به گزارش صبح توس؛ از سال 1393 موضوع بهسازی و ایمن سازی مبادی ورودی و خروجی قوچان که یکی از مطالبات چندین ساله شهروندان قوچانی و زائران میلیونی حرم رضوی است، به یکی از بحث های داغ مدیران قوچان تبدیل شد و سرانجام در تیرماه 1394 بهسازی و ایمن سازی مبادی ورودی و خروجی با حضور مسئولین شهرستان از جمله نماینده قوچان در مجلس شورای اسلامی که شامل اصلاح هندسی میدان ورزشی و ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی بود، کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شد.

 

در ابتدای مطالعات، احداث تقاطع همسطح یا غیرهمسطح یکی از چالش های کارشناسی این پروژه بود؛ چراکه برخی کارشناسان معتقد بودند باتوجه به عبور سالانه چندین میلیون زائر و مسافر و مشکلات ترافیکی، ساخت تقاطع غیرهمسطح کارشناسی تر است؛ اما برخی از مسئولین از جمله فرماندار قوچان معتقد بودند که با ساخت تقاطع همسطح، توقف مسافر در این شهرستان افزایش می یابد و این مساله بر رونق اقتصادی شهر تاثیر گذار خواهد بود و از سویی عبور و مرور از این تقاطع به سمت بلوار مدرس و پارک نشاط تسهیل می شود.

 

در نهایت ساخت تقاطح همسطح تایید و اجرا شد؛ اما با گذشت چندین ماه از آغاز پروژه اصلاح هندسی میدان ورزش و روند کند اجرای آن، نارضایتی شهروندان و مسافران افزایش یافته است.

یکی از شهروندان ضمن گلایه از تاخیر در اجرای این پروژه گفت: منزل ما در منطقه ارتش قرار دارد و به دلیل اجرای این پروژه مسیرهای ورودی و خروجی این منطقه به میدان ورزش بسته شده که این امر  مشکلات زیادی برای اهالی و ساکنین این منطقه ایجاد کرده است.

 

وی ادامه داد: بخاطر اجرای این پروژه قدردان مسئولین هستیم؛ اما شکی ندارم که اگر شما خبرنگاران از مسئولین این شهرستان بپرسید که چرا اجرای این پروژه به تعوق افتاده، نبود اعتبار و برودت هوا را علت اصلی عنوان خواهند کرد؛ اما به نظر من مشکل اصلی مدیریت است؛ چراکه با توجه به برودت هوا در قوچان نباید این پروژه در این فصل اجرا می شد و اگر قرار بر اجرا بود می بایست مسئولین تمام تمهیدات لازم را مدنظر قرار می دادند که به دلیل کمبود اعتبارات به مشکل برنخوردند.

 

برودت هوا عامل توقف پروژه است

 

علیرضا قامتی، فرماندار قوچان در آخرین بازدید خود به همراه خبرنگاران از این پروژه، با اشاره به پیشرفت فیزیکی 25 درصدی این پروژه، اظهار کرد: تاکنون مبلغی حدود یک میلیارد و 500 میلیون تومان برای این پروژه هزینه شده است و به علت برودت هوا فعلا غیر فعال بوده و در صورت مساعدت هوا طی 90 روز کاری به اتمام خواهد رسید.

 

پیمانکار پروژه: عدم پرداخت مطالبات عامل توقف پروژه است

 

با توجه به افزایش نارضایتی ها و گله مندی شهروندان، دادستان قوچان برای پیگیری مطالبات مردمی وارد این پرونده و با دعوت از پیمانکار پروژه خواستار ارائه توضیحات شد.

 

علی آذری، دادستان قوچان با اشاره به نارضایتی عموم مردم از بلاتکلیفی پروژه میدان ورزش در این شهرستان، گفت: باتوجه به دعوت پیمانکار به دفتر دادستان و ارائه توضیحات، وی عنوان کرد که پرداخت مبالغ مالی از سوی طرف قرارداد وفق توافق انجام نشده و تاکنون تمام هزینه ها به صورت شخصی توسط وی پرداخت شده است و علت توقف پروژه نیز این مساله عنوان شد.

 

دادستان قوچان تاکید کرد: باتوجه به ضرورت پیگیری مطالبات شهروندان، از پیمانکار تقاضا کردیم که هرچه سریعتر نسبت به تکمیل این طرح اقدام و مطالبات خود را از طریق قانونی پیگیری کند و پیمانکار در دفتر دادستانی متعهد شد که هرچه سریعتر نسبت به تکمیل پروژه اقدام نماید.

 

برودت هوا، نبود اعتبار و مدیریت دلایلی است که از سوی مسئولین شهر، پیمانکار و شهروندان برای توقف این پروژه عنوان شده است؛ اما در هر حال باتوجه به اینکه قوچان دروازه ورود به خراسان رضوی از محور غرب بوده و سالانه میلیون ها زائر و مسافر از این محور به مشهد مقدس عبور می کنند، ضروریست مسئولین هرچه زودتر نسبت به تکمیل این تقاطع اقدام کنند.

 

گزارش از جواد غلامی

انتهای پیام/