی در کشور هدر می رود

در مراسم تجلیل از 17 تولیدکننده و بهره بردار برتر بخش کشاورزی استان در سطح ملی که روز پنج شنبه با حضور معاونان وزیر جهاد کشاورزی در مشهد برگزار شد، بر ضرورت کاهش ضایعات کشاورزی با اصلاح الگوی مصرف و برنامه ریزی برای مقابله با بحران خشکسالی ،استفاده از ظرفیت کشت دیم و ...تاکید و اعلام شد، بنا بر اعلام رسمی وزارت نیرو،کشور ما امسال خشک ترین سال را در 47 سال گذشته تجربه می کند.به گزارش خراسان رضوی، اسکندر زند معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم گفت: سالانه به میزان غذای 15 میلیون نفر در کشور ضایعات غذا داریم. این میزان ضایعات غذایی در حالی است که همه فشار امنیت غذایی کشور بر دوش بخش کشاورزی قرار دارد.

کاهش ضایعات، افزایش دانش و فناوری کشاورزان تنها راه نجات

وی افزود:کاهش ضایعات و تصحیح الگوی مصرف تاکنون در کشور ما مورد بی توجهی قرار گرفته است. برای مثال سال 1379 سرانه مصرف شکر 25 کیلوگرم بود، درحالی که این میزان سال 1394 به 30 کیلوگرم افزایش یافته است. زند در ادامه صحبت خود با بیان این که علاوه بر این فشارها ،شاهد فشار اقلیمی یعنی کمبود آب، وضعیت نامطلوب هوا و خاک نیز در بخش کشاورزی هستیم، تاکید کرد :با این وصف انجام اقداماتی از جمله افزایش سرمایه بخش کشاورزی، روان سازی بازار، آسان سازی و رواج فناوری در بخش کشاورزی و دانش افزایی ضرورت دارد.

وی گفت: راه نجات کشاورزی کاهش ضایعات، افزایش دانش و فناوری کشاورزان است. در همین زمینه یک میلیون هکتار طرح توسعه آبیاری نوین در کشور اجرا شده که این اقدامات و دیگر سرمایه گذاری های انجام گرفته در بخش کشاورزی بی سابقه است. نباید از نظر دور داشت که بخش کشاورزی نجات دهنده اقتصاد کشور است و باید بیشتر به آن توجه شود.

محمدعلی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این همایش به موضوع ضایعات بخش کشاورزی اشاره کرد وگفت: بر اثر ضایعات محصولات و مواد غذایی در کشور معادل 9 میلیارد مترمکعب آب هدر می رود.وی افزود: 80 درصد کشاورزی در دنیا بر پایه تولید محصولات از طریق دیم انجام می شود؛ در حالی که این رقم در کشور ما تنها 10 درصد است.

وی با اشاره به اهمیت توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در کشور بیان کرد: هم اکنون ظرفیت تولید این بخش از 32 میلیون تن در سال های گذشته به 50 میلیون تن افزایش یافته است.

کاهش 107 میلی متری بارش طی 9 سال

طهماسبی با اشاره به حوادث غیرمترقبه و تاثیر آن در کشاورزی کشور گفت:میانگین بارش در 48 سال گذشته 242 میلی متر و در 17 سال گذشته 219 میلی متر بوده است که طی 9 سال گذشته به 107 میلی متر کاهش یافته است.از سویی نیز 70 درصد بارش ها در کشور تبخیر می شود و طبق اعلام رسمی وزارت نیرو،کشور ما امسال خشک ترین سال را در 47 سال گذشته تجربه می کند.

وی با تاکید بر این که باید کمربندهایمان را برای مواجهه جدی با خشکسالی ببندیم، گفت: از سال 1392 تا کنون دولت 180 هزار میلیارد ریال در زمینه آب در کشور سرمایه گذاری کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: از سال 92 تا کنون 550 هزار هکتار در کشور به سطح آبیاری تحت فشار افزوده شده و در مجموع یک میلیون و 550 هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغی کشور، به سامانه های آبیاری تحت فشار تجهیز شده است.

