به گزارش صبح توس؛ ناهمواری اراضی باعث کاهش قابل ملاحظه توزیع یکنواخت آب و بازده محصول در مزارع می شود، نقاط پست بیش از اندازه و نقاط مرتفع کمتر آبیاری می شود و با تسطیح لیزری مزارع بهره وری آب تا دو برابر افزایش پیدا می کند.

 

مزارع بخش میان جلگه نیشابور کار بسیار مهم تسطیح مزارع با دستگاه پیشرفته لیزری انجام شده است.

 

محمد بیاتی کارشناس آب و خاک جهاد کشاورزی شهرستان نیشابور در خصوص تسطیح خاک گفت: این دستگاه با توجه به دوربینی که دارد هوشمند است و در قسمت های مرتفع تر دستگاه دستور می دهد که آن قسمت خاکبرداری شود و در نقاطی که گودتر است خاک پخش شود تا زمین کاملا یکنواخت شود.

 

آبیاری یکنواخت و بهره وری بالا

 

محمد علی فرهمند مدیر جاد کشاورزی نیشابور نیز در این خصوص گفت: عملیات آبیاری بسیار بهتر و دقیق تر انجام می شود، برای کشاورزانی که امکان ارجای سیستم های نوین آبیاری مانند تحت فشار را ندارند تسطیح زمین عمال مهمی برای افزایش بهره وری و کاهش مصرف است.

هم اکنون حدود بیست دستگاه تسطیح لیزری در نیشابور وجود دارد که بخش عمده ای از این دستگاه ها در مزارع منطقه کم آب بخش میان جلگه این شهرستان حضور دارند.

محمد عرفانی مدیر جهاد کشاورزی بخش میان جلگه با اشاره به اهمیت تسطیح لیزری خاک گفت: برای تسطیح لیزری خاک حدود15دستگاه در بخش میان جلگه مستقر هستند و بیش از دو هزار هکتار زمین را تسطیح کرده اند.

وی افزود: این روش در کاهش مصرف آب بسیار موثر بوده است و با وجود کم آبی با این روش به راحتی می توان مزارع را آبیاری نمود.

صرفه جویی در هزینه ها با تسطیح لیزری خاک

از هر 24ساعت آبی که برای چند هکتار زمین مصرف می کردیم هم اکنون با تسطیح لیزری خاک شش ساعت صرفه جویی شده است، هزینه های جانبی کاهش یافته و محصولی یکنواخت را تولید می کنیم.

12هکتار زمین دارم که سی هکتار آن را قبلا تسطیح کرده ام، 

در حال حاضر قیمت دستگاه تسطیح لیزری مزارع حدود500میلیون ریال است که ضرورت به کارگیری و مزایای بسیار زیاد تسطیح لیزری باعث شده است تا جهاد کشاورزی حدود هشتاد درصد هزینه خرید این دستگاه ارزشمند را به صورت تسهیلات مناسب بانکی در اختیار کشاورزان قرار دهد.

انتهای پیام/