به گزارش صبح توس؛ به ظاهر همه چیز از یک پیام تلگرامی شروع شد؛ در این  پیام آمده است: «نه به گرانی، تجمع بزرگ کاشمریا روز پنج شنبه میدان باغمزار ساعت ده صبح»، بسیاری از اهالی دارای موبایل هوشمند متصل به اینترنت این پیام را روز چهارشنبه دریافت کرده بودند. در این پیام تأکید شده بود: « چرا عادت کردیم به اینکه آرام آرام همه چیز گران شود و صدایمان در نیاید؟؟، باید حرکتی کرد، آیا به میزان گرانی‌ها، حقوق‌ها هم افزایش می‌یابد؟» هر چه بود روز پنجشنبه هفتم دی ماه عده‌ای ولو اندک، در سر این قرار اینترنتی حاضر شدند.

 

برخی اندک‌تر در اقدامی مشکوک، سریع از این واقعه با موبایل‌هایشان فیلم گرفتند و هنوز تجمع‌کنندگان متفرق نشده بودند که تصاویر این جمعیت اندک بر روی بعضی رسانه‌های جریان ضد انقلاب قرار گرفت. مجموعه معاند نظام حاضر در شبکه اجتماعی تلگرام موسوم به آمدنیوز تصویری از این نه به گرانی گفتن را منتشر کرد. شبکه خبری بی‌بی‌سی نیز در بخش خبری خود به این موضوع پرداخت و از کاشمر نامی به میان آورد. طنز تلخ آنجا بود که بُرش‌هایی از فیلم این واقعه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

 

وقاحت سرکرده معلوم‌الحال سازمان منافقین هم به حدی بود که در توئیترش به این موضوع با ذکر نام کاشمر اشاره کرد. این تجمع مجوز قانونی نداشت. شهر تعطیل نشده بود. چند نفری مسیری را با شعارهایی درباره گرانی طی کردند. گرانی یک درد است. دردی که کتمان شدنی نیست. درد آن جاست که نه به گرانی، تبدیل به یک مطالبه عمومی شود. چرا باید به این فرجام رسید؟ درد آن است که این نه به گرانی گفتن در کسوت یک حقیقت بدل به عرصه‌ای برای حُب و بُغض‌های سیاسی شود.

 

درد آن است که همه می‌دانیم مردم ولی‌نعمتان نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند، با این همه برخی از مردم فاصله گرفتند. درد آن است که بیکاری هست، و در کنار آن تلاشی برای اشتغالزایی نیست. غلبه شعار بر شعور اینجا خودش را نشان می‌دهد. مردم بارها و بارها ارادتشان را به نظام و انقلاب نشان دادند و یقیناً باز هم نشان خواهند داد، شعار باید منطقی باشد تا این حس به مخاطبان دست ندهد که همه برابر هستند و برخی برابرترند. برای توجه به مردم الگوهای مختلفی داریم.

 

عالی‌ترین فرد نظام یعنی مقام معظم رهبری در این حوزه دقت نظری خاص دارند. ایشان از منابع و افراد حقیقی و مراکز حقوقی به خوبی و درستی در جریان وقایع جامعه هستند. چه تعداد از مسئولان ملی و استانی و بومی بسان ایشان با اقشار مختلف جامعه در ارتباط هستند و از حقایق و واقعیات سطح جامعه به طور مستند با خبر هستند؟ کمی به پیرامون خود توجه کنیم، مردم به چه میزان شاهد حضور مقامات عالی دیارمان در میان خود هستند؟ منظور این مراسم رسمی یا آن نشست اداری و مناسبتی نیست.

 

مردم دوست دارند مسئولان را از خود بدانند و با آنان در صف نماز جماعت مصافحه کنند و شاهد تردد آنان در بین خود باشند. روزی با یکی از فرمانداران ادوار دیارمان در باره قیمت‌های کالاها و اجناس سطح شهر هم‌کلام بودم. متعجب شدم وقتی متوجه شدم وی خود به خرید خانه می‌رود. از جاهای مختلف شهر خرید می‌کرد تا در جریان مسایل اقتصادی مردم در این حوزه باشد. وی اتاق کارش را برج عاج نکرده بود و از ورای تصاویر دوربین‌های ریز و درشت به شهرستان نگاه نمی‌کرد.

