به گزارش صبح توس؛ امروزه ورزش یکی از اموری است که به عناوین مختلف در جهان مطرح شده و گروه زیادی از افراد به اشکال گوناگون با آن سرو کار دارند.

 

برخی از مردم، ورزشکار حرفه ای اند و برخی ورزشکار آماتور، گروهی طرفدار و علاقه مند به ورزش و دیدن برنامه ها، مسابقات و نمایش های ورزشی بوده، وعده ای نیز از راه ورزش امور زندگی خویش را می گذرانند.

 

در همین راستا برآن شدیم تا با یکی از مدال آوران و قهرمانان شهرستان درگز گفتگویی داشته و جویای مشکلاتش شویم.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید و بگویید در چه رشته ای فعالیت می کنید؟

 

مرتضی نیا: مصطفی مرتضی نیا هستم، 19 سال دارم و در رشته تربیت بدنی مشغول به تحصیل در دانشگاه آزاد درگز هستم.

 

از نحوه آشنایی و ورودتون به رشته ای که فعالیت می کنید توضیحاتی ارائه کنید.

 

مرتضی نیا: سال اول راهنمایی یک آزمون استعدادیابی ورزشی بین تمام مدارس شهر برگزار شد و من با توجه به علاقه ای که به ورزش دو و میدانی داشتم در تمام مواد این آزمون شرکت کردم و خوشبختانه موفق شدم نمره خوبی دریافت کنم.

 

ناگفته نماند این علاقه من به ورزش دو و میدانی از المپیک 2012 و با دیدن مسابقه پرتاب دیسک آقای حدادی ایجاد شد و از آن به بعد به طور جدی این ورزش را دنبال می کردم.

 

از رشته دو و میدانی برای ما بگویید

 

مرتضی نیا: رشته دو و میدانی 24 ماده دارد که چهار ماده مربوط به بخش پرتاب و بقیه موارد مربوط به دو هستند و امروز به لطف خدا و با حمایت های لطفی، رئیس تربیت بدنی وقت و خانواده بیش از پنج سال است که در رشته دو و میدانی ماده پرتاب دیسک فعالیت می کنم.

 

از زمان شروع فعالیت در این رشته تا به امروز چه تعداد مدال توانستید کسب کنید؟

 

مرتضی نیا: از سه ماهه اولی که تمرینات این رشته را شروع کردم رشد و پیشرفت غیر قابل باوری داشتم به طوری که در همان دوره، با شرکت در مسابقات شرق کشور موفق به کسب مدال طلا شده و رکورد پرتاب دیسک را از آن خود کردم.

 

بعد از آن مسابقه، به حدی از آمادگی رسیده بودم که در تمام مسابقات، در سکوی نفرات اول تا سوم قرار می گرفتم.

 

از چه زمانی عضو تیم ملی شدید؟

 

مرتضی نیا: با توجه به اینکه مسابقات بین المللی از رده نوجوانان به بعد آغاز می شود، در اولین مسابقه رده نوجوانان رکوردی ثبت کردم که رکورد نفرات دوم و سوم مسابقات آسیایی از این مقدار کمتر بود.

 

بعد از آن و بدون هیچ گونه آمادگی در مسابقات انتخابی نوجوانان قطر که ورودی انتخابی اردوی تیم ملی بود شرکت کردم و با زدن رکورد 52 متر، به تیم ملی دعوت شدم.

 

آیا بعد از عضویت در تیم ملی به طور مستمر در اردوها شرکت می کردید؟

 

مرتضی نیا: خیر؛ در اردوها شرکت نمی کردم؛ چراکه برای شرکت در اردو باید مسیر طولانی درگز تا تهران را طی می کردم و از طرف دیگر با توجه به اینکه مربی من در شهرستان درگز حضور داشت احتیاجی به شرکت در اردوها نداشتم.

 

خبردار شدیم که شما را به مسابقات آسیایی اعزام نکردند، علت این کار چه بود؟

 

مرتضی نیا: بنا بر اظهارات مسئولین، به دلیل کمبود بودجه از اعزام من به مسابقات آسیایی خودداری شد، این در حالی بود که به جای من دو نفر از ورزشکارانی را فرستادند که بعدا مشخص شد دوپینگ کرده اند، بنابراین در آن دوره از مسابقات، کشور ایران فقط یک مدال کسب کرد و نفرات بعدی حذف شدند.

