حسن سالاری، در گفتگو با صبح توس عنوان کرد: در بحث کتاب و کتابخوانی در شهرستان تایباد از مطلوبی که در سند چشم انداز 1404 مطرح شده است، فاصله بسیار زیادی داریم.

 

رئیس کتابخانه های عمومی تایباد با اشاره به جمعیت 118 هزارنفری شهرستان تایباد گفت: 68هزار و 972 نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی شهرستان وجود دارد که از این تعداد حدود 5800 کتاب در کتابخانه های مشارکتی مولانای شهرداری و زندان تایباد موجوداست.

 

وی عنوان کرد: نسبت کتاب موجود در کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد، به جمعیت فعلی شهرستان 58 صدم درصد کتاب است که در وضعیت مطلوب سند 1404 باید به ازای هر نفر چهار کتاب در کتابخانه ها موجود باشد.

 

سالاری ضمن اشاره به اینکه در شهرستان تایباد به ازای هر نفر کمتر از یک سانتیمتر فضای کتابخانه ای وجود دارد، افزود: در شهرستان 756 متر فضای زیربنایی کتابخانه داریم که سرانه زیربنای کتابخانه های عمومی شهرستان به ازای هر 100 نفر جمعیت 64 صدم درصد متر مربع است که در وضعیت مطلوب باید هشت متر مربع به ازای هر 100 نفر جمعیت باشد.

 

وی تصریح کرد: تعداد کتابخانه های شهرستان چهار کتابخانه نهادی و دو کتابخانه مشارکتی است که به ازای هر 19هزار و 667 نفر نفر یک کتابخانه موجود است.

 

رئیس کتابخانه های عمومی تایباد با اشاره به درصد اعضای کتابخانه های عمومی شهرستان به جمعیت و مقایسه با وضعیت مطلوب به ازای هر 100 نفر جمعیت، عنوان کرد: مجموعا در شهرستان تایباد پنج هزار و 638 نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند یعنی 4/7 درصد از جمعیت شهرستان عضو کتابخانه های عمومی اند که خوشبختانه این درصد عضویت جمعیت در شهرستان بسیار بهتر از درصد استان است؛ اما در وضعیت مطلوب 1404 باید به 35درصد برسیم.

 

درصد عضویت جمعیت شهرستان تایباد در کتابخانه‌ها، بهتر از میانگین استانی است

 

رئیس کتابخانه های عمومی شهرستان تایباد خاطرنشان کرد: همه آمارهایی که در بالا آمد نتیجه اش بر می گردد به افزایش سرانه مطالعه که بستگی دارد به امانت بردن کتاب؛ نسبت امانت کتاب به اعضای کتابخانه در 9 ماه گذشته(سال 96) بیش از41 هزار کتاب بوده است که در شهرستان تایباد هر عضو 7/3 کتاب به امانت برده اند که در این موضوع نیز از وضعیت استان بهتر هستیم؛ اما چنانچه این تعداد کتاب را به نسبت جمعیت شهرستان درنظر بگیریم هر سه نفر از جمعیت شهرستان در این 9 ماه تنها یک کتاب از کتابخانه های شهرستان به امانت برده اند.

 

وی با اشاره به کتابخوان های برتر استان، عنوان کرد: کتابخوان نمونه رده سنی کودک در استان، معصومه جوان بخت، عضو کتابخانه شهید مطهری شهرستان تایباد بوده است، همچنین در بخش مسئولان کتابخانه ها و کتابداران برتر استان، جواد جنگلی، مسئول کتابخانه سیار نور رحمت شهرستان تایباد نیز نام برده شده اند.

 

انتهای پیام/