به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام محمدباقر فرزانه ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی و در جمع زائران و مجاوران با اشاره به این نکته که خداوند انسان را در متن خلقت خود با دو نیاز اساسی قرار داده است، گفت: این دو نیاز مادیات و معنویات هستند.

 

امام جمعه موقت مشهد ضمن تاکید بر این موضوع که البته انسان نباید در باتلاق مادیات بیفتد، ادامه داد: نخستین راهی که اسلام توصیه کرده این است که در مادیات زندگی انسان باید به پائین‌تر از خود نگاه کند؛ اگر این دستور را انسان به کار بگیرد حداقل چند اثر دارد؛ اثر اول این است که به آنچه دارد قانع می‌شود و زندگی برای وی شیرین می‌شود، اثر دوم این است که دست انفاق انسان باز می‌شود و اثر سوم این است که انسانی که به پائین دست خود نگاه می‌کند، خود نوعی شکرگزاری است.

 

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تنظیم مخارج زندگی به نحوی که به امور دینی نیز رسیدگی شود نوعی تقوا است، بیان کرد: سبک زندگی برخی به نحوی نیست که بتوانند برای رسیدگی به امور آخرت فراغ داشته باشند.

 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی به دوخته شدن نگاه دنیا به ایران در هفته‌های اخیر اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری در 19 دی در دیدار با مردم قم سخنرانی مهم و تحلیلی واقع‌بینانه و بی‌نظیر از وقایع اخیر داشتند؛ در این سخنرانی مقام معظم رهبری عیار و قدر و منزلتی برای مردم ایران برشمردند و فرمودند لازم است از ملت عزیزمان تشکر کنم و هزار بار باید تشکر کنم زیرا ملتی رشید، وفادار و بابصیرت و زمان شناس و لحظه شناس است و هر کدام از این تعابیر تفسیر زیادی دارد.

 

حجت الاسلام فرزانه در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: چنانچه حکومت نداشتیم این اقتدار و توان نظامی را نیز نداشتیم و این عزت را در دنیا نداشتیم و مردم قدر نظام خود را به خوبی می‌دانند و اگر روزی مسئولان از نظام جدا شوند مردم از عشقشان به نظام جدا نمی‌شوند.

 

امام جمعه موقت مشهد ضمن اشاره به این مطلب که دشمن با هدف تسلط مشکل‌سازی می‌کند، تصریح کرد: این ملت موفق شدند دشمن را از منطقه خارج کنند و بیرون بیندازند؛ در این 40 سال ملت قوی‌تر شده ‌و آمریکا نیز دیگر آن آمریکای 40 سال قبل نیست.

 

وی با بیان اینکه یکسری مشکلات مربوط به خود ما و مسئولان است، ادامه داد: سیاسیون به جای اینکه به فکر حل مشکل باشند شروع به خراب کردن یکدیگر می‌کنند، یکدیگر را خراب کردن مشکلی را حل نمی‌کند.

 

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی نخستین مشکل را محرومیت دانست و گفت: زخم بعدی، پاک نشدن از مشکل اشرافی‌گری است؛ ماشین‌های کذایی و اشرافی‌گری کذایی بخشی از آن در میان مسئولان است و سومین زخم تبعیض و عدم عدالت است، قرار بود امکانات این کشور به صورت برابر تقسیم شود. ضعف بعدی، بیکاری است که این جوان رشید خوش استعداد وقتی بیکاری سراغ وی می‌آید، فقر و فساد به سراغ وی می‌آیند.

 

وی غارت ثروت عمومی را دیگر مشکل موجود در کشور خواند و بیان کرد: بخشی از مشکلات مربوط به دشمن و بخشی مربوط به ضعف مسئولان است. مشکلات داخلی به کجا برمی‌گردد؟ بخشی مربوط به مسئولان است؛ اگر قرار باشد انقلابی عمل شود رهنمود و راه به خوبی در فرمایشات مقام معظم رهبری وجود دارد.

انتهای پیام/