به گزارش صبح توس؛ لبنیات درشیب ارزانی، خسارت 4 هزار میلیاردی به کشاورزی استان، بیمارستان «حاشیه شهر» لنگ اعتبار، 100 میلیارد ریال سالانه صرف ازدواجهای دانشجویی می‌شود، ایجاد بیش از 18 هزار شغل جدید در حوزه گردشگری در استان و خراسان رضوی ۲۰ درصد کسری منابع آبی دارد، بخشی از مهم‌ترین سرفصل‌های خبری رسانه‌های امروز استان است که در بسته خبری پیش رو نگاهی به مهم‌ترین قسمت‌های آنان شده است.

 

روزنامه خراسان؛

لبنیات درشیب ارزانی

طی دو ماه گذشته، شرکت‌های تولیدکننده محصولات لبنی به صورت غیر قانونی قیمت برخی محصولات خود مثل شیر پاستوریزه، ماست، پنیر و کره را افزایش دادنداما روزگذشته معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان از برخوردشدید با افزایش قیمت لبنیات خبر داد و تصریح کرد: کلیه محصولات لبنی باید به قیمت قبل از گرانی عرضه شود.

مشاهدات میدانی خبرنگار ما حاکی است که طی این دوماه قیمت برخی محصولات مثل کره 100 گرمی از 1500 تومان به 1800 تومان، پنیر دردار 400 گرمی از 4500 تومان به 5000 تومان، شیر نایلونی ساده از 1600 تومان به 1800 تومان، خامه 200 گرمی از 2700 تومان به 3000 تومان، ماست سون از 4500 تومان به 5000 تومان، شیر پاکتی از 2800 تومان به 3100 تومان و شیر پاکتی تاریخ روز از 2700 تومان به 3000 تومان رسیده است. دیگر محصولات نیز افزایش قیمت بین 10 تا 15 درصد را در این مدت تجربه کرده‌اند. خراسان رضوی نیز در گزارشی با عنوان «شیر سررفت » به موضوع گرانی شیر پاستوریزه که تولیدکنندگان محصولات دلیل آن را مصوبه افزایش 200 تومانی شیر خام اعلام کرده بودند، پرداخت . اگرچه طی این مدت ستاد تنظیم بازار استان جلسات متعددی برگزار کرد با توجه به تصمیمات کشوری کاری از پیش نبرد تا این که روز گذشته معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان که متولی مستقیم نظارت بر قیمت کالاها در استان است در این باره به خراسان رضوی گفت: بعد از افزایش قیمت برخی محصولات لبنی طی دو ماه گذشته با سازمان حمایت از مصرف کننده مکاتباتی را انجام دادیم و موضوع را از طریق ستاد تنظیم بازار کشور نیز پیگیر‌ شدیم.

علی باخرد افزود: این پیگیری‌ها منجر به صدور بخشنامه‌ای از سوی ستاد تنظیم بازار کشور شد که ما در استان به اجرای بندبند این بخشنامه اصرار داریم .

وی تاکید کرد: براساس دستورالعمل ابلاغ‌شده تا پایان امسال هیچ گروه کالایی هیچ‌گونه افزایش قیمتی را نخواهد داشت؛ یعنی قیمت هیچ کالایی نباید تغییر کند و قیمت کالاها باید بر اساس آخرین قیمت مصوبی که دولت به‌صورت بخشنامه یا به‌صورت ارشادی اعلام کرده است بازگردد.

قول می دهیم تا آخر هفته همه محصولات به قیمت قبل بازگردند

این مقام مسئول ادامه داد: طبق استعلامی که ما از سازمان حمایت کشور انجام دادیم، رئیس سازمان حمایت به شدت با افزایش قیمت محصولات لبنی مخالفت کرده از این رو پیگیری بازگشن قیمت ها به قبل از گرانی به ما ابلاغ شده است.

باخرد اضافه کرد: سازمان حمایت از مصرف کننده نیز پیگیری‌هایی را در کشور انجام داده و برای سه کارخانه‌ای که قیمت محصولات خود را افزایش داده اند پرونده تشکیل‌شده است. در همین زمینه قیمت برخی از این محصولات اکنون به نرخ قبلی خود بازگشته است. از این رو با توجه به جدیت برخورد توسط سازمان حمایت ،در خراسان رضوی نیز قیمت محصولات لبنی تا آخر هفته آینده به نرخ مصوب قبلی خود باز می گردند. معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ادامه داد: ما نیز به نمایندگی‌های شرکت‌های تولیدکننده محصولات لبنی در استان مانند؛ کاله، میهن، دامداران و دیگر شرکت‌های تولیدکننده محصولات لبنی این دستورالعمل را ابلاغ کردیم.

