به گزارش صبح توس؛ مطالبه بودجه‌ای توس از بهارستان، کالاهای مصرفی استان تا پایان فروردین ماه ۹۷ افزایش قیمت ندارد، درآمد خراسانی‌ها، یک‌سوم کمتر از دیگر ایرانی‌ها، افزایش 3 درصدی مصرف خون در خراسان رضوی و قیمت قالیشویی‌ها در ماه‌های پایانی سال افزایش می‌یابد؟، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نیم نگاهی به آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

مطالبه بودجه‌ای توس از بهارستان

شهردار مشهد در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، تخصیص اعتبارات ملی واستانی برای احیای توس را خواستار شد.

به گزارش خراسان رضوی شهردار  مشهد در این نامه با اعلام فهرست پروژه‌های مد نظر برای اجرا در این محدوده تاریخی، از نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی درخواست کرد بودجه‌های مورد نیاز این پروژه‌ها را که قابلیت استفاده از اعتبارات ملی دارد، پیگیری کنند.

جزئیات نامه شهردار

در نامه قاسم تقی زاده شهردار مشهد به نمایندگان مجلس شورای اسلامی آمده است:

مشهد مقدس افتخار دارد ذیل انوار تابناک امام رضا(ع) وارث شهر تاریخی و اسلامی توس باشد، شهری خفته که روشنای نام آورانش در عرصه‌های دانش، ادب، فقه و سیاست برتارک گیتی می‌درخشد و آرامگاه فردوسی سترگ کانون توجه دلدادگان به فرهنگ و ادب ایران اسلامی است.  جایگاه و اهمیت این خطه ارزشمند در کلام و دستورمقام معظم رهبری در 19 تیر 1375 بیش از پیش عینیت یافته است و ایشان همگان را موظف به حفظ و آبادانی این شهر پر قصه کرده اند. از این رو این منطقه به عنوان بخشی از محدوده شهر مقرر است به عنوان منطقه بین المللی گردشگری ایفای نقش کند. در بخش دیگری از این نامه آمده است: با وجود ردیف اعتبار در سر فصل قانون بودجه کشور تحت عنوان «کمک به احیای مجموعه فرهنگی وتاریخی توس» نه تنها هیچ اعتباری به شهرداری تخصیص نیافته بلکه اعتبار تخصیصی به سازمان محترم میراث فرهنگی نیز در شأن جایگاه شهر تاریخی توس و متناسب با   نارسایی‌ها و کمبود‌های موجود نیست. بنابراین خواهشمند است حضرت عالی که دل در گرو اجرای فرامین مقام معظم رهبری و آبادانی این خطه عالم پرور دارید به نحو مقتضی به درج و تخصیص اعتبارات مورد نیاز بر اساس اولویت‌های جدول پیوست اهتمام شایسته مبذول فرمایید.

فهرست پروژه‌های پیشنهادی

مجموع اعتبار پیشنهاد شده از سوی شهردار مشهد برای پروژه‌های مدنظر در این منطقه، 233 میلیارد تومان است که توسعه شهرکار آفرینی باغ راه شاهنامه، زیرساخت‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهری و اجرای طرح‌های گردشگری و احیای بافت تاریخی توس و سامان دهی کشف رود در حوزه شهر تاریخی توس از مهم ترین پروژه هاست.  در این نامه همچنین به برخی پروژه‌ها و طرح‌های شهرداری مشهد برای احیای منطقه تاریخی توس اشاره و اعتبارات مورد نیاز آن به تفکیک برآورد شده است که احداث فرهنگ سرای بین المللی توس در محدوده آرامگاه فردوسی، احداث مسجد، احداث بازارچه موقت در جلو خان، چاربرج و هارونیه، اصلاح هندسی و جدول گذاری بولوار شاهنامه، بازپیرایی معابر پیاده، تهیه نقشه،  نماهنگ و اطلاعات گردشگری محدوده، ساخت پد بالگرد و ساخت واحد اورژانس در منطقه توس را می‌توان از جمله این پروژه‌ها برشمرد.

