عباس کرخی در گفتگو با خبرنگار  صبح توس؛ در این خصوص گفت: بعد از اینکه نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی شد معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصمیم گرفت طرحی به نام جام‌ باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان را به پیشنهاد شهرستان نیشابور برگزار کند که دربرخی شهر های کشور اجرا شد.

 

وی افزود: در مرحله اول این برنامه تعدادی کارشناس و مدرس برای تشکیل کارگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان به  شهرهای تعیین شده اعزام شدند و کارگاه‌ها ی آموزشی برگزار شد و سپس این باشگاه‌ها در قالب گروه‌های 10 تا 15 نفره در شهرهای مورد نظر تشکیل شدکه کودکان و نوجوانان در باشگاه های کتابخوانی ثبت نام کردند.

 

وی خاطرنشان کرد: کتاب های مناسب در اختیار مربیان باشگاه‌های کتابخوانی قرار گرفت و از کودکان و نوجوانان شرکت‌کننده در باشگاه‌ها خواسته شد تا در چهار بخش با یکدیگر به رقابت بپردازند. بخش اول نوشتن نامه برای نویسندگان کتابی بود که خوانده بودندبخش دوم ساخت فیلم‌های 50 ثانیه‌ای درباره معرفی کتاب‌هایی بود که دوست داشتند بخش سوم انتخاب بهترین نویسنده از نگاه کودکان و نوجوانان و بخش چهارم انتخاب بهترین باشگاه از بین باشگاه‌های کتابخوانی بود.

 

عراقی یادآور شد: در شهرستان نیشابور از مجموع 250باشگاه ثبت نامی  در دومین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک ونوجوان تعداد 120 باشگاه بصورت مستمر فعالیت کردند که از مجموع این باشگاه ها 70 اثر به دبیرخانه ارسال گردیدکه توسط شش نفرودر چهار مرحله داوری گردید و تعداد15 اثر برتر انتخاب و به تهران ارسال شد که همچون سال گذشته مقام های ارزنده ای نصیب دیار فرهنگ مدار نیشابور شد.

 

وی عنوان کرد: از شهرستان نیشابور باشگاه ماتیکان آموزشگاه متوسطه دوم نمونه محبی که از مربی این باشگاه مهری امینی ثانی ودانش آموزان نگار احمدی و رحیمه محمدی عضو باشگاه سیمرغ فرزانگان از مرکز آموزشی فرزانگان نیشابور و آموزشگاه نابینایان عطّاریان به عنوان برگزیدگان نهایی دومین جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان ایران به تهران دعوت شدندکه پنج شنبه 21دی96 ساعت 14الی17 بعد از ظهر در باغ کتاب تهران با حضور وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

 

عراقی تاکید کرد: دومین جام باشگاههای کتابخوانی کودک ونوجوان در نیشابور با مشارکت و حمایت شهرداری، آموزش وپرورش، اداره کتابخانه های عمومی، اداره میراث فرهنگی وصنایع دستی، کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان، انجمن  کودک و نوجوان سیمرغ و اتحادیه کتابفروشان نیشابور برگزار شد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیشابور تصریح کرد: شهرستان نیشابور نیز در راستای هدف بزرگ ترویج فرهنگ کتاب خوانی به عنوان پایتخت ایران توانسته است گام های ارزنده ای در روند رو به رشد آگاهی به خصوص کودکان و نوجوانان بردارد.

 

انتهای پیام/