باخرد افزود: این بخشنامه به تعاونی تولیدکنندگان محصولات لبنی استان نیز ابلاغ شد و شرکت پگاه خراسان به‌عنوان اولین شرکت این مصوبه را اجرایی کرد و از روز گذشته قیمت شیر نایلونی که طی این مدت 1800 تومان عرضه می‌شد را به قیمت قبلی خود یعنی 1600 تومان و پنیر را به قیمت قبلی یعنی 4500 تومان بازگرداند .همچنین پگاه متعهد شد قیمت دیگر محصولات خود را نیز که در این مدت افزایش داده به قیمت مصوب دو ماه گذشته بازگرداند.

وی تصریح کرد: به تبع همکاری شرکت پگاه خراسان در اجرای این دستورالعمل ما این قول را به مردم استان می‌دهیم که تا آخر هفته آینده دیگر کارخانه‌های تولیدکننده محصولات لبنی قیمت تولیدات خود را به نرخ قبل بازگردانند.

باخرد تأکید کرد: برای هر کارخانه‌ یا نمایندگی توزیعی که از اجرای این دستورالعمل خودداری کند پرونده تشکیل خواهیم داد و آن را به تعزیرات حکومتی ارسال خواهیم کرد.

خسارت 4 هزار میلیاردی به کشاورزی استان

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: طی سال زراعی گذشته معادل 42 هزار میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی این استان وارد شد.محمدرضا اورانی در گفت و گو با ایرنا افزود: 19 هزار میلیارد ریال از این مبلغ مربوط به حوادث غیر مترقبه شامل سیل، سرمازدگی، تگرگ و زلزله است.وی با بیان این که این استان بیش از 18 سال است که درگیر خشکسالی است، اظهار کرد: 23 هزار میلیارد ریال نیز خسارت ناشی از خشکسالی در سال زراعی گذشته به کشاورزان استان وارد شده است.وی گفت: این میزان خسارت بدون احتساب خسارات ناشی از آفات و بیماری هاست.اورانی با بیان این که بیمه محصولات کشاورزی در این استان روند مناسبی ندارد، افزود: در سال زراعی گذشته از مجموع 591 هزار و 970 هکتار سطح زیر کشت محصولات زراعی استان، 18 درصد معادل 104 هزار و 901 هکتار زیر پوشش بیمه قرار داشت.وی اظهار کرد: در زمینه محصولات باغی و باغات بارور نیز از 276 هزار و 332 هکتار سطح زیر کشت، 17 هزار و 345 هکتار معادل 6.27 درصد زیر پوشش بیمه کشاورزی قرار دارد.

 

روزنامه شهرآرا؛

سودای‌سیمرغ‌ در‌مشهد

مدیر‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از اکران ٢٣ فیلم در جشنواره فیلم فجر مشهد خبر داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان این خبر افزود: بر‌اساس رایزنی‌های انجام‌شده ٢٢ فیلم سینمایی از بخش مسابقه و یک فیلم انیمیشن در این جشنواره در مشهد اکران خواهد شد.

وی اظهار کرد: طبق پیگیری‌های انجام‌شده با سازمان سینمایی کشور، اکران فیلم‌های این جشنواره در دو سینما خواهد بود.

سرابی ادامه داد: با توجه به اینکه جشنواره فیلم فجر امسال در تهران افتتاحیه نخواهد داشت، افتتاحیه این جشنواره در مراکز استان‌ها به صورت هم‌زمان در ١٢ بهمن‌ماه با حضور هنرمندان سینما برگزار می‌شود.

وی گفت: افزایش آمار تماشاگران مهم‌ترین هدف این دوره از جشنواره می‌باشد. امیدواریم با همکاری رسانه‌ها و صدا و سیما، بتوانیم تعداد مخاطبان جشنواره را افزایش دهیم و این دوره از جشنواره پر‌مخاطب‌ترین دوره جشنواره در ادوار گذشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در پایان افزود: در راستای حمایت از تولیدات سینمایی استان، در کنار اکران آثار جشنواره برخی تولیدات فاخر یکساله سینمایی استانی اکران می شود.

عباس خوش‌آهنگ، رئیس اداره سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز، در گفت‌وگویی با شهرآرا با عنوان «اکران تمام فیلم‌های جشنواره فجر امسال در مشهد» گفت: در حاشیه اکران فیلم‌های جشنواره فجر کل فعالیت‌های سینمایی استان در یک سال گذشته چه فیلم‌های داستانی و چه ‌فیلم‌های مستند که احتمالا بین ١٠ تا ١۵ فیلم باشد اکران خواهد شد.

