به گزارش صبح توس؛ مهدی خالقی امروز در جلسه ای که به مناسبت روز جهاد کشاورزی در نمازخانه این اداره برگزار شد با اشاره به عملکرد بیمه در شهرستان درگز اظهار کرد: این شهرستان در سال 93-94 جزء شهرهایی بود که از لحاظ بیمه عملکرد خوبی داشت و سطح پوشش بیمه‌ زمین‌های زراعی بیش از 70 درصد بود؛ اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی که در یکی دو سال اخیر به وجود آمد این رقم به کمتر از 10 درصد کاهش یافت.

 

وی تصریح کرد: دلیل این امر، عدم استقبال کشاورزان از طرح‌های بیمه است، زیرا بیمه‌ها در پرداخت‌ هزینه کشاورزان کوتاهی کرده و آنها دیگر امیدی به این پرداخت‌ها ندارند.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز ادامه داد: از مشکلات دیگری که بر سر راه بیمه زمین های کشاورزی قرار دارد این است که مبلغ ناچیز پرداختی توسط بیمه کمتر از هزینه‌هایی است که کشاورز صرف می کند، بنابراین آن مبلغی که توقع دارد را دریافت نکرده و این عامل سبب می شود کشاورزان هیچ رغبتی به بیمه نداشته باشند.

 

خالقی با بیان اینکه درصد کمی از زمین‌های کشاورزی بیمه هستند، خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته حدود 25 هزار هکتار از زمین‌های زراعی بیمه بودند اما متاسفانه امروز این رقم به دو هزار هکتار رسیده است.

 

وی تشریح کرد: برای برطرف شدن این مشکلات، در سطح بخش‌ها همایشی با هماهنگی صندوق بیمه استان برگزار شد که در آن از طرحی با عنوان بازاریاب مروجی رونمایی شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز افزود: در این طرح چند نفر از کشاورزان تحصیل کرده و آشنا به موضوعات بیمه‌ای برای اطلاع رسانی بحث توسعه بیمه و قوانین جدید آن و همچنین ترغیب کشاورزان جهت شرکت در این طرح انتخاب شدند.

 

خالقی بیان کرد: کارشناسان این حوزه نهایت سعی و تلاش خود را برای ارائه اطلاعات کافی به کشاورزان بکار بسته‌اند؛ اما متاسفانه با همه این اقدامات باز هم به نتیجه دلخواهی در این زمینه دست نیافته‌ایم؛ چراکه مشکلات بیمه علاوه بر زمین‌های زراعی، برای باغ‌ها و دام‌ها نیز وجود دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان حسابگران دقیقی هستند عنوان کرد: تاخیرات به وجود آمده در پرداخت بیمه‌ها از یک طرف و خشکسالی‌های متوالی زمین‌های زراعی از طرف دیگر، باعث شده است کشاورزان از لحاظ اقتصادی در مضیقه باشند و نتوانند بار اضافی بیمه را بر دوش بکشند.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز خاطر نشان کرد: کشاورزان برای فعالیت‌های خود اولویت بندی دارند و بحث بیمه را در اولویت های سوم و چهارم قرار می دهند؛ چراکه در مواقع خشکسالی هیچ امیدی ندارند که هزینه های صرف شده، توسط بیمه به آنها پرداخت شود.

 

خالقی با اشاره به سیاست جدید «صندوق بیمه منابع و مصارف» که به تازگی تصویب و اجرا شده است، تصریح کرد: در این طرح، زمانی که حق بیمه کشاورزان استان را می‌دهند، تمام بیمه ها در یک صندوق جمع شده و در سطح استان برای نحوه مصرف آن تصمیم‌گیری می‌شود.

 

وی افزود: به نظر می رسد این طرح خوب باشد ولی برای اینکه بتوانیم نظر و اعتماد کشاورزان را جلب کنیم، لازم است در سطح وسیعی اطلاع رسانی صورت بگیرد؛ چراکه در گذشته این صندوق به صورت کشوری بود و در تهران برای نحوه مصرف آن در مناطق خسارت دیده تصمیم گیری می شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی درگز در خصوص روشهای آبیاری زمین‌های کشاورزی تبیین کرد: با توجه به اینکه آب موجود در این شهرستان از منابعی همچون رودخانه، چاه، قنات و چشمه تامین می شود، بنابراین جزء شهرهای متنوع کشور هستیم و به تبع آن آبیاری‌ زمین‌ها با روش های متنوعی صورت می گیرد.

 

انتهای پیام/