حجت‌الاسلام مسلم محمدی در گفت‌و‌گو با خبرنگار صبح توس؛در خصوص اهمیت عفاف و حجاب اظهار کرد: این مهم هم از نگاه دینی و هم از نگاه ملی از جایگاه ویژه‌ایی برخوردار است و از نگاه دینی در باورهای دینی و آیات و روایات ما به واژه‌ی عفاف خیلی تأکید شده است.

 

معاون دانشجویی فرهنگی پردیس فارابی دانشگاه تهران بیان داشت: واژه اصل دین عفاف و معادل عفاف پوشش است و ریشه‌اش هم به به حیا برمی‌گردد و در جامعه ما تنها اختصاص به زنان ندارد و شامل مرد و زن  می‌شود.

 

وی گفت: اگر عفاف و حیا در یک جامعه گسترده شد قطعا سلامت روحی، فکری، اجتماعی و حتی اقتصادی جامعه را تضمین می‌کند و از نگاه ملی هم که بررسی کنیم در ایران باستان هم به پوشش و عفاف توجه وبژه‌ایی داشتند و این اصل را رعایت می‌کردند.

 

این استاد دانشگاه افزود: در شاهنامه‌ی حکیم ابوالقاسم فردوسی شعر زیبایی است که می‌گوید «منیژه منم دخت افراسیاب/ برهنه ندیده تنم آفتاب» به عبارتی در ایران باستان هم زنان ایران پوشیده بودند و در دیگر ادیان هم از جمله عکسهای قدیمی مریم مقدس (ص) را که نگاه کنیم می‌بینیم که مسأله پوشش یک مسأله جدی بوده است.

 

وی بیان کرد: عدم پوشش یک امر ثانوی است که دشمن قصد دارد با رویکردهای فرودیسمی و لذت گرایی که مطرح می‌کند بر عفاف و حجاب غالب شود.

 

حجت‌الاسلام محمدی بیان کرد: ایجاد «انگیزه» و «آگاهی» از مهمترین مؤلفه‌های ترویج عفاف و حجاب است و به عبارتی در این مسیر هم باید آگاهی داد و هم باید انگیزه ایجاد کرد.

 

پژوهشگر عفاف و حجاب گفت: در برگزاری جشنواره‌ها و مسابقه‌‌های حوزه عفاف و حجاب به این مهم توجه داشته باشیم و از دو عامل مهم آگاهی و انگیزه استفاده کنیم و تا کنون جشنواره‌هایی که در سطح دانشگاه تهران برگزار کردیم در همین راستا بوده است.

 

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی و مسابقات فیلم و عکس و کتابخوانی در این حوزه بیان داشت: به فرموده‌ی مقام معظم رهبری «این مسئله حجاب، محرم و نامحرم، نگاه کردن و نگاه نکردن، همه به خاطر این است که قضیه عفاف در این بین، سالم نگه داشته شود».

 

پژوهشگر عفاف و حجاب با بیان اینکه بانوان ما از خاطرات و صحبت‌های خانم‌های تازه مسلمان کشورهای خارجی که شیعه و محجبه شدند استقبال می‌کنند از برگزاری جشنواره فرهنگی صدف با موضوع عفاف و حجاب در سطح دانشگاههای تهران خبر داد و یادآور شد: این جشنواره برای دومین سال متوالی در اوایل اسفندماه جاری بعد از ایام فاطمیه در دانشگاه پردیس فارابی قم به مدت یک هفته برگزار می‌شود.

انتهای پیام/