به گزارش صبح توس؛ نماز جمعه امروز نیز همچون هفته‌های گذشته در تمامی شهرستان‌های خراسان رضوی با حضور پرشور مردم برگزار شد که در گزارش امروز به بخش‌های مهم این سخنرانی‌ها پرداخته شده است.

 

بجستان؛

مردم اثبات کردند، مشكلات تأثيرى در دفاع آنان از انقلاب نخواهد گذاشت

حجت الاسلام سید محمدحسن سجادی زاده امروز در ابتدای خطبه دوم و در اولین گفته  خود مردم را به تقوای الهی دعوت و به مسائل و اتفاقات اخیر در کشور پرداخت و گفت: آنچه در دو هفته گذشته در كشور با آن روبه‏رو شديم كه گاه از آن به فتنه‏ى اقتصادى تعبير مى‏شود را بايد مورد دقت نظر جدى قرار داد حوادث، اعتراضات و در نهايت اغتشاش‏ها و آشوب‏هاى خيابانى هفته های اخیرکشور از ابعاد و زواياى مختلف قابل بررسى است.

 

وی ادامه داد: فهم دقيق ماهيت اين وقايع، به حل مسائل كشور كمك كرده، با توجه به همين مطلب راهبردى، به چند نكته اشاره مى‏شود؛ اعتراضات به‏خاطر مشكلات مالى و اقتصادى يك امر كاملاً طبيعى و رايج در تمامى كشورهاى دنيا است.

 

 حجت الاسلام سجادی زاده به بیانات معظم معظم رهبری در روز ۱۹ دى‏ماه جارى پرداخت و اذعان کرد: در ابتداى ارائه تحليل حوادث اخير به‏عنوان اولين و مورد اتفاق‏ترين مطلب فرمودند: ......در اين تحليل‏ها يك نقطه‏ى تقريباً مشتركى وجود داشت كه آن نقطه، نقطه‏ى درستى است و آن تفكيك بين مطالبات صادقانه و به‏حقّ مردم و حركات وحشيانه و تخريبگرانه‏ى يك گروه است؛ اين‏ها از هم بايد تفكيك بشود.

 

خطیب جمعه یونسی ادامه داد: اين‏كه فلان انسانى از يك حقّی محروم بماند و اعتراض بكند،  يا اين اعتراض‏كننده‏ها -صد نفر، پانصد نفر- بيايند يك جايى جمع بشوند و حرف خودشان را بزنند، يك مطلب است؛ و اين‏كه يك عدّه‏اى از اين تجمّع و از اين‏انگيزه سوءاستفاده كنند و بيايند به قرآن دشنام بدهند، به اسلام دُشنام بدهند، به پرچم اهانت كنند، مسجد را بسوزانند، تخريب كنند، آتش بزنند، يك حرف ديگر است؛ اين‏ها دو مقوله است؛ اين‏ها را با هم مخلوط نبايد كرد.

 

درگز؛

کینه ورزی دشمنان موجب نشود مسئولان از ضعف‌های خودشان غافل شوند

 

حجت‌الاسلام محمدحسین ایروانی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در مصلا الغدیر برگزار شد ضمن سفارش نمازگزاران به تقوا و عبادت الهی، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیری که با مردم قم داشتند از سه جهت نقشه راه را تبیین کردند که اولین جهت آن تقدیر و سپاس از ملت غیور و انقلابی ایران بود که با همه سختی ها و مشکلات معیشتی، پشتیبان ولایت و حامی نظام انقلاب بودند.

 

وی اظهار کرد: این ملت عزیز بارها و بارها در هجمه ها و فتنه های داخلی و خارجی ثابت کردند اگر مشکلی در کشور وجود دارد باید در داخل کشور و به روش مسالمت آمیز حل شود.

