مهرداد نوروزی در گفتگو با  صبح توس؛ با بیان اینکه اداره هواشناسی درگز در سال 1386 مورد بهره برداری قرار گرفت، تصریح کرد: این اداره هر روز 24 پارامتر هواسنجی را اندازه گیری کرده و به وقت گرینویچ به استان ارسال می کند.

 

وی تبیین کرد: از آنجایی که اطلاعات استخراج شده توسط سیستمهای موجود در این ایستگاه و تمام ایستگاه های هواشناسی کشور بسیار مهم و حیاتی است و باید دقیقا برابر معیار تعریف شده باشد، از این رو نوع باز شدن درب، جنس خاک محوطه، نحوه چینش تجهیزات و رنگ آنها، مطابق با استانداردهای جهانی تنظیم شده است.

 

رئیس اداره هواشناسی درگز عنوان کرد: شهرستان درگز به دلیل نداشتن کوههای بلند و موقعیت جغرافیایی که در آن قرار گرفته، از نعمت بارش های های مستمر باران و برف محروم است؛ چراکه کوهها عامل بسیار مهمی برای ایجاد ابرهای اشباع و در پی آن تولید بارندگی هستند.

 

نوروزی گفت: مطابق نقشه های هواشناسی پیش بینی می شود از بهمن ماه امسال تا اواسط فروردین سال آینده با کاهش دمای هوا شاهد افزایش میزان باران و برف باشیم.

 

وی تشریح کرد: میزان بارندگی دی ماه امسال 0.8 میلیمتر بوده که این رقم نسبت به سال گذشته بسیار ناچیز است، چراکه در دی ماه سال 95 میزان بارش 11.9 میلیمتر اعلام شده و این یعنی کاهش 93 درصدی بارندگی دی ماه امسال نسبت به سال گذشته.

 

رئیس اداره هواشناسی درگز با توضیح اینکه سال زراعی از ابتدای مهر ماه آغاز می شود، بیان کرد: حجم بارندگی های شهرستان درگز از ابتدای سال زراعی 97-96 تا به امروز 25 میلیمتر ثبت شده که نسبت به سال گذشته 28 درصد و نسبت به دوره آماری مشابه، 63 درصد کاهش داشته است.

 

نوروزی در پایان خاطرنشان کرد: این روزها با افزایش آلودگی هوا شاهد اوج گرفتن پدیده گرم شدن کره زمین هستیم که این مساله تبعات بسیار منفی و خطرناکی برای افراد دارد؛ چراکه افزایش گرمای زمین باعث کاهش بارندگی و اتمام ذخایر برف و باران شده و زندگی موجودات کره زمین مختل می شود.

 

انتهای پیام/