وی ادامه داد: امسال سعی کردیم جشنواره را به‌طور ویژه برگزار کنیم. مثلا احتمال رأی‌گیری مردمی برای قسمت فیلم‌های استانی را پیش‌بینی کردیم. خوش‌آهنگ ضمن اشاره به برگزاری افتتاحیه برای جشنواره فیلم فجر در مشهد، درباره نحوه بلیت‌فروشی جشنواره امسال گفت: یک هفته مانده به آغاز جشنواره، سایت باز خواهد شد تا علاقه‌مندان فیلم‌ها را به صورت پک خریداری کنند، و حدود ١۵ تا ٢٠ درصد از فروش بلیت‌ها روزانه خواهد بود. همچنین تماشای فیلم‌های استانی رایگان خواهد بود. او در پایان تصریح کرد: اکران فیلم‌های جشنواره بدر ٢ سالن سینمای مشهد برگزار خواد شد و ما در حال رایزنی برای افزایش تعداد سالنهای نمایش فیلم هستیم.

بررسی روند ساخت مرکز درمانی ۵۴٠ تخت‌خوابی، یک سال پس از کلنگ زنی؛ بیمارستان «حاشیه شهر» لنگ اعتبار

امیرعلی‌قاسمی‌مقدم-تا دیروز می‌گفتیم حاشیه شهر اما امروز باید بگوییم بخشی از متن شهر که برای توسعه و آبادانی نیازمند نگاه ویژه مسئولان است. مناطق کم‌برخوردار مشهد با حدود یک میلیون و ٢٠٠ هزار نفر جمعیت، حالا که به متن شهر تبدیل شده، چشم‌انتظار امکانات و خدمات مناسب است.

به گزارش شهرآرا، در دولت یازدهم با راه‌اندازی مراکز بهداشت، همه «حاشیه‌نشیان» تحت پوشش خدمات رایگان سلامت قرار گرفتند تا بخشی از مشکلات ساکنان مناطق کم‌برخوردار در حوزه بهداشت و درمان رفع شود. پس از پوشش١٠٠درصدی حاشیه‌نشینان در طرح خدمات بهداشتی، مسئولان حرف از ساخت بیمارستان و مراکز درمانی در حاشیه کلان‌شهر مشهد به میان آوردند تا با ایجاد زیرساخت‌ها، دسترسی به خدمات درمانی برای ساکنان این مناطق تسهیل شود.آذر سال گذشته، اولین گام برای رفع مشکلات درمانی مناطق کم‌برخوردار برداشته شد. درست یک سال و یک ماه و ٩ روز قبل، یعنی سیزدهم آذر ٩۵، در مراسمی با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به‌صورت ویدئوکنفرانس با حضور رئیس‌جمهور، بیمارستان ۵۴٠ تخت‌خوابی حاشیه شهر مشهد کلنگ‌زنی شد. این پروژه قرار است با مشارکت تمام نهادها اجرایی شود. تا اینجای کار، آستان قدس رضوی، زمین مورد نیاز برای ساخت این مرکز درمانی را متقبل شده و شهرداری مشهد هم پروانه ساختمانی‌اش را به‌صورت رایگان صادر کرده است. قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همان موقع، ساخت بیمارستان۵۴٠ تخت‌خوابی حاشیه شهر را اقدامی در راستای کاهش فاصله طبقاتی اعلام کرد و گفت که این مرکز درمانی دو ویژگی عمده دارد که یکی همکاری مطلوب بین بخشی است و دیگری استفاده بهینه از منابع در این حوزه.

پروژه فعال نیست

مشاور استاندار خراسان رضوی در امور حاشیه شهر درباره آخرین وضعیت ساخت بیمارستان ۵۴٠ تخت‌خوابی مشهد گفت: این بیمارستان در زمین اهدایی از سوی آستان قدس رضوی و با پروانه رایگان صادر شده، در ابتدای جاده سرخس ساخته می‌شود.

محسن کوهی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرآرا، ادامه داد: به دلیل نبود تخصیص اعتبار، این پروژه فعال نیست. اکنون فقط در حال رایزنی و تفاهم با دستگاه‌های اجرایی برای تأمین بودجه و آغاز مراحل اجرایی آن هستیم.وی تصریح کرد: امسال از محل تبصره ٣۶ قانون بودجه و ردیف اعتباری بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری، اعتباراتی به استان تخصیص یافت اما با توجه به اینکه محل هزینه‌کرد آن، ساخت درمانگاه بود، نتوانستیم از این محل بودجه‌ای برای پروژه بیمارستان ۵۴٠ تخت‌خوابی حاشیه شهر پیش‌بینی کنیم.

