به گزارش صبح توس؛ اعضای شورای اسلامی شهر نیشابور به اتفاق آرا طرحی را به تصویب رساندند که بر اساس آن با انتقال آثار تاریخی موزه باستان شناسی نیشابور به مرکز استان مخالفت شد.

 

محمد حسن زرندی، رئیس کمیسیون جذب مشارکت های اقتصادی و گردشگری شورای اسلامی شهر نیشابور گفت: نیشابور به واسطه کاوش های صورت گرفته در سایت های باستان شناسی و فراوانی اشیاء تاریخی در موزه های جهان به شهر موزه معروف است.

 

موزه نیشابور تنها موزه خشتی شمال کشور

 

وی افزود: در سال95اولین موزه خشتی شمال کشور در محل کاروانسرای شاه عباسی نیشابور افتتاح شد که مورد استقابل همشهریان قرار گرفت.

 

زرندی گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که با بهانه ای تحت عنوان مسائل حفاظتی در نگهداری اشیای تاریخی، آثار این موزه را به مرکز استان منتقل کردند و اکنون پرسش ما این است که آیا نیشابور نمی تواند خودش از عهده مسائل حفاظتی آثار تاریخی برآید؟

 

وی خاطرنشان کرد: کسی حق ندارد اشیاء تاریخی نیشابور را به شهری دیگر منتقل کند، در شرایطی که رشته باستان شناسی در دانشگاه نیشابور تأسیس شده است و پژوهشگران شروع به فعالیت کرده اند.

 

اعطای 100 میلیون تومان به میراث فرهنگی برای نگهداری این موزه

 

محمد کاظم صادقی، دیگر عضو شورای شهر نیشابور در این خصوص گفت: طبق تفاهمی که با میراث فرهنگی داشتیم شهرداری مبلغ صد میلیون تومان جهت تأمین هزینه های راه اندازی این موزه در بخش های زیرساختی به میراث فرهنگی پرداخت کرده است.

 

وی تصریح کرد: جای تأسف است که نه تنها این موزه تجهیز نشده که در شرایط فعلی بسته شده است.

 

هادی ترقی، رئیس کمیسیون امور فنی و عمرانی پارلمان شهری نیشابور نیز در این خصوص گفت: انتقال اشیاء تاریخی نیشابور به شهری دیگر اقدامی به شدت توهین آمیز است و ما این موضوع را به عنوان یک اخطار به میراث فرهنگی اعلام می کنیم و اگر چنین واقعه ای رخ دهد قطعا رفتارشان بی پاسخ نخواهد ماند.

 

انتهای پیام/