به گزارش صبح توس؛ سید محمدرضا نجفی عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران شهرستان اظهار داشت: در پی تحقیقات صورت گرفته توسط نیروهای یگان حفاظت اداره منابع طبیعی و گزارش‌های مردمی مبنی بر قطع درختان تاغ و احداث کوره زغال در داخل چند منزل مسکونی روستای نقاب، مأموران یگان حفاظت این اداره به همراه اکیپی از کلانتری مرکز به محل اعزام شدند.

وی با بیان اینکه افراد متخلف دستگیر و به مقامات قضایی تحویل داده شدند، خاطرنشان کرد: در بازید از منازل متخلفین حدود یک‌صد پایه چوب تاغ، جعبه های زغال، ادوات زغالگیری و همچنین دو کوره زغال کشف شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد با تأکید بر اینکه جنگل های تاغ شهرستان یکی از سرمایه های ارزشمند به شمار می رود، تصریح کرد: با توجه به مجاورت جنگل‌های تاغ شهرستان با روستاها، قاچاقچیان هنگام تاریکی شب وارد جنگل‌های منطقه شده و اقدام به تاراج این سرمایه ارزشمند می کنند.

وی قاچاق چوب و زغال تاغ را از معضلات منابع طبیعی شهرستان خلیل آباد دانست و اذعان کرد: قاچاق چوب و زغال تاغ یکی از عوامل تخریب جنگل های دست کاشت این منطقه است که اکثراً مورد هجوم افراد معتاد، زندان رفته و یا سود جویان قرار می گیرند.

نجفی با بیان اینکه مناطق کویری و بیابانی به دلیل خشک‌سالی، نیازمند گونه های مقاوم هستند که همین جنگل‌ها باعث جلوگیری از بیابان زایی و هجوم شن های روان به مناطق مسکونی و اراضی زراعی می شوند، عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع مقابله با قاچاق گونه های بیابانی به‌ویژه تاغ به طور جدی در دستور کار نیروهای حفاظت این اداره قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه برخی از مردم روستاها به دلایل گوناگون از اعلان گزارش تخلف قاچاقچیان خودداری می کنند، تشریح کرد: در جریان دستگیری قاچاقچیان در نقاط مختلف مردم روستا گزارش می دهند که ما شاهد دود در خانه های متخلفان و اینکه چوب های تاغ را با وانت به منازل خود می بردند بودیم ولی ترس از جان و مال مانع گزارش می شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه منابع طبیعی متعلق به عموم مردم است و گزارش‌های واصله نیز محرمانه می باشد، تأکید کرد: چوب و زغال درختان بیابانی قاچاق محسوب می شود و مردم نباید نسبت به از بین رفتن سرمایه های طبیعی بی توجه باشند.

وی در پایان از عموم مردم شهرستان در خواست کرد تا در صورت مشاهده هر گونه دست درازی به منابع طبیعی که اکثراً توسط افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند صورت می گیرد و زغال های تهیه شده نیز جوانان را به معرض خطر قرار می دهد مراتب را به شماره گویای 1504 و یا شماره 110 گزارش نمایند.

انتهای پیام/