سیدابوالقاسم موسوی در گفتگو با صبح توس؛ گفت: دستورالعمل‌های علمی لازم برای احداث باغ در اراضی شیبدار توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده است که متشکل از یک دستورالعمل جامع احداث و اصلاح باغ در اراضی شیبدار و دستورالعمل‌های فنی لازم برای انجام کار می‌باشد.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر تأکید کرد: احداث باغ در اراضی شیبدار مانع از فرسایش خاک شده و به عنوان عاملی برای مهار آب‌های سطحی شناخته می‌شود و با توجه به این که بخش کوهسرخ دارای اراضی شیبدار مستعد احداث و همچنین توسعه باغ‌های موجود می‌باشد، بنابراین لازم است با همکاری و هماهنگی ادارات دخیل در این موضع به ویژه منابع طبیعی و امور اراضی، راه برای انجام کار هموار شود.

 

وی اظهار داشت: همچنین برای حفاظت از خاک‌های زراعی و به منظور این‌که فرسایش آبی و بادی، آن‌ها را تبدیل به بستری لم‌یزرع نکند توصیه می‌شود این اراضی به باغ تبدیل شده و در این راستا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان آمادگی دارد آموزش‌های لازم را به متقاضیان ارائه کرده و در صورت تخصیص اعتبار، تسهیلات لازم نیز واگذار شود.

 

موسوی یادآور شد: به همین منظور جلسه‌ای جهت طرح موضوع با حضور تعدادی از نهادهای دخیل برگزار شده است که در این جلسه با بررسی موضوع از طرف حاضران؛ لزوم واگذاری اراضی مستعد احداث باغ و همچنین ارائه تسهیلات به متقاضیان و قوانین مرتبط با واگذاری‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

مدیر جهادکشاورزی کاشمر با اشاره به جایگاه مهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال و تولید و نیز تحقق اقتصادی مقاومتی در کاشمر، اظهار کرد: 80 درصد مردم کاشمر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در بخش کشاورزی و دامداری فعالیت دارند و 95 درصد تولیدات این شهرستان مربوط به بخش کشاورزی است.

 

موسوی افزود: بالغ بر 38 هزار و 200 هکتار سطح زیر کشت انواع محصولات آبی و دیم شهرستان کاشمر است که حدود 15 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت محصولات دیم و 22 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت محصولات آبی است که از اراضی زیر کشت محصولات آبی حدود 13 هزار و 600 هکتار آن محصولات باغی و 9 هزار هکتار محصولات زراعی آبی است.

 

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین با اشاره به اهمیت کشاورزی در بخش کوهسرخ کاشمر از واگذاری تراکتور و ادوات کشاورزی به کشاورزان با استفاده از تسهیلات خط اعتباری مکانیزاسیون خبر داد و تصریح کرد: در سال گذشته توسعه کشت درختان کم آب طلب مانند سنجد در سطح 12 هکتار و گل محمدی در سه هکتار در بخش کوهسرخ اجرا شد.

 

انتهای پیام/