به گزارش صبح توس؛ از زمانی که مردم چناران یادشان هست همین یک غسالخانه بهشت زینب(س) وجود دارد. چه آن زمانی که جمعیت چناران کمتر از نصف جمعیت فعلی بود و مردم نواحی اطراف و روستاها به‌صورت سنتی، جنازه‌ها را در منزل و یا روستا، بدون رعایت ضوابط فعلی، کفن‌ودفن می‌کردند و چه الآن که جمعیت بخش مرکزی به ۷۰ هزار نفر و جمعیت شهری چناران، قریب به ۵۵ هزار نفر رسیده است.

 

در این غسالخانه قدیمی، همه‌چیز قدیمی است، فضا، امکانات، نیرو و غیره.

اغلب برای شستشوی یک جنازه، دو تا سه ساعتی مردم عزادار معطل می‌شوند. پیرمرد و پیرزن شریفی که به‌سختی کار می‌کنند و غیره.

 

اگر همزمان دو یا چند جنازه به این غسالخانه برسد، تکلیف مردم چیست؟ آیا با پرسنل مسن، یک سکو شستشو و امکانات قدیمی آن، قادر خواهند بود خدمات به‌موقع ارائه دهند؟

 

 خانواده عزادار، مردمی که به حرمت صاحب‌عزا سکوت و صبوری دارند چقدر باید متانت به خرج دهند؟ اگر یک حادثه غیرمترقبه، مثل زلزله و امثال آن پیش آید چه بلوایی به پا می‌شود؟

به نظر می‌رسد این موضوع نیازمند توجه مسئولین شهرستان به‌ویژه شورا و شهرداری دارد و نیاز است نگاهی نو به اصلاح این شرایط داشته باشند.

 

خبرنگار ندای چناران در این خصوص گفتگویی انجام داده است با یکی از اعضای شورای شهر چناران که در ادامه ملاحظه می‌کنید.

معطلی خانواده‌های داغدار متصور است؛ اما معضل نیست

 

حمزه نظافت در پاسخ به سؤال ندای چناران مبنی بر این‌که آیا تمهیدات لازم در غسالخانه برای مواقعی بحرانی و مواقعی که چند فوتی در شهر اتفاق بیافتد اندیشیده شده است؟‌، گفت: این موضوع که ممکن است در یک روز چند فوتی اتفاق بیفتد و خانواده‌های داغدار معطل شوند متصور است؛ اما این ‌یک مسئله‌ای نیست که هرروز بخواهد اتفاق بیافتد و یک معضل باشد.

 

عضو شورای اسلامی شهر چناران ادامه داد: در سال گذشته سقف، بدنه، سکو و دفتر مدیریت غسالخانه بهشت زینب(س) بازسازی شد و یک غسال پیرمرد و یک پیرزن که هم‌وطن ما هستند آنجا مشغول به کارند که لازم است احترام آن‌ها را حفظ کنیم.

 

افزایش غسال نخواهیم داشت

 

وی در خصوص نیاز به افزایش نیرو در غسالخانه نیز گفت: تاکنون موردی پیش نیامده است که غسال بگوید کار انجام نمی‌دهیم و نیازی به افزایش نیرو داشته باشیم. ممکن است هفته‌ای یک روز این اتفاق بیفتد که چند خانواده باهم به غسالخانه مراجعه داشته باشند و وقتشان گرفته می‌شود و این یک امر طبیعی است؛ اما این اتفاق هرروز نمی‌افتد که نیاز باشد نیرو افزایش پیدا کند ضمن اینکه غسالخانه یک سکو بیشتر ندارد.

 

نظافت خاطرنشان کرد: باید خانواده‌ها صبر کنند؛ چراکه راهی برای افزایش سکو در مکان فعلی نیست و باید غسالخانه‌ای با یک نقشه جدید ایجاد شود و ساختمان فیزیکی موجود قابل توسعه نیست. باید ساختمان غسالخانه به هم بخورند که تعداد بتوان سکو را افزایش داد.

 

در حال حاضر طرح قبور خانوادگی در دستور کار شهرداری است

 

عضو شورای شهر چناران در پاسخ به این سؤال که آیا شورا برای احداث ساختمان جدید غسالخانه برنامه‌ای دارد یا نه گفت: در سال آینده که بودجه شهرداری بسته می‌شود اعضای شورا و شهرداری باید ببینند که چه طرحی دارند. در حال حاضر طرح قبور خانوادگی را شهرداری مدنظر دارد. دو ماه است که پیمانکار جدید شروع به کار کرده است و امیدواریم که بتواند انتظاراتی که از آن داریم را برآورده کند.

 

انتهای پیام/