وعده نمایندگان مشهد برای پیگیری

در این باره  مهندس«سعید اکبریان» دبیر کمیته نجات توس و شهردار منطقه 12 مشهد به خراسان رضوی گفت: شهردار مشهد مذاکره‌ای با نمایندگان مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی داشت و با توجه به این که در فصل بررسی بودجه سال آینده قرار داریم طی نامه‌ای از نمایندگان بودجه برای احیای توس را درخواست کرد. وی در پاسخ به این سوال که نامه درخواست اعتبار در چه مرحله‌ای است، اظهار کرد: دکتر شیران رئیس مجمع نمایندگان استان اعلام کردند که موضوع را از طریق کمیسیون‌ها پیگیری خواهند کرد، همچنین حجت الاسلام پژمان فر نیز اعلام کرد که موضوع را از طریق کمیسیون‌های فرهنگی و تلفیق پیگیری می‌کند.

انتظار پیش بینی تخصیص 4 ساله

اکبریان تصریح کرد: مطالعات کارشناسی از ابتدای سال 96 در قالب کمیته نجات توس با حضور همه دستگاه‌ها انجام شد و در قالب جدولی به نمایندگان مجلس اعلام شد تا در اولویت بودجه سال 97 قرار گیرد. وی یادآورشد: توقع نداریم که همه اعتبار 233 میلیاردتومانی مورد نیاز برای احیای توس در یک سال اختصاص یابد بلکه در بازه زمانی چهار ساله به دستگاه‌های اجرایی ذی ربط پرداخت شود. اکبریان درباره تاثیراجرای پروژه‌های پیشنهادی در منطقه تاریخی توس اظهار کرد: گام اول برای احیای توس،  آماده سازی زیرساخت‌های فنی و کالبدی مجموعه‌های گردشگری است که امکان جذب گردشگر را فراهم می‌کند چون اکنون مجموعه توس از کمبود این زیرساخت‌ها رنج می‌برد. دبیر کمیته نجات توس یادآور شد: هم اکنون اقداماتی توسط شهرداری انجام شده و به تدریج دیگر دستگاه‌ها از جمله آب و فاضلاب شهری  و آب منطقه‌ای نیز اقداماتی را انجام داده اند اما دستگاه‌هایی از جمله میراث فرهنگی اعتبارکافی برای توجه بیشتر را در اختیار نداشته است. وی با اشاره به نامه شهردار مشهد و پیشنهاد تخصیص اعتبار برای برخی پروژه‌ها تصریح کرد: پروژه‌ها درباره نقش گردشگری فرهنگی و تاریخی توس تعریف شده اند  تا ظرفیت‌ها و قابلیت‌های توس احیا و بهره برداری  شود.  اکبریان با اشاره به وضعیت بهداشتی منطقه توس و کشف رود گفت: هم اکنون روزانه 10 هزار متر مکعب فاضلاب از هسته‌های جمعیتی و باغ‌های اطراف توس به چاه‌های جذبی سرازیر و به سفره‌های آب زیر زمینی تزریق می‌شود، و بخشی نیز به کشف رود سرازیر می‌شود که با توجه به آلودگی  منابع زیر زمینی و کمبود منابع آبی در این محدوده پروژه ایجاد تصفیه خانه محلی به عنوان محرک توسعه این منطقه پیش بینی شده است. وی ادامه داد: با ایجاد تصفیه خانه محلی از آب تصفیه شده برای کشاورزی دراراضی اطراف کشف رود و توس استفاده خواهدشد تا هم مشکل کم آبی بر طرف و هم از آلودگی‌های کشف رود جلوگیری شود. وی تاکید کرد: در قانون بودجه سالانه ردیفی تحت عنوان «کمک به سامان دهی مجموعه فرهنگی، تاریخی توس» وجود دارد که سالانه حدود سه میلیارد تومان اختصاص می‌یابد اما برای احیای توس باید حداقل سالانه 60 میلیارد تومان اختصاص یابد تا طی برنامه‌ای چهار ساله با پروژه‌های پیشنهادی وضعیت توس تغییر کند و بهبود یابد.

تسنیم خراسان رضوی؛

کالاهای مصرفی خراسان رضوی تا پایان فروردین ماه ۹۷ افزایش قیمت ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، علیرضا رشیدیان ظهر امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان اظهار داشت: برای تامین کالاهای اساسی در استان هیچ دغدغه‌ای وجود ندارد و به‌شدت با افزایش قیمت‌های غیرمنطقی برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: باید برای دغدغه‌ای که از سوی مقام معظم رهبری و توسط رئیس جمهوری و سایر مسئولان نظام مورد تاکید قرار گرفت از سوی همه مسئولان یک کار جهادی و فوق العاده انجام شود.

