به گزارش صبح توس؛ کلاس آموزشی – ترویجی آشنائی با بیماری هاری، برای پاکبانان شهرستان چناران برگزار شد.

دکتر محمد سیاح در این خصوص  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهم‌ترین و متداول‌ترین بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان، هاری، تب مالت، سیاه زخم، آنفولانزا، تب مالت، سل و … است.

رئیس شبکه دامپزشکی چناران گفت: البته بیماری‌هایی همچون جنون گاوی، تب کریمه کنگو و آنفلوآنزای پرندگان را نیز نباید نادیده بگیریم، چرا که خطر ورود و شیوع آنها همواره ما را تهدید می‌کند

 سیاح با بیان اینکه معرفی بیماری مشترک هاری بین انسان و حیوان ضرورتی اجتناب ناپذیر دارد، اظهار داشت:  این کلاس آموزشی برای ارتقا سطح آگاهی برای کلیه پاکبانان در شهرداری چناران برگزار شد.

وی در ادامه تصریح کرد: برخی از عوامل بیماری‌های مشترک بصورت مستقیم در اثر تماس با حیوان یا مصرف گوشت، شیر و سایر فراورده‌های دامی آلوده به انسان منتقل می‌شوند و تماس با حیوانات، بنا به اقتضای شغل و محصولات دامی آلوده مثل گوشت، شیر و دیگر فراورده‌ها از منابع آلودگی انسان می‌باشند.

رئیس شبکه دامپزشکی چناران افزود: بعضی از این بیماریها مثل هاری، تب‌های خونریزی دهنده، عفونت‌های گوارشی و تنفسی جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازند.

این مقام مسئول یادآور شد:  افزایش آگاهی و همکاری مردم در پیشگیری از بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان نقش اساسی در سلامت جامعه دارد و کنترل بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان نیازمند عزم و تلاش و هماهنگی دست اندرکاران این عرصه می‌باشد.

انتهای پیام/