به گزارش خبرنگار صبح توس؛ کشف حجاب رضا خانی را می توان یکی از خفت بار ترین رویدادهای پهلوی در عرصه فرهنگی کشور دانست که با حمایت های آمریکایی ها و انگلیسی ها، هسته مذهبی و فرهنگی ساکنان ایران زمین را نشانه رفته بود؛ چراکه به زعم غربی ها، زدودن مذهب و فرهنگ اصیل از جامعه آن روز ایرانی می توانست صف مقاومت های مردمی در برابر نفوذ آنها را در کشورمان تا حد چشمگیری از بین ببرد.

 

اعتماد به نفس ضعیف رضاخان پهلوی و وابستگی تمام و کمال وی به انگلیسی ها و آمریکایی ها از یک سو و فشارهای خارجی از سوی دیگر باعث سرسپردگی عمیق وی به اجانب شده و زمینه تحولاتی این چنینی را در تاریخ کشورمان پدید آورد.

 

در سال ۱۳۰۶ پروژه حذف حجاب از پوشش زنان ایرانی در کنار یکدست کردن لباس های مردانه کلید خورد؛ اما تاریخ ۱۴ دی ۱۳۱۴ را باید آغاز رسمی کشف حجاب از جانب دولت وی دانست به گونه ای که رضاشاه در این روز همراه با ملکه و دو دخترش (شمس و اشرف) که هر سه بی حجاب بودند در مراسم افتتاح دانشسرای مقدماتی نوبنیاد تهران شرکت کرد تا مدرک دیپلم‌ دختران فارغ‌التحصیل را به آنها اعطا کند.

 

نه تنها ملکه و دختر در این مراسم با وضعیت بی حجابی حاضر شدند، بلکه دستور داده شد تا فارغ التحصیلان حاضر در این مراسم نیز با وضعیتی مشابه حضور یابند، اتفاقی که تاریخ آن را به عنوان رسمی ترین تلاش عملی رضا خان برای کشف حجاب را معرفی کرده است.

 

از زن چادری بدم می آید

 

رضاشاه، فلسفه این اقدام احمقانه را، برای محمود جم که کشف حجاب در کابینه او انجام گرفته، چنین تشریح میکند: «این چادر چاقچورها را چطور می شود از بین برد؟!» دو سال است که این موضوع فکر مرا بخود مشغول داشته، از وقتی که به ترکیه رفتم و زنهای آنها را دیدم که پیچه و حجاب را دور انداخته و دوش به دوش مردها کار می‌کنند، دیگر از هر چه زن چادری بود بدم آمده است ».
و در ادامه، برداشت خود را از کشف حجاب ترکیه چنین تحلیل می نماید که: اصلاً چادر و چاقچور، دشمن ترقی و پیشرفت مردم ماست.

 

در این میان همراهی تاسف بار برخی نشریات درباری وقت برای گسترش کشف حجاب در بین زنان را می توان یکی از موثر ترین اقدامات دربار رضاخان برای به کرسی نشاندن اندیشه دینی وی دانست؛ چراکه بسیاری از این رسانه ها با تیترهای درشت خود به استقبال پروژه زدودن حجاب از زنان ایران رفتند و هر روز با انتشار عکس هایی برهنه از هنرمندان اروپایی، در صدد ترغیب زنان ایرانی برای فاصله گرفتن از چادر و حجاب بودند.

 

پلیس نیز همپای دستورات حکومتی نسبت به زنان دارای حجاب حساس شده و اجازه یافته بود تا چادر و روسری را از سر آنان بردارد بطوری که در ادامه مقابله با پوشش زنان ایرانی حتی با پوشیدن پالتوهای بلند نیز مخالفت می شد.

 

به نمونه ای از این مستندات منتشر شده از اوضاع آن روز سبزوار را در ادامه می بینید.

مقاومت ها دربرابر دیکته کشف حجاب از طرف مردم شکل گرفت؛ زنان کوچه و بازار در برابر حکم ماموران حکومتی مقاومت میکردند با آنها درگیر میشدند تا جایی که بسیاری از مادران این سرزمین ترجیح دادند تا پایان عمر حکومت رضاخان از خانه های خود خارج نشوند؛ اما مهمترین واکنش ها به کشف حجاب رضاخانی را می توان قیام گوهرشاد به درخواست روحانیون مشهد دانست که منجر به شهادت تعداد زیادی از مردم این شهر به دست سربازان مزدور رضاخان شد.

 

رضاخان با وجود تمام تلاش های ذلیلانه خود علیه دیانت مردم ایران در راستای خوش رقصی خود برای اربابان غربی و شرقی خود، نتوانست حجاب، مذهب و فرهنگ غنی ایرانی ها را از آنها بگیرد و با حقارتی بی نظیر در تاریخ، تبعید و سپس از دنیا رفت؛ اما زنان این مرز و بوم با اراده های پولادین خود از آن روزهای سخت گذشتند و عزتمندانه راه خود را به سمت روزهای آینده هموار کرده اند و امیدوارانه به سوی آتیه ای الهی گام بر می دارند.

 

انتهای پیام/