محمدصادق شهبازی در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس؛ در خصوص حمایت آمریکا و عربستان در آشوب‌های اخیر اظهار کرد: مبارزه مستقیم نظامی با ایران یکی از مواضع آمریکا محسوب می شد که همیشه به صورت یک دروغ مطرح بود.

 

آمریکا با حمایت از آشوبگران به دنبال تصویب تحریم‌های جدید و فشار بر ایران است

 

وی با بیان اینکه این موضع آمریکا بعد از ماجرای برجام و عقب نشینی که ایران در مسئله برجام کرد به سرمایه‌گذاری بر مشکلات داخل ایران تغییر پیدا کرد، ادامه داد: آمریکا با حمایت از جریان‌های آشوب گر به دنبال این است که به این بهانه بر ایران فشار وارد و تحریم‌های جدید علیه ایران تصویب کند.

 

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: آمریکا امیدوار شده که می تواند به این طریق از فضای سیاسی داخل ایران استفاده کند و ایران را پای میز مذاکره با خود و یا کشورهای اروپایی نظیر فرانسه بکشاند و از ایران امتیاز بگیرد.

 

براندازی نظام اسلامی ایران یکی از سیاست‌های همیشگی آمریکا است

 

وی با تأکید بر اینکه تلاش برای براندازی نظام اسلامی ایران یکی از سیاست همیشگی آمریکا است، تصریح کرد: سیاست ترامپ بر این مبنا است که غیر از نامشروع قرار دادن رژیم ایران، زمینه را برای تصویب تحریم‌های جدید و فشار بر روی ایران فراهم کند.

 

شهبازی با اشاره به اینکه به زودی خواهیم دید که آمریکا با استفاده از این آشوب‌ها تحریم‌های جدید را تصویب می کند، بیان کرد: متأسفانه بخشی از حاکمیت کشور، حیات سیاسی خود را با موضوع برجام گره‌زده‌اند و چون این مسئله برای آن‌ها سود دارد حاضر نیستند که به منافع ملی توجه کنند و خواهیم دید که آمریکا از این ماجرا برای گرفتن امتیازهای بزرگ از ایران استفاده خواهد کرد و متأسفانه احتمال زیادی دارد که بتواند در این ماجرا موفق شود.

 

آل سعود به دنبال کارهای غیرعقلانی برای گرفتن نتایج سریع سیاسی است

 

وی در ادامه با اشاره به حمایت‌های آل سعود از آشوب‌های داخل ایران، عنوان کرد: دیدار سران منافقین با آل سعود این زمینه را ایجاد کرد که پیوندی بین معارضین منطقه‌ای خارجی و داخلی ایران فراهم شود.

 

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان اینکه این نحوه آشوبی که خیلی سریع و خشن بود، بر خلاف رویکردهای آمریکا و انگلیس برگزار شد که بخشی از آن برای گرفتن امتیاز از ایران در مذاکره با فرانسه و کشاندن ایران پای میز مذاکره در موضوعات موشکی و منطقه صورت گرفت، تشریح کرد: بخش دیگری از آن طبیعتاً به دخالت‌های عربستان که معمولاً نسنجیده و به صورت گرفتن نتایج سریع سیاسی است بر می گردد.

 

عربستان در آشوب‌های اخیر نقش جدی را ایفا کرد

 

وی ادامه داد: آشوب گران در سال 88 شیوه عاقلانه‌تری را انتخاب کردند و با برگزاری راهپیمایی‌های سکوت و پایین آوردن هزینه به دنبال این بودند که بدنه مردم را به این مبارزات بکشانند ولی این آشوب گران در سال 96 شیوه غیرعقلانی را انتخاب کردند که این امر نشان‌دهنده این است که عربستان در این مبارزات نقش جدی ایفا کرده است.

 

شهبازی با تأکید بر اینکه محمد بن سلمان همانند ماجرای سوریه و یمن به دنبال نتایج سریع سیاسی از مسیرهای غیرعقلانی است و در این موضوعات خود را به‌عنوان بازیگر اصلی نشان داده است، بیان کرد: پخش انیمیشن تهدید ایران در دو هفته اخیر، دیدار با سران منافقین، صحبت‌هایی که محمد بن سلمان و دیگر سران سعودی داشتند و سرمایه‌گذاری بر روی بخش‌های قومیتی و اختلافات مذهبی از جمله عوامل حمایت‌های عربستان بود و شیوه عربستانی و غیرعاقلانه که در این ماجرا وجود داشت نقش عربستان در حمایت از آشوب‌های اخیر را بسیار پررنگ می کند.

