به گزارش صبح توس؛ گسترش شهرها و افزایش جمعیت از یک سو و گسترش واحد های صنعتی و کارخانجات از سوی دیگر روز به روز بیشتر محیط زیست را آلوده می کند و با توجه به اینکه حدود 60 تا 80 درصد آب مصرفی توسط انسان ها به فاضلاب تبدیل می شود، ورود صدها هزار لیتر فاضلاب به رودخانه ها، دریاها و منابع آب زیرزمینی، باعث آلودگی شدید محیط زندگی انسان و سایر موجودات زنده می شود.

 

فاضلاب تصفیه نشده حاوی ناخالصی ها و میکروارگانیسم، بیماری زایی فراوانی دارند که در صورت دفع آن به منابع و آب های پذیرنده و محیط زیست بدون انجام تصفیه کافی، باعث ایجاد مشکلات عدیده ای خواهد شد و به همین دلیل جمع آوری فاضلاب شهری از اهمیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر طبق اصل پنجاهم قانون اساسی، حفاظت از محیط زیست وظیفه ای همگانی و عمومی است که متاسفانه کمتر به این مساله توجه شده است.

 

طرح جمع آوری فاضلاب شهری که با نام «اگو» نیز از آن یاد می شود، یکی از مطالبات جدی شهروندان قوچانی بود که اجرای آن در سال 1389 آغاز شد؛ اما با گذشت حدود هفت سال تنها هشت درصد پیشرفت فیزیکی داشته و روند کند اجرای این پروژه با انتقادات وگلایه های شهروندان همراه شده است.

 

این پروژه که اجرای کامل آن به اعتباری بالغ بر 160 میلیارد تومان نیاز دارد، یکی از مهمترین و بزرگترین پروژه های عمرانی و زیست محیطی شهرستان قوچان محسوب می شود که با افتتاح آن می توان شاهد بهبود شاخص های زیست محیطی قوچان بود.

 

یکی از شهروندان در گفتگو با قوچان خبر گفت: متاسفانه علیرغم اینکه قوچان از نظر آب و هوا و محیط زیست یکی از شهرها بسیار مهم و کم نظیر تلقی می شود؛ اما متاسفانه کمتر به این سرمایه خدادادی توجه می کنیم.

 

وی با بیان اینکه مدیریت پسماند یکی از بزرگترین چالش های زیست محیطی این شهرستان است، ادامه داد: طرح جمع آوری فاضلاب شهری از چندین سال قبل آغاز شده وعلی رغم اینکه انتقال خطوط این طرح از چهارراه ژاندارمری تا میدان امام خمینی(ره) در حال اجراست و مشکلات ترافیکی زیادی ایجاد کرده؛ اما خوشحال هستیم که این پروژه دوباره آغاز شده و در حال اجراست.

 

وی با انتقاد از طولانی شدن این پروژه گفت: از مسئولین تقاضا داریم که با پیگیری و جذب بودجه بیشتر، پیشرفت لاکپشتی این طرح را که مطالبه شهروندان است را تسریع ببخشند.

 

در ادامه فرماندار قوچان با اشاره به روند اجرای این پروژه گفت: با تزریق 45 میلیارد ریال اعتبار شاهد تکمیل خط ارتباط شهری به تصفیه خانه فتح آباد و همچنین آغاز اشتراک پذیری خواهیم بود.

 

علیرضا قامتی با بیان اینکه این پروژه به شکل رینگی در حال اجراست و مشکلات و مطالبات مردمی در روستای فتح آباد که محل اجرای تصفیه خانه است در قالب مسائل حقوقی بوده و از آن طریق در حال رفع است، تصریح کرد: پیش بینی می شود طرح جمع آوری فاضلاب شهری قوچان ظرف مدت پنج سال به اتمام برسد و مورد بهره برداری قرار بگیرد.

 

انتهای پیام/