 

ایرنا خراسان رضوی؛

100 میلیارد ریال سالانه صرف ازدواجهای دانشجویی می شود

حجت الاسلام محمد خادمی روز سه شنبه در نشست خبری آغاز بیست و یکمین دوره 'طرح همسفر تا بهشت' ویژه اردوهای ازدواج دانشجویی در مشهد افزود: از این میزان 40 میلیارد ریال هزینه کلاسها و دوره های آموزشی در دانشگاههای مختلف و 60 میلیارد ریال صرف اردوهای دانشجویی 'همسفر تا بهشت' در مشهد و شمال کشور می شود.

وی ادامه داد: این رقم به اندازه ای نیست که توزیع آن بین دانشجویان ازدواج کرده بتواند در زندگی آنها تاثیر خاصی داشته باشد اما با کمک آن می توان دوره های آموزشی مفیدی را برای دانشجویان و جوانان راه اندازی کرد.

رئیس ستاد ازدواج دانشجویی گفت: یکی از بخشهای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها 'ستاد ازدواج دانشجویی' با سابقه 20 سال فعالیت است و مسئولیت آن به مرکز فرهنگی اردوهای دانشجویی نهاد رهبری سپرده شده است.

وی افزود: ظرف چند سال گذشته با عنایت رهبر فرزانه انقلاب تمامی زوجین دانشجوی سراسر کشور در بازه زمانی پنج ماهه به مشهد مقدس می آیند و از آموزشهای این مرکز به صورت حضوری استفاده می کنند که 'طرح همسفر تا بهشت' نامگذاری شده است. یکی از اهداف این طرح آن است که مشهد قطب ازدواج کشور شود تا هرکسی آغاز زندگی خود را از کنار امام مهربانیها امام رضا علیه السلام و در سایه عنایت آن حضرت شروع کند.

رئیس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: ثبت نام بیست و یکمین دوره طرح همسفر تا بهشت از اول دی جاری به مدت یک ماه آغاز شده و تا سی ام همین ماه ادامه خواهد یافت.

حجت الاسلام ترابی افزود: تمامی دانشجویان دانشگاههای مختلف کشور که شماره دانشجویی داشته باشند و تاریخ عقد آنها از یکم مهر 1395 تا یکم دی 1396 باشد می توانند با ثبت نام در سایت http://ezdevaj.org در این طرح شرکت کنند.

وی ادامه داد: دانشجویانی هم که در دوره بیستم طرح همسفر تا بهشت شرکت کرده اند و نتوانسته اند به سفر مشهد اعزام شوند یعنی کسانی که در بازه زمانی یک مهر 1394 تا یکم مهر1395 عقد ازدواج بسته اند نیز می توانند در برنامه های بیست و یکمین دوره ازدواج دانشجویی همسفر تا بهشت شرکت کنند.

رئیس شورای استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای خراسان رضوی گفت: پارسال 28 هزار زوج که حداقل یکی از آنها دانشجو بود در این طرح ثبت نام کردند. از 18 هزار نفر آنها در مشهد میزبانی شد و امسال نیز تاکنون 13 هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و امید است که میزبان حداقل 20 هزار زوج جوان در مشهد باشیم.

وی افزود: مشهدیها و اهالی استانهای خراسان برای برنامه سفر ازدواج دانشجویی به سواحل شمالی کشور اعزام می شوند. پارسال از شهر مشهد 1300 زوج در قالب طرح همسفر تا بهشت به شمال کشور اعزام شدند

 

فارس خراسان رضوی؛

177 هتل در خراسان رضوی در حال ساخت است/ ایجاد بیش از 18 هزار شغل جدید در حوزه گردشگری

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، حسن زمانی اظهار داشت: 177 هتل با سرمایه‌گذاری بیش از 2 هزار میلیارد تومان در خراسان رضوی در حال ساخت است.

وی افزود: از 2 هزار میلیارد سرمایه‌گذاری برآورد شده، هزار میلیارد آن در قالب تسهیلات پرداخت می‌شود. ضمن اینکه به موجب ساخت 177 هتل و تاسیسات گردشگری در خراسان رضوی بیش از 18 هزار و 400 شغل جدید ایجاد می‌شود.

زمانی تصریح کرد: این تعداد هتل به مرور پس از تکمیل و تجهیز در چند سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند و تاکید سازمان میراث فرهنگی برای ارائه  تسهیلات به هتل‌هایی است که از پیشرفت فیزیکی مناسب برخوردارند و همچنین هتل‌های در دست بهره‌برداری که نیاز به نوسازی و به‌روزرسانی تجهیزات دارند.