استاندار خراسان‌رضوی گفت: از ظرفیت صنوف و اتحادیه‌ها باید در حوزه نظارت و کنترل بازار استفاده کرد و اگر در بخشی احساس شود قیمت و شرایط بازار توسط اتحادیه‌ها قابل کنترل نیست بر اساس مصوبه چهارم دی ماه ستاد تنظیم بازار به شدت برخورد می‌شود.

رشیدیان خاطرنشان کرد: برخوردها می‌تواند در قالب اقدامات سلبی توسط تعزیرات حکومتی و بازرسی و یا ایجابی یعنی از طریق  راه‌اندازی بازارهای عرضه مستقیم اقدام، تا نرخ ها تعدیل شود.

وی تصریح کرد: براساس تصمیم دولت اجازه هیچ افزایش قیمتی تا پایان فروردین‌ماه در کالاهای مصرفی و خدمات حمل و نقل داده نمی‌شود. در صورتی که برای تامین نیاز شب عید نیاز به واردات باشد باید دستگاه‌های مسئول از هم اکنون با پیش‌بینی نیاز نسبت به دریافت مجوزهای لازم اقدام کرده و با شرط حمایت از تولید کنندان داخلی برنج مورد نیاز استان برای این ایام تامین شود.

استاندار خراسان‌رضوی گفت: هدف ستاد تنظیم بازار حمایت از بخش‌های تولید کننده داخلی ، شبکه توزیع و نیز مردم است. جهاد کشاورزی برای ذخیره‌سازی میوه برای ایام پایانی سال اقدام کرده تا میوه با کیفیت با محاسبه درصدی بیشتر برای اطمینان خاطر ذخیره‌سازی انجام شود.

 

روزنامه شهرآرا؛

درآمد خراسانی‌ها، یک‌سوم کمتر از دیگر ایرانی‌ها

صنعت گردشگری در مشهد حال خوشی ندارد. حتی فعالان این صنعت هم به ناخوش‌احوالی کسب‌وکارشان اذعان دارند اما درعین‌حال به برنامه‌ریزی‌های مسئولان امیدوار هستند. یکی از مدیران هتل‌های مشهد با اینکه چند‌سالی است رکود در حوزه گردشگری، دست و بالش را خالی کرده اما می‌گوید: «خدا را چه دیدی، شاید مدیران دولت دوازدهم و شورای پنجمی‌ها گردشگری مشهد را متحول کردند.» به گزارش شهرآرا، طرح مشکلات حوزه گردشگری و بررسی راهکارها برای خروج از شرایط فعلی، محور اصلی مباحث نشست هم‌اندیشی سومین اجلاس میزبانی ایرانی، اسلامی بود که شامگاه سه‌شنبه در هتل پارسیس مشهد برگزار شد. عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در این نشست، به ظرفیت‌های حوزه گردشگری در مشهد اشاره کرد که سال‌هاست مغفول مانده است و افزود: میانگین سرانه درآمد مردم استان از رقم سه میلیون و ٢٠٠ هزار تومان به‌عنوان میانگین کشوری، یک‌سوم کمتر است. محسن شرکاء با بیان اینکه موفق نشده‌ایم از نعمت وجود بارگاه منور رضوی برای بزرگتر کردن سفره مشهدی‌ها استفاده کنیم، بر ضرورت بازگشت نشاط و شادابی به مشهد تأکید کرد و گفت: نتیجه پنجمین دوره انتخابات شورای شهر، امید به ایجاد نشاط اجتماعی را مجدد در دل مردم زنده کرد.

