محمد دولت‌پور در گفتگو با صبح توس؛ عنوان کرد: شهرستان درگز دارای حدود 900 اثر ثبتی بوده که از این تعداد، 11 مورد ابنیه های فرهنگی، 77 مورد اماکن تاریخی و الباقی آثار باستانی هستند.

 

وی افزود: یکی از آثار موجود در این شهرستان «یاریم تپه» است که از جمله تپه های تاریخی مهم منطقه بوده و از آن به عنوان مادر تمدن‌های آسیای میانه یاد می‌شود.

 

معاون اداره میراث فرهنگی درگز تشریح کرد: یکی از بناهای حائز اهمیت شهرستان، مقبره علامه شهرستانی است که در روستای حضرت سلطان از توابع نوخندان واقع شده. این عالم بزرگ روزگاری از متکلمان جهان اسلام بود و امروز آرامگاه ایشان به محلی برای زیارت مردم شهرستان درگز تبدیل شده است.

 

دولت پور با بیان اینکه مقبره «امامزاده محمد دیبا» از مهمترین مکانهای مذهبی و زیارتی این شهرستان است، تصریح کرد: این زیارتگاه در نقطه صفر مرزی روستای حصار از توابع لطف آباد واقع شده و متعلق به امامزاده محمد بن جعفر صادق(ع) است که هر ساله خیل عظیم عاشقان امامت و ولایت در ایام جشن و سوگواری اهل بیت علیهم السلام به این مکان می آیند و به ساحت مقدس ائمه اطهار عرض ارادت می کنند.

 

وی اظهار کرد: اثری که امروزه مورد توجه گردشگران و ساکنین شهرستان قرار گرفته، آتشکده بندیان است. این مکان یکی از نیایشگاه‌های دوره ساسانیان است که از نظر معماری و مسائل تاریخی و سیاسی حائز اهمیت بوده و آثار خط و کتابت در آن مشهود است.

 

معاون اداره میراث فرهنگی درگز بیان کرد: شهرستان درگز در زمینه گردشگری از مواهب طبیعی بسیاری برخوردار است که از جمله آنها می توان به «پارک ملی تندوره یا چهلمیر» اشاره کرد: تفرجگاه این پارک که تابستان امسال بر اثر وقوع سیل به شدت تخریب شد، در دست تعمیر قرار گرفته و انشالله به زودی شاهد راه اندازی مجدد آن خواهیم بود.

 

دولت پور گفت: دره ییلاقی دربندی این شهرستان محل اسکان عشایر است و هر ساله 22 ایل از اوایل اردیبهشت ماه در این منطقه مستقر می شوند. ساکنین این منطقه صنایع دستی فراوانی تولید می کنند که از جمله آنها می توان به  گلیم، جارو، فرت و قالی های ترکمنی اشاره کرد.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: پارک ملی تندوره از گونه های زیستی و جانواری بسیار زیادی برخوردار است که از مهمترین گونه‌های جانوری این پارک می توان به پلنگ تندوره و قوچ اوریال اشاره کرد.

 

انتهای پیام/