یوسف بیدخوری جانشین معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی نیز ضمن تکذیب شایعه تعطیلی 6 هتل در مشهد و روبه ورشکستگی رفتن تاسیسات گردشگری گفت: در حال حاضر 214 هتل در حال بهره‌برداری و فعالیت در خراسان رضوی داریم و با توجه به حضور گسترده زائران و گردشگران به شهر مشهد 37 هزار و 158 تخت آماده پذیرایی از گردشگران در سطح استان است.

بیدخوری تصریح کرد: در حال حاضر تعداد 46 هتل یک ستاره، 30 هتل دو ستاره، 24 هتل سه ستاره، 10 هتل چهار ستاره، 12 هتل پنج ستاره و 55 هتل اپارتمان در دست ساخت است.

جانشین معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان کرد: میزان اقامت هتل‌های خراسان رضوی در پاییز سال جاری بر اساس اطلاعات ثبت شده از سوی هتل‌ها در سامانه آماری اداره کل 47 درصد است نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2 درصد افزایش داشته است.

کشف 300 میلیون کالای قاچاق در مشهد

قادر کریمی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار کرد: در پی رصد اخبار و اطلاعات شهروندان مبنی بر اینکه افرادی سودجو اقدام به قاچاق و دپوی کالاهای خارجی در مشهد می‌کنند، تحقیقات پلیسی آغاز شد.

وی افزود: کارآگاهان اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تیمی از اداره اطلاعات جنایی پلیس آگاهی مامور رسیدگی به این پرونده شدند و با ردزنی اطلاعاتی در جریان محموله قاچاق که از گمرکات جنوبی کشور با شیوه‌های خاص به مشهد انتقال یافته بود، قرار گرفتند.

کریمی ادامه داد: کارآگاهان پلیس آگاهی در تحقیقات خود که 15روز به طول انجامید با هدف اطمینان از اطلاعات به دست آمده به صورت پوششی در محورهای ورودی به مشهد مستقر و روز گذشته یک‌دستگاه تریلی به رانندگی شخصی به هویت یعقوب و مالکیت فردی به نام محسن را توقیف کردند و با هماهنگی قضایی و فک پلمب این کانتینر مقدار قابل توجهی انواع کالای خارجی که با اسناد و مدارک گمرکی مطابقت نداشت را کشف و ضبط کردند.

فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی گفت: این محموله شامل 176کارتن حاوی 7500دستگاه اتو، سشوار، برس مو، موگیر و ماشین ریش‌تراش بود که برابر اعلام کارشناسان اداره گمرک ارزش این محموله 300 میلیون برآورد شد.

 

تسنیم خراسان رضوی؛

خراسان رضوی ۲۰ درصد کسری منابع آبی دارد

مجتبی مزروعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت:در خراسان رضوی 5 درصد مزارع آبی کشور وجود دارد و این در حالی است که 20 درصد کسری مخازن آبی مربوط به خراسان رضوی است.

وی بیان کرد: جهاد کشاورزی خراسان رضوی در یک اقدام هماهنگ با سازمان آب در برنامه داشته که در طول 3 سال 700 میلیون  متر مکعب برداشت از منابع آبی را کاهش دهد که در سال نخست اجرای آن 346 میلیون متر مکعب از آن انجام شده است.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان رضوی  با اشاره به اینکه در سال گذشته سرمای شدیدی در استان داشتیم، خاطرنشان کرد: این سرما خسارت زیادی به باغداران وارد کرد و به همین علت تقاضا داریم همانطور که به استان‌های دیگر مانند خراسان جنوبی تسهیلات ارزان قیمت تعلق گرفته به کشاورزان خراسان رضوی نیز این تسهیلات اختصاص یابد.

مزروعی ادامه داد: همچنین تقاضای تسریع در ابلاغ آیین‌نامه اجرایی برای اسمتهال وام‌های کشاورزان خسارت دیده و بخشودگی جرائم آنها را داریم چراکه با وضعیت کنونی بارندگی شرایط کشاورزان در سال آینده را همراه با تنش ارزیابی می‌کنیم.

وی بیان کرد: کشاورزان خراسان رضوی در سال 95 نسبت به سال قبل خود 659 هزار تن افزایش تولید و 1223 میلیارد تومان افزایش درآمد داشته‌اند و علاوه بر این 27 هزار و 300 نفر اشتغال در بخش کشاورزی خراسان رضوی در سال 95 ایجاد شده است.

انتهای پیام/