 

امام جمعه درگز با اشاره به توطئه دشمنان برای سوء استفاده از مطالبات حق مردم خاطر نشان کرد: کینه ورزی دشمنان موجب نشود مسئولان از ضعف های خودشان و از مشکلات مردم به ویژه طبقات ضعیف جامعه غافل شوند چرا که دشمن با وجود شکست های فراوانی که در منطقه خورده است هیچ گاه دست از توطئه بر نمی دارد.

 

تربت حیدریه؛

مصداق قدردانی از مردم، خدمت رسانی صادقانه و رسیدگی به مطالبات است

 

حجت الاسلام محمدرضا عصمتی در آئین خطبه های این هفته نماز جمعه تربت حیدریه اظهار کرد: مردم با حضور به موقع و اثر گذار خود در صحنه های مختلف نظام دین خود را ادا کردند و شایسته قدردانی بوده و اکنون نوبت به مسئولان نظام است.

 

وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و قدردانی از حضور به موقع مردم در صحنه، خطاب اصلی این قدردانی را متوجه مسئولان قوا دانست و از خدمت رسانی صادقانه و رسیدگی به مطالبات مردم بعنوان مصداق اصلی آن یاد کرد.

 

امام جمعه تربت حیدریه با انتقاد از برخی سخنان مطرح شده در فضای عمومی مبنی بر چرایی حضور ایران در کنار فلسطین و لبنان، حمایت از جبهه مقاومت را از ضروریات جامعه اسلامی برشمرد و افزود: برخی افراد آگاهانه و یا ناآگاهانه سخنان دشمن را در جامعه مطرح می کنند و این در حالی است که همگان باید به این شبه پراکنی ها پاسخ دهند، چرا که امنیت لازمه رفاه اقتصادی است.

 

حجت الاسلام عصمتی با بیان اینکه تفرقه بلای جان امت اسلامی است، افزود: باید از رفتار و گفتار تفرقه آمیز در جامعه جلوگیری شود؛ اما نباید از مطالبات به حق مردم و رسیدگی به وضع معیشتی فراموش شود.

 

تایباد؛

انقلاب اسلامی ایران از درون کشور بود نه هدایت شده از بیرون

 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی محدثی، امروز در خطبه دوم نمازجمعه امروز ضمن بیان اینکه انقلاب اسلامی ایران از درون بود نه از بیرون، عنوان کرد: انقلاب ما تنها انقلابی است که از دل خود مردم بیرون آمد. انقلاب اسلامی ما از خارج از کشور هدایت نمی شد و کسانی از بیرون چیزی را به ما توصیه نمی کردند.

 

وی ادامه داد: به حدی ظلم و جور جامعه را فراگرفته بود که همه مردم ناراضی شده بودند. در زمان قبل از انقلاب ما همین میزان نفت را داشتیم؛ اما جمعیت مان نصف امروز هم نبود، با همین وجود هیچ امکاناتی را برای مردم فراهم نمی کردند. نه در شهر و نه در روستا هیچ امکاناتی نبود و فقط تمرکز امکانات در تهران تنها بود و اکثر مردم محروم، بی بضاعت بودند و شرایط زندگی بسیار سخت بود کمااینکه بی دینی، تجاوز و ظلم هم در کشور مستوری شده بود.

 

خطیب جمعه تایباد اظهارکرد: مردم در قبل از انقلاب هیچ نقش و جایگاهی در حکومت و تصمیمات کشوری نداشتند. الحمدالله از بعد از انقلاب مردم خودشان پای صندوقهای رای حاضر می شوند و برای آینده کشورشان تصمیم می گیرند. وقتی مردم پای صندوقهای رای می آیند یعنی اینکه مردم پای حکومتشان ایستاده اند.

 

قوچان؛

ریشه‌یابی فتنه اخیر ضروریست

 

حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی دستجردی در خطبه های نماز جمعه امروز قوچان با تشریح حوادث اخیربا بیان اینکه مثلث استکبار جهانی، سعودی ها و منافقین سه ضلع مثلث فتنه اخیر بود، ادامه داد: شکی نیست در فتنه اخیر دشمن دخیل بود؛ اما به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مگس ها بر روی زخم می نشینند که این به معنای توجه به ضعف ها و مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم است.

