به گزارش صبح توس؛ نیره امینی ثانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جلسه بزرگداشت هفته پژوهش و فناوری که ظهر یکشنبه16دی ماه برگزار شد گفت: جمعیت ایران به طور فزاینده ای در حال پیر شدن است و در سال 2016 جمعیت سالمندان کشور به بیش از 6 درصد در بسیاری از استان ها رسید.

وی خاطر نشان کرد: در شهر نیشابور 12 درصد افراد 60 سال به بالا مشاهده می شود و ظرف 25 سال آینده جمعیت سالمندی ایران بیش از 4 برابر خواهد شد که بیشترین رشد سالمندی در دنیا را رقم خواهد زد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: به این دلیل بر آن شدیم هم زمان و موازی با مطالعه بزرگ "پرشین کوهورت" که با همت آقای دکتر محسن عظیمی نژاد، رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور که سه سال پیش در نیشابور همزمان با سراسر ایران با همکاری بیست دانشگاه در رده سنی 35 به بالا در خصوص بیماری های غیرواگیر شروع شد، مطالعه کوهورت سالمندی نیز در نیشابور آغاز شود.

امینی اذعان کرد: پروژه کوهورت سالمندی از سال 2015 در نیشابور شروع و در دی ماه سال گذشته به فاز پایلوت رسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به  همکاری های بین المللی در خصوص پروژه سالمندی نیشابور گفت:  پنج نفر از اساتید بزرگ دنیا که متخصص پروژه های سالمندی هستند و یک متخصص طب سنتی و روانشناسان بزرگ در کشورهای مختلف تمامی مطالعات کوهورت نیشابور را از ابتدا مورد بررسی و مطالعه قرار داده اند و پیگیری می نمایند و بررسی بیماری دمانس  با همکاری انجمن (Dementia ) دمانس انگلستان انجام خواهد شد.

اپیدمیولوژیست و عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: بیش از 20 محقق از سراسر کشور با پروژه کوهورت سالمندی همکاری کردند و این پروژه برای 12 سال در فاز اولیه در نظر گرفته شده است و بعد از آن وارد فاز  عمومی می شود که شامل دو بخش جامع است: معاینات کلی و اسپیرومتری و بعد از آن وارد فاز کلی می شود .

پزشک محقق مرکز کوهورت سالمندی نیشابور گفت: با همت کارکنان مرکز کوهورت در فاز  ثبت نام ( Registration)به تعداد 3000 نفر رسیدیم  و در این فاز سه نوبت ویزیت برای سالمندان ارائه می شود.  

امینی ثانی ادامه داد: از دیگر پروژه های مرکز کوهورت نیشابور پروژه تاسیس پارک سلامت سالمندی است که از دو سال پیش آغاز شده است و رویکرد آن سالمندی سالم است که در مرکز کوهورت نیشابور مورد تاکید و اهمیت قرار گرفته است و هدف آن جلوگیری از پیشرفت دمانس و آلزایمر و ترویج کتاب خوانی و سلامتی در میان سالمندان است.

وی افزود: مرکز کوهورت سالمندی نیشابورکاملا سازمان یافته است، پذیرش افراد و تمهیدات لازم برای خدمت رسانی به بهترین نحو صورت می گیرد و تمامی پرسنل، آموزش های لازم را در مرکز پرشین کوهورت در تهران دیده اند و همکاری با این مرکز افتخار بزرگی  است و امیدوارم شاهد پیشرفت روز افزون این مرکز در سال های آتی باشم.

غفوریان طراح پارک سلامت نيز در اين مراسم اظهار كرد: پروژه پارک سلامت با رویکرد سالمندی که از سال گذشته در نیشابور و با همکاری دانشکده علوم پزشکی نیشابور آغاز شد، پروژه ای است که علاوه بر فضای سبز، سعی دارد تا مرکزی برای رشد و خلاقیت نيز باشد. 

وي با بيان اين كه این پارک با مساحت 14000 متر در حاشیه شرقی جاده کارخانه آسفالت احداث خواهد شد؛ گفت: در این مجموعه کمپ سلامت را نيز خواهیم داشت که مجموعه‌های گلخانه و کافی شاپ، مسیر های پیاده روی و امکانات ورزشی مناسب سالمندان و کودکان را در بر می گیرد، این پارک در جهان منحصر به فرد است و امیدواریم بتوانیم آن را به عنوان برندی برای نیشابور ثبت کنیم.

انتهای پیام/