بی‌توجهی به مشکلات صنعت گردشگری

ابوالقاسم کاشفی، نایب رئیس اتاق اصناف مشهد نیز از بی‌توجهی برخی نهادها به مشکلات صنعت گردشگری گلایه کرد و گفت: بارها انتقاد کردیم که با وجود این همه هتل در مشهد، چرا باید زائرسرای ارزان قیمت در منطقه طرق ساخته شود؟ کاش آستان قدس رضوی، به‌جای ساخت این زائرسرا، با هتل‌های مشهد قرارداد منعقد می‌کرد و پتانسیل‌های موجود که بدون استفاده باقی مانده، به‌کار گرفته می‌شد. رئیس اتحادیه هتل‌داران استان نیز گفت: میانگین سنی هتلینگ کشور حدود ۴٠ سال و در مشهد حدود ۶ سال است. متأسفانه با وجود زیرساخت‌های اقامتی مناسب در مشهد ضریب اشغال هتل‌ها کمتر از ٢٠ درصد است. محمد قانعی با بیان اینکه سیاست‌های سازمان میراث فرهنگی در حوزه گردشگری متناسب با نیازها نیست، اظهار کرد: به دلیل فعالیت مراکز اقامتی غیرمجاز و ایجاد رقابت نابرابر، برخی هتل‌ها در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار دارند. سهراب ارجمند، مدیر یکی از هتل‌های مشهد هم بیان کرد: متأسفانه به‌طور مستمر شاهد تغییر مدیرکل میراث فرهنگی استان هستیم. آیا نباید میراث فرهنگی سیاست مدونی در حوزه گردشگری داشته باشد؟

 

ایرنا خراسان رضوی؛

رفع یک بحران زیست محیطی/ دریاچه فاضلاب اسحاق آباد در حال خشکیدن است

محمد عرفانی عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حجم بالای فاضلاب که در وسعت 10 هکتار در پی حدود سه سال بی توجهی محرز نسبت به قوانین ایجاد شده بود خوشبختانه هم اکنون مراحل نهایی خشکیدن را سپری می کند.

وی ادامه داد: ورود فاضلاب به این محل از حدود یک سال پیش متوقف و حجم فاضلاب موجود بسیار کم شده لذا هم اکنون در حال خشکیدن و محو کامل قرار دارد.

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: بر این اساس منطقه از وضعیت بحران خارج و در پی تصمیمات گرفته شده فاضلاب شهرک خیام با خط انتقال تحویل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی می شود. البته هنوز خروجی پساب شهرک صنعتی خیام دارای بارآلودگی بیش از حد مجاز است لذا باید سامانه تصفیه آن تقویت شود.

وی حجم تولید فاضلاب روزانه شهرک صنعتی خیام نیشابور را سه هزار مترمکعب اعلام و بیان کرد: البته هم اکنون همچنان شرایط غیراستاندارد تصفیه فاضلاب این شهرک صنعتی وجود دارد که متولیان امر باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

دریاچه ای از پساب در منطقه اسحاق آباد نیشابور که ناشی از فعالیت شهرک صنعتی خیام بود و ایجاد دریاچه پساب صنعتی در پشت یک بند خاکی که به صورت غیرمجاز ساخته شده بود نگرانیهای زیست محیطی را در این شهرستان سبب شده بود.

شهرک صنعتی خیام در سال 1368 به تصویب هیات وزیران رسید و از سال 1370 استقرار واحدهای صنعتی که هم اینک به حدود 300 واحد رسیده در آن آغاز شد. شهرک صنعتی خیام واقع در کیلومتر 20 جاده نیشابور - مشهد دارای دو مرحله به مساحت 246 هکتار و دومین شهرک صنعتی فعال خراسان رضوی به لحاظ حجم سرمایه، تعداد و ترکیب صنایع است.

هیچ کلاس کانکسی در خراسان رضوی برگزار نمی شود

استفاده می شوند و به هیچ وجه کلاس درس در آنها برپا نمی شود.

وی در خصوص انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی بر برگزاری کلاس برای دانش آموزان یک مدرسه در منطقه ای محروم از مشهد، گفت: محتوای این فیلم خالی از حضور دانش آموزان و صرفا حاوی نمایش 2 کانکس خالی است که گوینده روی فیلم مدعی برگزاری کلاس در این کانکس ها است.

حقیقی تاکید کرد: تنها در راستای توسعه عدالت آموزشی و پوشش تحصیلی کامل که از اهداف و برنامه های اصلی این اداره کل است تعداد دستگاه کانکس در این استان صرفا به دانش آموزان عشایر و کوچرو اختصاص دارد که مدام در حال تغییر محل هستند.

وی اظهار کرد: به دلیل زندگی خاص عشایر، این کانکس ها در مناطق عشایری و قابل جابه جایی همراه با کوچ هستند.

معاون اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: کانکس های مستقر در مناطق عشایرنشین که برگزار کننده کلاس های چندپایه هستند، علاوه بر امکان جا به جایی، دارای تجهیزات و امکاناتی از جمله برق هستند و تلاش می شود امسال با نصب پنلهای خورشیدی در این کانکسها، تامین انرژی برای آنها تسهیل شود.