 

وی با تاکید بر اینکه مسئولین می بایست زخم ها و ضعف های کشور را درمان کنند، تصریح کرد: تنها راه برون رفت از شرایط موجود روحیه و کار انقلابی است، زیرا با فعالیت های فعلی نمی توان مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را حل کرد.

 

 

خطیب نماز جمعه قوچان در ادامه با اشاره به چالش چاه های غیرمجاز در این شهرستان نیز گفت: طی روزهای اخیر تعداد زیادی از شهروندان و کشاورزان پیرامون مشکل چاه های غیرمجاز به دفتر بنده مراجعه کرده اند که در غیرقانونی بودن این چاه ها شکی نیست؛ اما باید پذیرفت که زندگی مردم و کشاورزان بر اساس این مساله شکل گرفته و واقعا مسئولین شهرستان نیز به دنبال ایجاد دردسر برای شهروندان نیستند.

 

وی تاکید کرد: از مسئولین خواسته ایم که این مساله مدیریت شود، چرا که قرار نیست باغات کشاورزان خشک شود و باید با کمک دولت، همیاری مردم و بهره گیری از تکنولوژی های روز و همچنین درایت و مدیریت مسئولین، منابع آبی را مدیریت کنیم.

 

بینالود؛

توجه مسئولان به مشکلات مردم راه خنثی شدن فتنه اقتصادی دشمن است

 

حجت الاسلام ایزدی در نماز جمعه این هفته شهر طرقبه که در محل مصلی این شهر برگزار شد با اشاره به مناسبت های هفته از جمله سالروز تشکیل شورای انقلاب در سال 57، سالروز فرار شاه خائن از کشور و سالروز شهادت شهید نواب صفوی اظهار کرد: انقلاب اسلامی خواست و مشیت خداوند متعال است که امام خمینی(ره) رهبری نظام را برعهده گرفت.

 

وی با اشاره به بحران های پیش روی انقلاب اسلامی افزود: در چنین روزی زمینه تشکیل شورای انقلاب اسلامی برای پیروزی و به ثمر نشستن انقلاب ایجاد شد و پس از چهار روز از این ماجرا شاه خائن از کشور فرار کرد.

 

امام جمعه طرقبه گفت: شاه خائن به عنوان دست نشانده و نوکر آمریکا اقتصاد و ارتشی وابسته در کشور ایجاد کرده بود و این مردم با شعار الله اکبر با ایستادگی در میدان و پشت سر امام(ره) توانستند این قدرت غظیم را بوجود آوردند.

 

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی با دست خالی دشمن را از کشور بیرون انداخت و در دهه 90 دشمن را از منطقه خارج کرد افزود: آمریکا به همین دلیل دچار عصبانیت شده و نمی تواند مقاومت مردم را تحت لوای ولایت فقیه تحمل کند.

 

حجت الاسلام ایزدی تصریح کرد: دشمن همواره توطئه می کند و خواهد کرد، بنابراین امروز هم فتنه اقتصادی را راه انداخته است.

 

رشتخوار؛

دشمن بعد از شکست در فتنه 88 دست‌به‌کارهای عظیمی برای ضربه زدن به ملت ایران زده است

 

حجت‌الاسلام حسن خاکشور ظهر امروز در جمع پرشور نمازگزاران این هفته مسجد علی ابن ابی‌طالب شهر رشتخوار با اشاره به اینکه در این فتنه برخی بی‌حرمتی‌ها به مذهب، مکان‌های مقدس، قران، و پرچم عزیز کشورمان انجام شد، اظهار داشت: در فتنه 88 تمام بی‌حرمتی‌ها انجام شد به‌جز توهین به پرچم جمهوری اسلامی ایران، دشمن در فتنه اخیر نماد ملی، هویت و نماد عظیم کشور ما را به آتش کشید.