 

عده‌ای در تلاش هستند دُز اقتصاد ریاضتی را بالا ببرند

 

وی با اشاره به نقش مسئولان در قبال اتفاقات اخیر تأکید کرد: اول اینکه باید ماجرای آشوب را از بحث مطالبات به‌حق مردم جدا کرد و مسئولان باید ضمن پرداختن به مطالبات واقعی معیشتی مردم به ایجاد کردن فضای قانونی برای ابراز نظر مردم و پرهیز از امنیتی کردن فضا بپردازند و به سمت اجرای جدی اقتصاد مقاومتی حرکت کنند.

 

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اعتراضات مردم به خاطر سیاست‌های اقتصاد ریاضتی است که در دولت یازدهم و دوازدهم اجرا می‌شود، ابراز کرد: مشاوران اصلی دولت آقای روحانی مشخصاً آقای نیلی و جریان اتاق بازرگانی نیز مدام می گویند اقتصاد کشور دچار بحران است و به دنبال این هستند که دُز این ریاضت‌ها را بالا ببرند.

 

اجرای سیاست‌های اقتصاد ریاضتی دولت باید متوقف شود

 

وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین کار ویژه مسئولان این است که باید اجرای سیاست‌های ریاضتی را متوقف کنند، بیان کرد: مسئولان باید به سمت اجرای اقتصاد مقاومتی که از جمله سیاست‌های بر زمین‌مانده رهبری است حرکت و در خصوص مطالبات فوری معیشتی مردم، چاره‌اندیشی کنند.

 

شهبازی در ادامه با اشاره به بودجه 97 کشور، اظهار کرد: وضعیت متحیرانه ای که در بودجه 97 برنامه‌ریزی‌شده است باید تغییر کند که دولت و مجلس در این قضیه مسئول هستند.

 

جریان دانشجویی و خودجوش فرهنگی باید پیگیر مطالبات به‌حق مردم از مسیر قانونی باشند

 

وی با اشاره به نقش مردم در خصوص اتفاقات اخیر کشور، تصریح کرد: جریان پیش روی مردمی نظیر جریان دانشجویی و جریان‌های خودجوش فرهنگی ضمن مقابله با آشوب‌های صورت گرفته باید به سمت مردم حرکت کنند و پیگیر مطالبات به‌حق مردم باشند و بکوشند مطالبات مردم از مسیر قانونی و عقلانی پیگیری شود.

 

این کارشناس مسائل سیاسی همچنین در ادامه بیان کرد: این جریان‌ها در جاهایی که احساس می کنند صدای مردم به گوش نظام نمی رسد و مردم رضایت کافی از حاکمیت ندارند باید به سمت پشتوانه ایجاد کردن برای مردم حرکت کنند.

 

عدم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، بحران اصلی کشور است

 

وی مطالبه اجرای اقتصاد مقاومتی را از دیگر وظایف مردم دانست و عنوان کرد: بحران اصلی که در داخل کشور از سال 89 تا به امروز وجود دارد عدم اجرای اقتصاد مقاومتی است و دولت و مجلس قبلی و فعلی نیز در به وجود آمدن این بحران نقش اساسی دارند.

 

شهبازی با تأکید بر اینکه قوه قضاییه و نهادهای عمومی غیردولتی نیز در اجرای اقتصاد مقاومتی نقش خود را ایفا نکرده‌اند، تشریح کرد: اقتصاد مقاومتی در این سال‌ها صرفاً تبدیل به اصلاح الگوی مصرف و القاء فشار بر مردم شده که دشمن نیز از این ماجرا استفاده زیادی کرده است.

 

جریان‌های مردمی باید جنایات و دست‌اندازی‌های آمریکا و اروپا به ایران را بازخوانی کنند

 

وی همچنین در ادامه بیان کرد: راه درست برای حل مشکلات اقتصادی کشور، اجرای صحیح اقتصاد مقاومتی و مطالبه اجرای آن از نهادهای مسئول اعم از مجریه، مقننه، قضائیه و نهادهای عمومی غیردولتی است.

 

این پژوهشگر مسائل سیاسی در پایان با بیان اینکه باید بدنه عمومی مردمی به سمت بازخوانی جنایات و دست‌اندازی‌هایی که آمریکا و اروپا به ایران داشتند حرکت کنند، خاطرنشان کرد: دست کشور فرانسه چه در ماجرای خون‌های آلوده و چه در ماجرای نقشه‌های پژو و فشار اقتصادی که بر کشور در ماجرای توتال و غیره وارد کرد به خون هزاران ایرانی آلوده است و جریان‌های مردمی باید این موضوعات را بازخوانی کنند.

 

انتهای پیام/