 

با شنیدن این خبر چه واکنشی از خود نشان دادید؟

 

مرتضی نیا: به طور کلی شرکت در مسابقات باعث تقویت روحیه انسان می شود. من از مدتها قبل برای این مسابقات آماده بودم و تمام آشنایان می دانستند قرار است به مسابقات اعزام شوم؛ اما وقتی شنیدم فرد دیگری را به جای من فرستادند، شکست روحیه ای خیلی بدی خوردم و تمرینات را برای مدتی کنار گذاشتم و به استراحت و تجدید روحیه مشغول شدم.

 

آیا بعد از آن ماجرا، در مسابقات دیگری شرکت کردید؟

 

مرتضی نیا: بعد از گذشت چند ماه، با من تماس گرفتند و اعلام کردند مسابقات دانش آموزان کشور در چند روز آینده برگزار خواهد شد و باید در آن مسابقه شرکت کنم. من هم مثل سابق بدون هیچ تمرین و آمادگی و فقط با مرور چند تمرین و تکنیک در مسابقه شرکت کردم و در آنجا هم موفق به کسب مدال طلا و دریافت سهمیه مسابقات کشوری شدم.

 

با شرکت در مسابقات کشوری و با انجام فقط یک پرتاب از مجموع شش پرتاب مجاز، موفق به کسب رتبه سوم شدم؛ اما با توجه به اینکه از لحاظ سنی از بقیه کوچکتر بودم در جدول ISF مسابقات از لحاظ امتیازی به مقام اول دست پیدا کردم.

 

قضیه مسابقات جهانی فرانسه چگونه اتفاق افتاد؟

 

مرتضی نیا: بعد از کسب مقام اولی در جدول امتیازات ISF ، فرم دعوت به اردوی تیم ملی جهت شرکت در مسابقات جهانی فرانسه به من تحویل داده شد و تمام مراحل اداری و رسمی آن پیگیری و به درستی انجام شد.

 

من بعد از آن اتفاق با خوشحالی و ذوق زیاد شروع به تمرین کردم و به سختی کار میکردم تا برای روز مسابقه آماده شوم. با پیش بینی های خودم و با توجه به رکوردهای دور قبل از مسابقات، در صورت حضور در این دوره از مسابقات به مقام دوم دست پیدا میکردم.

 

اما باز هم شما به مسابقات اعزام نشدید، درست است؟

 

مرتضی نیا: بله درست است، در سایتی که برای اطلاع رسانی مسابقات ایجاد شده بود نام من به عنوان نفر اول درج شده بود. به ما گفتند اردیبهشت ماه برای دعوت به اردوی نهایی مسابقات با شما تماس گرفته می شود و اطلاعیه های مربوط به زمان و نحوه اعزام به مسابقات اعلام خواهد شد؛ اما هر چقدر منتظر ماندیم کسی تماس نگرفت، هنگامی هم که ما تماس می گرفتیم کسی در فدراسیون دو و میدانی پاسخگو نبود و تلفن ها جواب داده نمی شد.

 

با پیگیری از طرف اداره آموزش و پرورش شهرستان، شماره مسئول اعزام را پیدا کردیم؛ اما ایشان هم جواب ندادند و من کاملا ناامید از پاسخگویی مسئولین، پیگیری را رها کردم و برای چندمین بار دچار شکست روحی شدم.

 

آیا این بار هم فرد دیگری را به جای شما به مسابقات فرستاده بودند؟

 

مرتضی نیا: بله کاملا درست است، بعد از چند وقت خبر رسید نفرات برتر تیم ایران به مسابقات اعزام شده اند و جالب اینجاست افرادی که در مسابقه شرکت کرده بودند رتبه پایین تری از من داشته و حتی در مسابقات انتخابی داخل کشور شرکت نکرده بودند. این در حالی است که از لحاظ قانونی فردی که قصد دارد در مسابقات بین المللی شرکت کند حتما باید در مسابقات انتخابی شرکت کرده و مورد تایید قرار بگیرد.