 

حضور سرزده وی در سطح ادارات و دیدار با ارباب رجوع نهادهای مختلف در نوع خود جالب بود. به یاد دارم در دیدار از یکی از نهادها متوجه عدم حضور رئیس و سفر غیر هماهنگ شده وی به مشهد بودیم. همان جا به مدیر کل آن نهاد تماس گرفت و خواهان پیگیری مدیر کل شد و از حیرانی ارباب رجوع گفت. همان جا پای درددل ارباب رجوع نشست. چند نفر از مسئولان ما حواسشان به این ظرائف و دقایق مدیریتی است؟ آفت آن جاست که برخی مدیریت را نشستن در ماشین‌های شاسی بلند معنا کردند.

 

آنانی که در تجمعات نه به گرانی در هر جای ایران اسلامی شرکت کردند، افرادی از کرات دیگر یا خارج کشور نبودند. آنان همانانی هستند که در این قریب چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار آحاد مردم در تمام صحنه‌های دفاع از نظام حضور داشتند. آنان دوران دفاع مقدس را درک کردند. این افراد ولو اندک، غریبه نیستند، آنان راه بیان مطالبه‌شان را درست انتخاب نکردند. کشور قانون دارد و اجرای قانون مطالبه همه ماست. این قانون برای همه یکسان است.

 

مردم در کل قانون‌مدار هستند و از قانون استدعا دارند با اختلاسی اگر هست مقابله کند. استدعا دارند جلوی ارتشاء و رشوه گرفتن، اگر هست، گرفته شود. خواهان اشتغال هستند. خواهان صمیمیت بیشتر ارکان مدیریتی هر شهر و شهرستان با مردم هستند. مردم دانستن را حق خود می‌دانند و از بازی‌های سیاسی بیزارند. بیزارند که به یک نه به گرانی گفتن عده‏ای ولو اندک، نگاهی سیاسی شود. دولت فعلی در پنجمین سال هدایت قوه مجریه نباید زلف همه چیز را به رقیب و گذشتگان گره بزند.

 

گران شدن تخم مرغ یک حقیقت تلخ است. گران شدن بعضی چیزها با انواع شیب‌های ملایم و غیر ملایم یک واقعیت تلخ است. حقوق نجومی یک درد است. این که دختر یک وزیر به راحتی وام آنچنانی بگیرد و به راحتی با کارت بازرگانی دیگری لباس کودک وارد کند و در بهترین نقاط شهر فروشگاه بزند یک حقیقت است که برای یک جوینده کار هضمش سخت است. سخت است که برخی خود را مدیون انقلاب بدانند و ببینند که برخی دیگر انقلاب را مدیون خود می‏دانند.

 

نه به گرانی هر چه بود و هر کمیت و کیفیتی داشت، باید مورد توجه قرار بگیرد. این توجه باید ورای مسایل سیاسی باشد. عرصه رخ داده عرصه تسویه حساب نیست. کاش زودتر در کاشمر شاهد حضور فرمانداری خدوم و غیر سیاسی باشیم، شاهد حضور فرمانداری باشیم که خودش برای خرید به سطح شهر برود و هر از گاه در مسجدی حاضر شود و بی سر و صدا در میان مردم حاضر شود و وامدار این فرد حقیقی یا آن گروه حقوقی نباشد و تشنه خدمت باشد.

