احمد شوهانی در گفت‌وگو با صبح توس؛ در خصوص خروج احتمالی آمریکا از توافقنامه برجام، اظهار کرد: برجام با خروج آمریکا ملغی نمی‌شود، ولی بسیار کم اثر می‌شود و با خروج ایالات متحده از این توافق‌نامه ادامه عمل به آن برای ما ضرر و منفعت کامل برای غرب است و وقتی آثار مثبت برای جمهوری اسلامی ندارد عمل به آن بیهوده است.

 

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی افزود: شاید به لحاظ شکلی ملغی نشود ولی با توجه به اثر پذیری که در موضوع اقتصادی اروپایی‌ها از آمریکا دارند، در عمل با خروج آمریکا، آن‌ها هم برای حفظ منافع خود از این توافقنامه خارج می‌شوند در این شرایط برجام به لحاظ ماهوی فاقد اعتبار می‌شود.

 

وی با اشاره به این نکته که با خروج آمریکا از برجام، آمریکا منزوی‌تر می‌شود، یادآور شد: در آینده با توجه به این اتفاقاتی که افتاده آمریکا در بین دوستان و هم‌پیمانان خود حتی اعتبار خود را از دست می‌دهد؛ چراکه دنیا به این نتیجه رسیده که حکومت آمریکا قائم به شخص است.

 

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی در کشوری به جای حکومت کردن قانون، اشخاص و سلایق مختلف حاکم هستند، اعتماد بین‌المللی در قبال آن کشور از بین می‌رود و در نتیجه اذهان عمومی دچار دیدگاه بی‌اعتمادی می‌شوند و حتی افرادی هم که اندک اقبالی به آمریکا داشتند، از راه خود بازگشتند.

 

وی اضافه کرد: مثلا کره شمالی چرا با وجود اینکه آمریکا به توافق نامه اینچنینی پایبند نبوده است باید به ایالات متحده اعتماد کند و سایر دولت‌ها نیز به همین ترتیب پیش می‌روند.

 

شوهانی تصریح کرد: دولت نباید خیلی روی برجام اصرار کند و بگوید اگر آمریکا از برجام خارج شده است اشکالی ندارد الباقی کشورها پایبند هستند و باید ادامه دهیم؛ دولت باید از این فضا عبور کند و کارهایی را انجام دهد که قبل از برجام انجام می‌داد و در حال حاضر باید به قبل از برجام برگردیم.

 

انتهای پیام/