به گزارش خبرنگار صبح توس؛ قهر آسمان و نبود ریزش های جوی تا امروز یعنی نوزدهمین روز زمستان سال جاری نیز ادامه پیدا کرده و نگرانی ها را برای مواجهه با سالی خشک و کم بارش در میان مردم و مسئولان شهرستان جغتای افزایش داده است.

 

اگر چه نمی توان از رافت الهی غافل ماند؛ اما باید برای خشکی زمین و کاهش بارندگی ها در دشت حاصلخیز شهرستان جغتای چاره ای اندیشید و خود را آماده کرد.

 

میزان بارش ها در پاییز سال جاری بر اساس اظهارات محمدرضا مقتدایی، کارشناس هواشناسی جغتای به میزان قابل توجهی از میانگین ۱۰ ساله آن کاهش پیدا کرده بطوریکه آمارها حاکی از افت ۱۴ میلیمتری این میزان طی سال جاری نسبت به میانگین ده سال گذشته است.

 

مقدار ریزش های جوی در پاییز سال جاری در حالی عدد ۲۲ میلیمتر را نشان می دهد که این میزان در سال ۹۰ به ۷۶ میلیمتر نیز رسیده است و از این رو باید نگران روزهای آینده بود.

 

البته نباید فراموش کرد که چالش کم آبی با وضعیت فعلی برداشت از منابع آبی زیرسطحی در سال های آینده در هر صورت رخ داده و از این رو باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از آن و یا کاهش صدمات ناشی از خشکسالی را اندیشید.

 

تغییر الگوی کشت و آبیاری نوین علاج روزهای سخت آینده

 

تغییر الگوی کشت گیاهان به سمت گونه های کم آب نظیر انواع انگور دیم، زعفران، گل محمدی و همچنین بهسازی روش های آبیاری در مزارع شهرستان، بدون شک دو مولفه بسیار راهبردی و مهمی است که می تواند امتداد کشاورزی در این خطه سرسبز را برای سالهای آینده تضمین کند.

در همین راستا مهدی قاسم آبادی، معاون جهاد کشاورزی شهرستان جغتای، صبح امروز و در گفت و گو با خبرنگار ما گفت، تاکنون ۳۹ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت برای بکارگیری روش های نوین آبیاری به کشاورزان شهرستان پرداخت شده است و ۱۶ میلیارد ریال دیگر نیز برای تجهیز ۲۲۰هکتار از اراضی این شهرستان تخصیص داده شده و در دست اجرا می باشد.

 

وی با تاکید بر استفاده از روش های نوین آبیاری به عنوان راه علاج خشکسالی های آینده تشریح کرد: هر کشاورزی که متقاضی استفاده از تسهیلات دولتی برای بکارگیری روش های نوین آبیاری باشد، می تواند فقط با تامین ۱۵ درصد هزینه های لازم، عملیات نوین سازی روش های آبیاری خود را شروع کند؛ چراکه دولت خود را موظف به تامین ۸۵ درصد باقی هزینه ها می داند.

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد: شهرستان جغتای دارای ۲۳ هزار هکتار اراضی تحت کشاورزی می باشد که تاکنون فقط ۴چهار هزار و ۵۵۰ هکتار از آن به سیستم های آبیاری نوین مجهز شده است.

معاون جهاد کشاورزی جغتای همچنین با اشاره به تغییر الگوی کشت شهرستان به سمت گیاهان کم مصرف آب را از دیگر راههای مقابله با عوارض خشکسالی دانست و اظهار داشت: حمایت های این مرکز در سال های اخیر بر گونه هایی متمرکز شده است که به میزان آب کمتری نسبت به محصولاتی نظیر هندوانه و خربزه احتیاج دارند.

 

وی تشریح کرد: زعفران، گل محمدی، گیاهان دارویی از جمله اقلام کم مصرف آبی هستند که در چند سال اخیر مورد توجه کشاورزان شهرستان واقع شده و در همین راستا در پاییز سال جاری کشت گل محمدی به صورت متمرکز در ۱۵ هکتار از اراضی این شهرستان را با همکاری بخش خصوصی آغاز کرده ایم تا زمینه گسترش کشت این محصل در دشت جغتای ایجاد شود.

 

انگور نیز یکی دیگر از محصولات کم مصرف آب محسوب می شود که به جهت سودآوری بالای خود در چند سال اخیر مورد توجه برخی کشاورزان شهرستان واقع شده است.


این محصول کشاورزی در کنار فروش برای مصرف بدون فرواری می تواند برای تولید سرکه، مویز، کشمش و شیره مورد استفاده قرار گیرد.

شایان ذکر است؛ خشکسالی و قهر آسمان در سال جاری اگر باعث تلنگری در بین کشاورزان و مسئولان برای توجه بیش از پیش به منابع آبی زیر زمینی شده و احیای قنوات و توسعه آبیاری نوین را بدنبال داشته باشد می تواند آینده ای بهتر و مطمئن تری را برای دشت جغتای رقم بزند.

 

انتهای پیام/