طهماسبی تاکید کرد: کلیه کشاورزان مجری سامانه های آبیاری تحت فشار می توانند از یارانه 85 درصدی کل هزینه اجرای طرح بهره مند شوند.

وی با اشاره به ضرورت توسعه مکانیزاسیون در کشاورزی گفت:55 هزار میلیارد ریال تسهیلات به منظور توسعه مکانیزاسیون در کشور توزیع شده است.

40درصد صادرات استان  کشاورزی است

استاندار خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: 40 درصد از صادرات این استان مربوط به تولیدات بخش کشاورزی است و این موضوع نشان از ظرفیت و قابلیت بالای کشاورزی استان برای حضور در بازارهای جهانی دارد.علی رضا رشیدیان با اشاره به مشکلات حوزه کشاورزی از جمله کم آبی، سرمازدگی و حوادث غیرمترقبه، افزود: با وجود این وضعیت در سه چهار سال اخیر شاهد رشد و توسعه بخش کشاورزی استان بوده ایم و همراهی کشاورزان، دانشگاهیان، محققان و کارشناسان موجب شد تا شاهد انتخاب 17 تولیدکننده و بهره بردار کشاورزی استان در سطح ملی باشیم.استاندار به نام گذاری امسال اشاره و اظهار کرد: با برنامه ریزی و هدف گذاری می توان به اهداف کشاورزی و تحقق سهم این بخش در اشتغال رسید.

رشیدیان با بیان این که امسال 200 میلیارد ریال تسهیلات در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است، ادامه داد: 90 میلیارد ریال نیز تسهیلات کم بهره برای این بخش منظور شده است.

طلب 300 میلیاردی شهرداری از مالیات

 مشاور شهردار مشهد با تاکید بر طلب 300 میلیارد تومانی شهرداری از محل مالیات بر ارزش افزوده گفت: بابت سال های 93 تا 6 ماه اول سال 96 حدود 300 میلیارد تومان از اداره کل امور مالیاتی استان طلبکاریم که باید درقالب استرداد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری پرداخت شود.

هفته گذشته اظهارات شهردار مشهد در همایش «ملی مالیات بر ارزش افزوده» در روزنامه خراسان منتشر شد. به گزارش خراسان رضوی، «تقی زاده» در آن همایش از پرداخت نشدن سهم شهرداری مشهد از قانون مالیات بر ارزش افزوده انتقاد و اظهار کرده بود: «شهرداری‌ها امروز دستشان به سمت خزانه دولت دراز شده است و دولت هم جوابی به آن ها نمی‌دهد. از سویی بخشی از مالیات بر ارزش‌افزوده نیز به وزارت کشور اختصاص می یابد و قرار است سهمی از کلان‌شهرها گرفته و به شهرهای کوچک واگذار شود در حالی‌که شهری مثل مشهد خود سالانه پذیرای 25 میلیون زائر است. شهرداری مشهد بیش از 300 میلیارد تومان، عوارض مالیات بر ارزش‌افزوده از خزانه طلبکار است که اداره مالیات نمی‌خواهد آن را بپردازد».

دارایی پاسخ داد

پس از انتشار این اظهارات شهردار، اداره کل امور مالیاتی استان به این صحبت ها واکنش نشان داد و با ارسال جوابیه ای به روزنامه خراسان که پنج شنبه گذشته منتشر شد، اعلام کرد: «از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تاکنون حدود 2168 میلیارد تومان عوارض موضوع این قانون مطابق قوانین و مقررات به صورت ماهانه به حساب شهرداری ها و دهیاری های استان خراسان رضوی واریز شده که سهم شهرداری مشهد حدود 1255 میلیارد تومان بوده است. علاوه بر این، بیش از 56.4 میلیارد تومان مالیات و عوارض، پس از حسابرسی مالیاتی پرونده های شهرداری مشهد به حساب این شهرداری استرداد شده است. این در حالی است که سازمان ها و موسسات وابسته به شهرداری حدود 66 میلیارد تومان بدهی مالیاتی عملکرد، حقوق و تکلیفی و مالیات بر ارزش افزوده دارند که شهرداری مشهد پرداخت آن را تعهد کرده است».