 

فردی که به جای من فرستاده بودند اختلاف پرتاب پنج متری با من داشت، در صورتیکه در مسابقات و المپیک ها افراد با اختلاف پرتاب چند سانتی ممکن است از دست یافتن به مدال محروم شوند و در مقام های پایین تری قرار گیرند.

 

اما با پرس و جو مشخص شد این فرد رفت و آمد زیادی به فدراسیون داشته و مسئولان برای اعزام ایشان به جای بنده در دو راهی گیر کرده بودند که دست آخر ایشان انتخاب شده و به مسابقات فرستاده شدند!!!.

 

آیا از طریق اداره تربیت بدنی شهرستان هم این مسئله را پیگیری کردید؟

 

مرتضی نیا: بله؛ اما متاسفانه مسئولان این اداره به دلایل نامشخص تلاشی برای احقاق حق من نکردند.

 

درد من این است که وقتی یکی از ورزشکاران موفق به کسب مقام قهرمانی می شود تمام مسئولان به استقبال وی آمده و از او به گرمی تجلیل می کنند، ولی این مساله مختص به همان یک ساعت اول است و بعد از آن حتی کسی سلامی به ما نمی دهد.

 

آیا تمایل دارید از مسابقات کشوری سمنان برای ما بگویید؟

 

مرتضی نیا: چند سال پیش یک دوره مسابقات کشوری به میزبانی استان سمنان برگزار شد. مسئولین برگزاری مسابقات به بنده پیشنهاد دادند به عنوان نماینده سمنان در مسابقات شرکت کنم و متعهد شدند که تمام امکانات موجود و هزینه های ممکن را در اختیارم قرار می دهند؛ اما من حاضر نبودم نام شهر خودم را با پول عوض کنم و به خاطر همین پیشنهاد مسئولین را رد کردم.

 

چرا در مسابقات کشوری مشهد شرکت نکردید؟

 

مرتضی نیا: عرف این است که تمام ورزشکاران هنگام شرکت در مسابقه مربی همراه خود دارند و از گفته های مربی خود برای عملکرد بهتر استفاده می کنند، ولی وقتی من از مسئولان شهرستان درخواست کردم مربی بنده را همراهم به مشهد اعزام کنند با درخواست من مخالفت کردند و در جوابم گفتند: اگر می خواهی بدون مربی برو اگر نمی خواهی هم نرو و من به دلیل نداشتن مربی از شرکت در مسابقات باز ماندم.

 

اوضاع باشگاه تمرین شما به چه صورت است؟ آیا رضایت دارید؟

 

مرتضی نیا: خیر به هیچ وجه، با وجود اینکه بنده ورزشکار تیم ملی هستم و برای تمرینات باید تمام امکانات در اختیارم گذاشته شود؛ اما متاسفانه مسئولان از تمرین من آن هم به بهانه تخریب چمن ورزشگاه جلوگیری کرده و اجازه پرتاب نمی دهند و حتی من از داشتن مربی آن هم به خاطر عدم پرداخت حقوق ایشان توسط مسئولان شهرستان محروم هستم.

 

من در سالنی تمرین می کنم که از لحاظ گرمایشی حتی یک بخاری ساده هم ندارد. این مساله را چندین مرتبه تذکر داده ام؛ اما هیچ کس حاضر نیست یک بخاری برای سالن ورزشی ما تهیه کند، آیا واقعا حق یک ورزشکار ملی پوش این است؟

 

در پایان آیا سخنی با مسئولین دارید؟

 

مرتضی نیا: شهرستان درگز ورزشکاران بسیار خوبی دارد که در تمام زمینه ها موفق شده اند مقام های بسیار زیادی را کسب کنند؛ اما متاسفانه مسئولان از ورزش این شهرستان حمایتی نمی کنند و ما را به حال خود رها کرده اند و از در اختیار گذاشتن کوچکترین امکانات ورزشی به ما خودداری می کنند.

 

انتهای پیام/