 

فارس خراسان رضوی؛

افزایش 3 درصدی مصرف خون در خراسان رضوی/ خراسان رضوی سومین تولیدکننده خون در کشور است

خبرگزاری فارس امروز طی مصاحبه تفصیلی که با حمیدرضا اسلامی، مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی به وضعیت ذخایر خونی در خراسان رضوی پرداخت و گفت: متاسفانه ذخایر خونی خراسان رضوی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و ما از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌ها به مردم اعلام کرده‌ایم که با توجه به کاهش ذخایر خونی به‌خصوص در فصل‌های سرد و گرم سال مردم به پایگاه‌های خون سطح شهر مراجعه کرده و اقدام به دادن خون‌ کنند.  البته لازم به ذکر است که مردم بلافاصله پس از اعلام از طرف انتقال خون استان به پایگاه‌های مربوطه مراجعه کرده و به هموطنان آسیب‌دیده و بیماران جامعه و شهر خود کمک‌رسانی می‌کنند. با توجه به بحث حوادث و بلایای طبیعی که وجود دارد ما در تلاش هستیم که به صورت همیشگی ذخایر خونی استان را پرکنیم که در صورت مواجهه با بحران بتوانیم جوابگوی لازم برای تامین خون کافی بیماران و آسیب‌دیدگان باشیم.

تقریبا در 9 ماه گذشته مصرف خون در خراسان رضوی نسبت به سال گذشته 3 درصد افزایش یافته که البته این نسبت سالانه برآورد می‌شود و مصرف دوماه آینده مشخص نیست. از فروردین‌ماه تاکنون مصرف خون رشد داشته و ما سعی بر تامین‌ مصارف خونی بیماران داریم. در حال حاضر 58 بیمارستان در خراسان رضوی تامین خون و فرآورده‌های خونی می‌شوند که به هر حال این تعداد بیمارستان رقم بالایی است. در سال گذشته خراسان رضوی سومین تولیدکننده خون کشور شد و  فاصله زیادی با استان فارس و تهران که اولین و دومین تولیدکننده خون در کشور هستند از نظر حجم و میزان تولیدات خون و فرآورده‌های خونی نداشته‌ایم.

در ادامه آمده است: خراسان رضوی ظرفیت تولید سالانه 47 هزار کیسه خون را دارد که البته سال گذشته 320 هزار کیسه خون در استان تولید شد و درواقع چند برابر حجم فعالیت موجود توانسته‌ایم فعالیت کنیم. ما از نظر نیروی انسانی، بودجه و فضا دچار مشکل هستیم.

 

ایسنا خراسان رضوی؛

قیمت قالیشویی‌ها در ماه‌های پایانی سال افزایش می‌یابد؟

رئیس اتاق اصناف مشهد گفت: با توجه به رقابتی بودن شرایط بازار به نفع واحدهای قالیشویی نیست که قیمت‌های خود را افزایش دهند.

محمود بنانژاد مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، درخصوص افزایش قیمت قالیشویی‌ها در ماه‌های پایانی سال اظهار کرد: صنف قالیشویی نرخ مصوب ندارد و اختیار قیمت به دست خود این افراد است و قیمت‌ها به صورت رقابتی تعیین می‌شود.

بنانژاد خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط بازار و رقابتی که در آن وجود دارد به نفع این واحدها نیست که افزایش قیمتی را لحاظ کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در استان ما قالیشویی‌های بسیاری فعال هستند و فضای رقابتی ایجاد شده است، بنابراین به صلاح نیست که افزایش قیمتی لحاظ شود، اگر یک واحد قیمت خدمات خود را افزایش دهد به ناچار به دلیل رقابتی بودن بازار دوباره به قیمت اصلی خود باز می‌گرداند.

رئیس اتاق اصناف مشهد در بخش دیگری از سخنانش در خصوص افزایش قیمت نان اظهار کرد: پرونده افزایش قیمت نان بسته شده و در حال حاضر قیمت آن ثابت است.

وی ادامه داد: طی صحبت‌های انجام شده این احتمال وجود دارد که برای صنف نانوایان یارانه‌ای را در نظر بگیریم و در اختیار آن‌ها قرار دهیم تا بتوانند هزینه‌هایی مانند سوخت این صنف را جبران کند.

انتهای پیام/