مجتبی باری در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ با اشاره به اتفاقات اخیر پیرامون انتقال اشیاء موزه نیشابور به مشهد، گفت: نیشابور برای تشکیل موزه خراسان بزرگ از همه شهرهای اقماری و حتی اکثر شهرهای تاریخی کشور قدمت و ظرفیت بالاتری دارد و چنانچه قرار است موزه سنتی استانی و فرا استانی در منطقه شکل گیرد، تمدن چند هزار ساله نیشابور این شهر را اولین اولویت این رویداد می داند. 

 

رئیس کمیسیون فرهنگی- اجتماعی شورای شهر نیشابور افزود: به نظر می رسد این یک حرکت رو به جلو و تیری در تاریکی بود که خوشبختانه با رصد به موقع از طرف شورای پنجم درست مدیریت شد.

 

باری با انتقاد از عملکرد اداره میراث فرهنگی نیشابور گفت: اگر جریان انتقال اشیا موزه نیشابور به مشهد واقعیت داشته باشد، باید رئیس اداره میراث فرهنگی از مردم عذرخواهی کند؛ چراکه شورای شهر نماینده مردم است و نباید شهرداری به جای نمایندگان مردم تصمیم گیری کند.

 

وی ادامه داد: مسئولین میراث فرهنگی باید برنامه های خود در خصوص بازآفرینی خانه های میراثی نیشابور و ایجاد و راه اندازی موزه مردم شناسی را اعلام کنند تا با مشارکت خیرین و شهرداری شاهد دمیدن روح دوباره ای در کالبد این آبادی های دیروز شهر و ویرانه های امروز باشیم.


لازم به ذکر است؛ برای پاسخ گویی به شایعات اخیر، ریاست اداره میراث فرهنگی در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر دعوت شد که به هر دلیل حاضر نشد و به جای وی شیخی، معاون وی در این جلسه حضور یافت و به سوالات اعضای کمیسیون پاسخ داد و در خصوص دلایل لیست برداری و تعطیلی موزه در هفته های گذشته توضیحاتی ارائه داد.

 

انتهای پیام/