 

روزنامه شهرآرا؛

پرداخت قسمتی از طلب معلمان تا پایان ماه

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش خراسان رضوی از پرداخت ٢٠ میلیارد و ۴٠٠ میلیون ریال از حقوق معلمان حق‌التدریس آموزش و پرورش تا آخر دی‌ماه خبر داد. قاسم‌علی خدابنده در گفت‌وگو با شهرآرا با بیان اینکه بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش احتمالا بخشی از این مطالبات، امروز (شنبه، ٢٣ دی ماه) به حساب معلمان حق‌التدریس واریز می‌شود، اظهار کرد: حقوق عقب‌افتاده ۶۵٠ نیروی حق‌التدریس غیرشاغل برای سه‌ماه پاییز سال تحصیلی جاری به میزان دو میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان طی روزهای آتی پرداخت می‌شود. وی افزود: همچنین پیگیر آن هستیم تا حقوق سه ماه بهار سال تحصیلی گذشته به میزان ١٨ میلیارد تومان، تا پایان دی ماه پرداخت شود. خدابنده با بیان اینکه این میزان بدهی به‌دلیل مشکلات نرم‌افزاری بود، گفت: طبق آمار جمع‌بندی شده، ٣١ هزار نفر نیروی حق‌التدریس در سراسر کشور فعالیت می‌کنند که این افراد رسمی نیستند و بیشتر آن‌ها از نیروهای پیش‌دبستانی و نهضت سوادآموزی هستند.معاون آموزش و پرورش استان اضافه کرد: وضعیت نیروی انسانی در آموزش و پرورش نگران‌کننده است؛ به‌طوری که در چهار سال آینده ٣٠٠ هزار نفر یعنی ٣٠ درصد نیروی فعلی بازنشسته می‌شوند. وی گفت: سال آینده در خراسان رضوی ۵٢٠٠ نفر از معمان بازنشسته می‌شوند. خدابنده بیان کرد: در سال تحصیلی جاری ١٢۴ هزار ساعت اضافه‌کاری در هر هفته وجود دارد که برای آن پنج هزار نفر نیروی حق‌التدریس نیاز داریم. با این حساب برای شروع سال تحصیلی آینده به ١٠ هزار نفر تدریس‌کننده نیاز خواهیم داشت. وی درباره چگونگی تأمین نیروها بیان کرد: برای تأمین نیروهای موردنیاز از طریق آزمون استخدامی و دانشگاه فرهنگیان اقدام و سالانه ٢ هزار نفر نیرو جذب می‌شود. همچنین بخش دیگری از این نیاز از طریق اضافه‌کار و تدریس و بخشی با برون‌سپاری و بخشی با خرید آموزش تأمین خواهد شد.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

50 درصد مدارس کشور نیاز به تخریب و بازسازی دارد

به گزارش ایرنا مهرالله رخشانی‌مهر جمعه شب در جمع مدیران آموزش و پرورش غرب خراسان رضوی در سبزوار افزود: در 10 سال گذشته و از محل اعتبارات برنامه چهارم توسعه 40 هزار میلیارد ریال برای تخریب و بازسازی مدارس فرسوده هزینه شد.

وی اظهار کرد: با توجه به کمی اعتبارات و تحریم های ظالمانه، استفاده از ظرفیت خیران مدرسه ساز در موضوع نوسازی مدارس فرسوده ضروری است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با بیان اینکه 100 میلیون مترمربع فضای کنونی مدارس باید حفظ و نگهداری شود، گفت: فقط مدارس با عمر بالای 35 سال تخریب و بازسازی باید شوند.

رخشانی‌مهر با بیان اینکه حفظ و نگهداری مدارس خیلی مهم است، افزود: ساخت بی دلیل مدارس سبب افزایش ساخت و ساز مدارس در برخی مناطق شده که ضرورتی هم برای آنها وجود ندارد.

معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار هم گفت: خیران مدرسه ساز در سه سال گذشته 70 میلیارد ریال برای ساخت مدرسه در این شهرستان کمک کردند که با یاری آنان 27 مدرسه در نواحی روستایی و 13 مدرسه در شهر سبزوار ساخته شده است.