 

کاش بیستمین فرماندار کاشمر به دنبال اشتغالزایی برای کاشمر باشد. همه می‌دانیم مردم شریف کاشمر بسان مردم ولایتمدار ایران اسلامی درد انقلاب و نظام دارند و خودشان را در کنار مسئولان نظام می‌دانند، شایسته است هر چه زودتر فرماندار جدید مشخص شود. در همین راستا کاش سایر مسئولان هم دردآشناتر شوند. کاش بدانند که مردم آنان را رصد می‌کنند. می‌دانند کدام مسئول چه خودرویی سوار می‌شود؟ و در کجا زندگی می‌کند؟ و چه دغدغه‌های اقتصادی یا فرهنگی و اجتماعی دارد؟

 

کاش نهادهای مختلف حواسشان به این مهم باشد که حواس مردم به همه چیز هست. خاکی بودن و با مردم بودن کاری سخت نیست. در این باره در سیره نبوی و علوی آموزه‌های مختلفی داریم که توصیه می‌شود هر از گاه آنها را بیشتر تمرین کنیم. در گوشت و پوست هر ایرانی احترام به دیگران موج می‌زند، این آموزه ملی باید در میان مسئولان پررنگ‌تر باشد. امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و شهیدانی چون رجایی و باهنر در این حوزه الگوهای ناب هستند.

 

در دوران دفاع مقدس شاهد خاکی بودن و روحیه مردمی و پرتواضع شهیدانی چون صیاد شیرازی‌ها و عاصمی‌ها بودیم. این الگوها را نباید فراموش کرد. واقعه ده صبح روز پنجشنبه هفتم دی ماه چه در کاشمر یا سایر جاهای کشور از منظر جامعه شناسی باید ارزیابی شود. در این مهم همان‌طور که اشاره شد نباید الزاماً موضوع را از منظر سیاست نگاه کرد. البته باید پذیرفت که خناسان سیاسی و معاندان نظام سعی در مصادره این قبیل تحرکات دارند.

 

همه می‏دانیم برخی به هر دلیل در داخل میل دارند در کسوت اپوزیسیون عمل کنند. مقام معظم رهبری هم در سخنان اخیرشان به این مهم اشاراتی خاص داشتند. دشمنان کشور حسابشان در این قبیل موارد روشن است. آنان کاه را کوه می‌کنند. آنان خواهان ایران مقتدر نیستند. ضد انقلاب هم حسابش روشن است. آنان هم در کسوت‌های مختلف می خواهند این قبیل حرکت‌ها را مصادره به مطلوب کند. امید دولت در کسوت قوه مجریه در حل مشکلات اقتصادی مردم کاری کارستان بکند.

 

امید مجلس شورای اسلامی در کسوت قوه مقننه در حوزه قانونگذاری برای ایجاد قوانینی شفاف و مناسب برای رفع تبعیض در جامعه کاری کارستان بکند. نمایندگان مردم یقین می‌دانند نمایندگان یک عده خاص یا یک طیف خاص نیستند، اینان در یک پروسه قانونی رأی آوردند و نماینده همه مردم هستند. اینان یقین می‌دانند برابر گرایشات سیاسی‌شان الزاماً وکیل مردم هستند و نباید تلاش کنند که وکیل‏الدوله باشند. قوه قضائیه نیز دغدغه‌های خود را دارد. عدالت اجتماعی دغدغه هر ایرانی دینمدار است.

 

یقین این قوه هم در تداوم خدماتش کاری کارستان برای برخورد با مفسدان اقتصادی خواهد کرد. همه باید تحت لوای قانون اساسی و راهبری داهیانه امام خامنه‌ای به پیشرفت کشور بیاندیشیم. دشمن در اندیشه شکست انقلاب اسلامی است. القاعده و طالبان و داعش در کسوت‌های مختلف سعی در تداوم تحرکات تکفیری و سلفی‌گری خود در اطراف ایران اسلامی داشته و دارد. هشدارهای مقام معظم رهبری را در این رابطه نباید از یاد برد.

 

مردم ولایتمدار کاشمر در ساعت ده صبح روز پنجشنبه هفتم دی ماه شاهد تحرکاتی در نه به گرانی بودند. یقین اینان می‌دانند که با مدیریت صحیح می‌توان از شعب ابی‏‌طالب هم گذر کرد. ما سابقه گذر از انواع تحریم‌ها را داریم. با یک برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح و برخورد با انواع مفاسد و بیان شفاف اطلاعات به مردم می‌توان از این بزنگاه هم گذر کرد. کافی است همچنان مردم را امین انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی بدانیم.

 

نویسنده: مهندس حمیدرضا بی‌تقصیر

انتهای پیام/