 

خطیب موقت نماز جمعه شهرستان رشتخوار در ادامه با اشاره به نقش داشتن سه رأس یک مثلث در اغتشاشات اخیر گفت: یک ضلع این مثلث استکبار آمریکا، انگلیس و صهیونیست بودند، و یک ضلع دیگر آن آل سعود خبیث، و در ضلع دیگر این مثلث حضور منافقین کوردل در داخل و خارج از کشور بود.

 

حجت‌الاسلام خاکشور با اشاره به اینکه دشمن بعد از شکست در فتنه 88 دست‌به‌کارهای عظیمی برای ضربه زدن به ملت ایران زده است، افزود: یکی از دلایل دشمنی‌، دشمن به خاطر این است، که انقلاب اسلامی ایران به سراسر عالم در حال رسوخ است، به همین دلیل دشمن دست‌به‌کارهای عظیمی زد، به وجود آوردن داعش، بدبین کردن مردم نسبت به روحانیت و سپاه پاسداران و صرف هزینه‌های میلیاردی در فضای مجازی برای بدبین کردن مردم نسبت به‌نظام از مهم‌ترین حرکات امروز دشمن بوده است.

 

سرخس؛

«قدرت دفاع موشکی» و «حضور مقتدرانه در منطقه» از ابزارهای اقتدار جمهوری اسلامی

 

حجت‌الاسلام حسن اکبری نیا در خطبه‌های این هفته نماز جمعه سرخس با تأکید بر اینکه دشمن امروز از ملت ایران عصبانی است، خاطرنشان کرد:‌ حکومت اسلامی که خود مردم پایه‌گذار آن هستند، همین مردم هم این حکومت اسلامی را حفظ می‌کنند، همچنان که نظام اسلامی ۴۰ سال است که به پشتوانه مردمی در مقابل تمامی توطئه‌های دشمن ایستاده است.

 

حجت‌الاسلام اکبری نیا بیان داشت: ملت ایران امروز با ولایت پیوند خورده است و دشمن این را می‌داند که مردم ایران پشت ولایت ایستاده‌اند، به همین دلیل به دنبال جدایی مردم و ولایت هستند.

 

وی اظهار داشت: قدرت دفاع موشکی و حضور مقتدرانه در منطقه از ابزارهای اقتدار جمهوری اسلامی است که دشمن امروز درصدد تضعیف این عوامل اقتدار بوده و به دنبال ضربه زدن به آن است.

 

خطیب نماز جمعه سرخس با تأکید بر اینکه ملت ایران مانند برخی کشورهای مرتجع عربی دست گدایی و نوکری به سمت استکبار دراز نمی‌کند، خاطرنشان کرد:‌ امروز پاسخ ملت ایران به هر توطئه‌ای از سوی دشمن، شعار «هیهات من الذله» است.

 

خلیل آباد؛

مسئولان در جهت حل مشکلات معیشتی مردم تلاش کنند

 

حجت الاسلام علی ناهیدی، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان خلیل آباد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مردم قم، اظهار داشت: اینکه مقام معظم رهبری فرمودند هزار بار از مردم بابت حضور شجاعانه و با بصیرت در راهپیمایی های اخیر تشکر می کنم می تواند پیام های زیادی داشته باشد.

 

وی حرکت های اعتراضی که ابتدا از مشهد شروع شد در نوع خود یک پدیده کم سابقه در حیات انقلاب اسلامی بود، خاطرنشان کرد: از سال 57 تا کنون هیچ اعتراضی به غیر از کوی دانشگاه و فتنه 88 که تنها در کلان شهر بود، در شهر های دیگر شکل نگرفته بود.