حسن محرابی اظهار کرد: از 278 مدرسه سبزوار 20 درصد نیاز به مرمت و بازسازی دارد و حدود 40 درصد دیگر مدارس این شهرستان فرسوده و تخریبی است.

52 هزار دانش آموز در 287 مدرسه در شهرستان سبزوار مشغول به تحصیل هستند. چهار هزار و 500 آموزگار جامعه فرهنگیان سبزوار را تشکیل می دهند.

خراسان رضوی رتبه نخست قربانیان جاده های روستایی در کشور

نصیر برادران روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اساس اعلام پزشکی قانونی در 9 ماه نخست امسال 629 نفر در استان بر اثر تصادفات جاده ای جان باخته اند که مرگ 122 نفر در محورهای روستایی بوده است. استانهای کرمان و فارس در رده های بعدی این شاخص قرار دارند.

وی گفت: ظرف 9 ماه سال جاری قربانیان تصادفات جاده های روستایی استان نسبت به مدت مشابه پارسال 27 درصد بیشتر شده و حال آنکه تلفات در این جاده ها ظرف هفت ماهه سال 96، 18 درصد افزایش داشت.

رئیس اداره ایمنی و ترافیک اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: شهرستان های مشهد ، تربت جام، نیشابور و سبزوار بیشترین تعداد تلفات جاده های روستایی را در این استان به خود اختصاص داده اند.

وی به سرعت بالای رانندگان در این جاده ها اشاره کرد و افزود: 46 درصد کشته شدگان این بخش موتورسواران و 15 درصد عابران پیاده بوده اند و بیشتر این حوادث رانندگی به شکل رخ به رخ در محل ورودی راههای فرعی به جاده و تقاطع ها اتفاق افتاده و فقدان روشنایی کافی جاده در شب نیز این آمار را تشدید می کند.

خراسان رضوی 20 هزار و 575 کیلومتر راه دارد که 6هزار و 422 کیلومتر آن بین شهری و 14 هزار و 152 کیلومتر راه روستایی است.

سالانه شش هزار تصادف دارای کروکی در طول جاده های استان رخ می دهد که یک سوم این تصادفات مربوط به جاده های روستایی است.

دستگاه ثبت دقیق امواج مغزی در مشهد رونمایی شد

به گزارش ایرنا رئیس بخش علوم و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد که طراح اصلی دستگاه مزبور است، در حاشیه رونمایی از آن به خبرنگار ایرنا گفت: با استفاده از دستگاه دی.سی، ثبت امواج مغزی با دقت و کیفیت بهتر و بدون اختلالات احتمالی صورت می گیرد.

پروفسور علی گرجی افزود: این دستگاه می تواند کلیه امواج مغزی بین صفر تا 100 هرتز را ثبت کند که ثبت دقیق امواج مغزی نقش مهمی در تشخیص و بررسی پیش آگهی بیماریهای اعصاب و روانپزشکی دارد.

وی بیان کرد: طراحی و ساخت این دستگاه با همکاری پژوهشگران دانشگاه های ونکوور کانادا، مونستر آلمان و علوم پزشکی مشهد انجام شده است.

گرجی خاطر نشان کرد: دستگاه ثبت دقیق امواج مغزی برای نخستین بار در کشور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، برای تحقیقات دانشجویان راه اندازی شده است و در مرحله بعد که چند ماه به طول می انجامد، برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

وی بدون اشاره به هزینه ساخت دستگاه مزبور گفت: طراحی و ساخت این دستگاه با هزینه شخصی محققان سه کشور انجام شده است.

توسعه علوم اعصاب در سطح کشور از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یکی از ماموریت های دانشگاه علوم پزشکی مشهد در سالهای اخیر تعیین شده است.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

این بار هوادار خانم پرسپولیسی شناسایی شد

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، یک هوادار خانم با گریمی که روی صورت خود انجام داده بود، قصد داشت با ورود به ورزشگاه ثامن دیدار مشکی‌پوشان - پرسپولیس را تماشا کند که توسط مأموران نیروی انتظامی شناسایی شد.

مأموران نیروی انتظامی این هوادار پرسپولیسی را بازداشت کردند.

انتهای پیام/