 

خطیب جمعه خلیل آباد با بیان اینکه حضور با شکوه و با بصیرت مردم باعث شد که آشوب گران و دشمنان ناکام بمانند، تصریح کرد: دشمن همیشه به دنبال تغییر نظام جمهوری اسلامی است و این خواب را همیشه می بیند و به دنبال این بود که در آشوب های اخیر این خواب را به واقعیت تبدیل کند ولی حضور مردم دشمنان نظام و انقلاب را ناکام گذاشت.

 

وی با تأکید بر اینکه مردم همواره در بزنگاه های این نظام کارساز هستند و مشکلات نا امنی و آشوب را رفع می کنند و این یعنی حرف اصلی انقلاب را مردم می زنند، اذعان کرد: رهبر انقلاب اسلامی فرمودند که نه یک بار بلکه هزار بار از مردم تشکر می کنم و این قدردانی بی دلیل و بی منطق نیست.

 

حجت الاسلام ناهیدی با اشاره به اینکه همه می دانند تا قبل از پیروزی انقلاب، مردم نقشی در تغییر روند جامعه خود نداشتند و آرا مردم در تعیین مسئولان بلندمرتبه کشور نقشی نداشت، عنوان کرد: یکی از دستاوردهای نظام شکوهمند انقلاب اسلامی این بود که نقش مردم در تعیین سرنوشت خود بسیار پررنگ شد و امام و رهبری نیز در عرصه های مختلف بر نقش مردم تأکید داشته و دارند.

 

مه ولات؛

مسئولان در گره گشایی از کار مردم تلاش کنند

 

حجت الاسلام محمد علی میری امروز در خطبه نماز جمعه امروز شهرستان مه ولات با اشاره به مراعات تقوای الهی گفت: باید نقشه های شوم دشمنان قسم خورده ملت ایران به ویژه آمریکا،انگلیس،رژیم صهیونیستی و عوامل منطقه ای آنان مثل آل سعود را شناسایی کنیم و دشمن با در افکار باطل خوشان برنامه داشتند در خاور میانه منطقه دیگری ایجاد کنند که  شکست خوردند.

 

نماینده ولی فقیه در شهرستان مه ولات با اشاره به فرمایشات معظم له به مسولین اظهار داشت:در این راستا توصیه ها و سفارشات ارشادی و تشویقی به مسولان امر که به انتظارات و خواسته های قانونی مردم احترام گذاشته شود و مسولان فرصت خدمت در نظام اسلامی را نعمت و عبادتی خالصانه تلقی کنند.

 

حجت الاسلام میری خاطرنشان کرد: مسولان در گره گشایی از کار مردم و رفع مشکلات آنها تلاش کنند و در این راستا دیدگاه های راهبردی مقام ولایت را مد نظر قرار دهند و در مبارزه با فساد،قاچاق و آسیب های اجتماعی و  به سمت اقتصاد مقاومتی کشور حرکت کنند.

 

فریمان؛

کینه ورزی دشمن نباید موجب شود مسئولان از مشکلات مردم بویژه طبقات ضعیف قافل شوند

 

حجت الاسلام محمد حسین ایزدی امام جمعه فریمان در خطبه های نماز جمعه امروز گفت: مقام معظم رهبری فرمودند:کینه ورزی دشمن نباید موجب شود مسئولان از ضعف ها و مشکلات مردم بویژه طبقات ضعیف قافل شوند و قطعا بایستی مسئولین بزرگوار این دقت را داشته باشند و توجه شان به مردم همواره باشد.

 

امام جمعه فریمان گفت: رمز موفقیت در نظام که باید همه ما به آن توجه داشته باشیم حفظ ارزشها، روحیه انقلابی و قطع امید از بیگانگان است،مقام معظم رهبری می فرمایند:ما هرجا به انقلاب تکیه کردیم به روحیه انقلابی تکیه کردیم پیش رفتیم و هرجا از ارزشها کوتاه آمدیم و انقلاب را نادیده گرفتیم عقب ماندیم و راه پیشرفت،احیاء روحیه انقلابی و مجاهدت است.

انتهای پیام/